Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно прекращения права пользования земельными участками при отводе их для общественных нужд)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.12.2011 № 9557
Дата рассмотрения: 08.12.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо припинення права користування земельними ділянками при відведенні їх для суспільних потреб)

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Практика застосування норм чинного законодавства при оформленні права на землю під об'єкти, пов'язані з проведенням ЄВРО-2012, для спорудження магістральних ліній електропередачі, інших об'єктів енергетики підтвердила наявність прогалин у законодавчих актах і необхідність удосконалення ряду положень. Зокрема, не врегульованими є питання щодо відведення для суспільних потреб земель державної та комунальної власності, які передані в оренду, та порядку розірвання договорів оренди. Аналогічні проблеми існують і щодо договорів емфітевзису та суперфіцію.

Юридичні особи, які ініціюють викуп земельних ділянок для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, через брак коштів у місцевих бюджетах не можуть своєчасно реалізовувати інвестиційні програми щодо загальнодержавних проектів. Можливість використання для цього власних коштів законом не передбачена.

Вимагають удосконалення правові положення щодо викупу частини земельної ділянки, визначення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, які надаватимуть земельні ділянки, викуплені для суспільних потреб, порядку припинення договорів емфітевзису та суперфіцію, нотаріального посвідчення згоди землевласника на викуп земельної ділянки.

2. Мета і шляхи досягнення

Метою законопроекту є внесення змін до Земельного кодексу України, Законів України "Про оренду землі", "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності" та удосконалення окремих положень вказаних законодавчих актів.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Запропонований проект передбачає:

1) можливість розірвання договору оренди земельної ділянки державної та комунальної власності у разі необхідності використання (надання) її для суспільних потреб та встановлює порядок розірвання договору;

2) затвердження розміру викупної ціни об'єкта нерухомого майна рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, суду;

3) фінансування заходів з відчуження нерухомого майна за кошти юридичних осіб, які ініціювали такий викуп;

4) припинення права оренди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки з моменту переходу до держави або територіальної громади права власності на цю ділянку;

5) передачу у власність або надання у користування викуплених земельних ділянок тими ж органами, які прийняли рішення про викуп їх для суспільних потреб.

4. Правові аспекти

Основними правовими актами у даній сфері регулювання земельних відносин є Конституція України, Земельний кодекс України, Закон України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності".

Реалізація положень законопроекту не вимагатиме внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація акта безпосередньо не потребує матеріальних та інших витрат. Надання можливості здійснювати фінансування витрат, пов'язаних із викупом земельних ділянок приватної власності для суспільних потреб за рахунок коштів юридичних осіб, заінтересованих у такому викупі, дозволить зекономити кошти відповідних бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту сприятиме реалізації інвестиційних проектів та удосконаленню ряду положень надання, вилучення, викупу земель для суспільних потреб.

 

Народні депутати України

Опрос