Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины о недрах (относительно специальных разрешений на пользование недрами)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.12.2011 № 9539
Дата рассмотрения: 06.12.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про надра" (щодо спеціальних дозволів на користування надрами)

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Розробка та прийняття законопроекту обґрунтовані необхідністю забезпечення сприятливих умов для залучення інвестицій у видобуток корисних копалин. Сьогодні умови інвестування у геологофізичні дослідження та видобуток корисних копалин в Україні не є привабливими, оскільки в законодавстві України, зокрема у Кодексі про надра, не створено правового механізму, коли б компанії, які відкривають родовище, мали би право отримувати спеціальний дозвіл на видобуток без нової тендерної процедури. Практично це означає, що, здійснивши розвідкове буріння, інвестор обов'язково повинен брати участь у новому тендері на промислову розробку, не маючи ніяких переваг над іншими учасниками. Це викликає невпевненість інвесторів щодо можливості їх участі у промисловій розробці розвіданих ними родовищ. У всьому світі інвестор отримує в користування ділянку з правом розвідки і промислового видобутку і лише за його бажанням може бути оголошено тендер на цю ділянку (звичайно у випадку невиконання взятих зобов'язань інвестор позбавляється ліцензії, і тут працюють інші механізми).

Таким чином компаніям, які здійснюють розвідування нових родовищ, не гарантується отримання спеціального дозволу на видобування у випадку виявлення промислових родовищ корисних копалин на зазначеній ділянці надр.

Запровадження зазначеного механізму сприятиме збільшенню видобутку корисних копалин, а також подальшій адаптації українського законодавства до законодавства ЄС.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Основною метою прийняття запропонованого Закону України є збільшення інтересу приватного бізнесу до інвестування у видобуток корисних копалин. Для цього законопроектом передбачено запровадити механізм гарантування прав інвесторів щодо їх участі у промисловій розробці розвіданих ними родовищ на зазначеній ділянці надр.

Впровадження в життя норм законопроекту також підвищить ефективність залучення приватних інвестицій у видобувні галузі України.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом вносяться зміни до статі 16 Кодексу України про надра, якими врегульовується процедура видачі спеціальних дозволів на користування надрами з метою гарантування прав інвесторів щодо їх подальшої участі у промисловій розробці розвіданих ними родовищ на зазначеній ділянці надр.

Зокрема, у випадку промислового відкриття родовища, власник спеціального дозволу на геологічне вивчення надр має отримувати спеціальний дозвіл на видобування корисних копалин після виконання додаткових процедур включення зазначеного родовища, що передається для промислового освоєння, до Державного фонду родовищ корисних копалин. аукціон на отримання спеціального дозволу з видобування корисних копалин на зазначену ділянку надр у відповідності до вимог зазначеного Кодексу.

Аукціон на отримання спеціального дозволу з видобування корисних копалин на зазначену ділянку надр, у відповідності до вимог зазначеного Кодексу, проводиться лише у випадку відмови власника дозволу на розвідкове буріння від промислової розробки зазначеного родовища.

Дія цього Закону поширюється на підприємства видобувної промисловості.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері регулювання діє Кодекс України про надра.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших Законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація даного проекту Закону не вимагатиме додаткових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття Закону України про внесення змін до Кодексу України про надра сприятиме значному підвищенню зацікавленості приватного бізнесу до вкладання інвестицій у видобуток корисних копалин, оскільки інвестори отримають гарантовані права здійснювати промислову розробку розвіданих ними родовищ на зазначеній ділянці надр.

Це буде сприяти збільшенню видобутку власних корисних копалин та підвищенню рівня економічної незалежності держави.

 

Народні депутати України 

І. О. Рибаков
В. В. Каплієнко
В. Г. Камчатний 

Опрос