Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно усовершенствования порядка осуществления судопроизводства)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.12.2011 № 9535
Дата рассмотрения: 06.12.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Актуальність прийняття законопроекту обумовлена потребою удосконалення положень чинного законодавства, які регулюють порядок здійснення судочинства в Україні, а також необхідністю створення правового механізму, який гарантуватиме незмінюваність судових рішень, сприятиме усуненню можливостей зловживань правом на поновлення строків для звернення до суду щодо перегляду судових рішень, а також дозволить уникати окремих ситуацій, коли судове рішення переглядається через значний проміжок часу з моменту набрання ним законної сили.

2. Цілі й завдання прийняття законопроекту

Прийняття цього Закону покликане удосконалити положення ряду процесуальних кодексів України, які регулюють окремі питання, пов'язані із порядком та строками апеляційного, касаційного оскарження судових рішень та перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами, а також положень щодо складу суду.

Основна мета цього законопроекту полягає у підвищенні ефективності роботи судів України, забезпеченні стабільності ухвалюваних ними судових рішень та перетворенні останніх на дієвий інструмент захисту прав, свобод та інтересів людини.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом передбачається внесення змін до процесуальних кодексів України, якими, зокрема, пропонується:

1) встановити, що суддя, який брав участь у розгляді справи, не може брати участі у перегляді прийнятих за його участю судових рішень за нововиявленими обставинами, що сприятиме більш об'єктивному та неупередженому розгляду цього питання;

2) закріпити обов'язок суду здійснювати залучення до справи осіб, які не є сторонами у справі, якщо буде встановлено, що судове рішення може вплинути на їх права і обов'язки. Такі особи залучатимуться до участі у розгляді справи у статусі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. Закріплення у процесуальному законодавстві України цих положень сприятиме зменшенню кількості ситуацій, коли розгляд судових справ здійснюється без участі осіб, на права та інтереси яких може вплинути судове рішення;

3) встановити для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, прокурора та інших суб'єктів владних повноважень присікальний строк, із спливом якого апеляційна чи касаційна скарга не може бути прийнята до провадження суду апеляційної чи касаційної інстанції, незалежно від поважності причини пропуску строку для подання. Такий підхід сприятиме дотриманню принципу правової визначеності, зокрема в частині, яка стосується незмінюваності судових рішень та можливості їх фактичного перегляду упродовж невизначеного проміжку часу. З цією ж метою законопроектом пропонується запровадити присікальний строк також і для перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами;

4) удосконалити у цивільному та адміністративному процесах порядок вирішення питань про поновлення строків для подання апеляційних та касаційних скарг.

Крім того, законопроектом пропонується врегулювати й інші питання, пов'язані із строками та порядком звернення до судів різних інстанції, а також діяльністю суду щодо розгляду справ, віднесених до їх юрисдикції.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовою базою у цій сфері правового регулювання є Конституція України, Цивільний кодекс України, Господарський процесуальний кодекс України, Цивільний процесуальний кодекс України, Кодекс адміністративного судочинства України.

Прийняття цього Закону не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього Закону не потребує збільшення бюджетних видатків.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття

Наслідком прийняття цього Закону стане удосконалення положень чинного законодавства України, які регулюють порядок здійснення цивільного, господарського та адміністративного судочинства.

 

Народний депутат України 

В. В. Писаренко  

Опрос