Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О государственных наградах Украины" (относительно присвоения звания Герой Украины)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.12.2011 № 9537
Дата рассмотрения: 06.12.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державні нагороди України" (щодо присвоєння звання Герой України)

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державні нагороди України" (далі - Закон) державні нагороди є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги у розвитку економіки, культури, науки, культури, соціальної сфери, захисті Вітчизни, охороні конституційних прав і свобод людини, державному будівництві та громадській діяльності, за інші заслуги перед Україною.

Вищим ступенем відзнаки в Україні є звання Герой України. Згідно із статтею 6 Закону дане звання присвоюється громадянам України за здійснення визначного геройського вчинку або визначного трудового досягнення.

Слід також зазначити, що пунктом шостим розділу I Статуту звання Герой України, затвердженого Указом Президента України від 2 грудня 2002 року N 1114, передбачено, що звання Герой України може бути присвоєно посмертно.

Водночас, де-юре Україна стала незалежною з моменту проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року. Відтак, враховуючи положення статті 3 Закону України "Про громадянство України", не може вважатися громадянином України особа, яка померла до 24 серпня 1991 року. При цьому, Законом України "Про громадянство України" не передбачено можливості набуття громадянства України посмертно.

Таким чином, подібна недосконалість у нормативному регулюванні правовідносин щодо присвоєння звання Герой України унеможливлює визнання на державному рівні заслуг тих громадських, культурних та політичних діячів, які були громадянами колишнього СРСР і постійно проживали на території сучасної України, а також іноземцями, особами без громадянства, і які зробили значний вклад у розбудову та розвиток незалежної України.

Отже, чинне законодавство, що визначає порядок присвоєння звання Герой України, містить ряд невизначеностей та суттєвих недоліків, що унеможливлює визнання на державному рівні досягнень тих осіб, які мали місце в минулому і суттєво вплинули на становлення та розвиток незалежної України.

2. Цілі та завдання проекту Закону

Необхідність прийняття проекту Закону обумовлена потребою удосконалення правового регулювання порядку нагородження державними нагородами. Зокрема, прийняття проекту Закону надасть можливість присвоєння державної нагороди вищого ступеня - звання Герой України тим громадським, культурним та політичним діячам, які проживали і померли в Українській Радянській Соціалістичній Республіці, і суттєво вплинули на становлення та розвиток незалежної України.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Проект Закону передбачає внесення змін до Закону України "Про державні нагороди".

Зокрема, пропонується передбачити, що державними нагородами можуть бути нагороджені також усі громадяни колишнього СРСР, які постійно проживали на території України.

Проект Закону також передбачає, що звання Герой України також може бути присвоєно іноземцям, особам без громадянства та усім громадянам колишнього СРСР, які постійно проживали на території України, за заслуги, які мали місце в минулому і пов'язані зі становленням та розвитком незалежної України.

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють зазначене питання, є Конституція України, закони України "Про громадянство України", "Про державні нагороди України", Указ Президента України "Про звання Герой України".

Прийняття проекту Закону не потребуватиме внесення змін та доповнень до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державні нагороди України" (щодо присвоєння звання Герой України) надасть змогу усунути існуючі невизначеності та вагомі недоліки, що унеможливлює визнання на державному рівні заслуг тих громадських, культурних та політичних діячів, які були громадянами колишнього СРСР і постійно проживали на території сучасної України, а також іноземцями, особами без громадянства, і які зробили значний вклад у розбудову та розвиток незалежної України.

 

Народний депутат України,
член Комітету Верховної
Ради України з питань
охорони здоров'я 

А. Яценюк

Опрос