Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно отмены обязательного предоставления бумажных извлечений из Единого государственного реестра юридических лиц и физических лиц - предпринимателей

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.11.2011 № 9442
Дата рассмотрения: 10.11.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скасування обов'язкового надання паперових витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Неодноразово останнім часом наголошувалося на необхідності максимально відмовитися від паперових документів і перейти до електронних. Навіщо зайві папери, коли в будь-якому відомстві всю інформацію зможуть перевірити в електронному вигляді? Особливо це актуально з огляду на сприйняту в суспільстві ідею про необхідність запровадження електронного врядування. Слід відзначити, що автоматизація процесів управління в державі (електронне врядування) дозволяє суттєво зберегти час та гроші платників податків, робить діяльність органів державної влади більш мобільною та зорієнтованою на надання якомога більшої кількості сервісів для громадян, зниження адміністративного навантаження на бізнес, покращення інвестиційного середовища, пожвавлення ділової активності суб'єктів господарювання і, як наслідок, до зростання національної економіки. Законопроект має колосальний антикорупційний потенціал.

На жаль, наразі низка законів передбачає обов'язковість надання паперових витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців для одержання ліцензій, дозволів, вчинення реєстраційних дій тощо. Це призводить як до фінансових, так і до часових затрат з боку підприємців та інших суб'єктів.

Водночас наказом Міністерства юстиції України від 19.08.2011 N 2009/5 "Про організацію доступу до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" вже передбачено доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців через веб-сайт Єдиного державного реєстру. Таким чином будь-хто, зокрема і органи державної влади можуть у режимі реального часу отримувати необхідну інформацію про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, причому інформація ця надається в актуальному стані, чого не можна досягти за допомогою паперових документів.

Таким же анахронізмом є і оприлюднення відомостей з Єдиного державного реєстру шляхом їх розміщення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, яким є видання спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації. Це паперове видання, з одного боку, є коштовним, з іншого боку - не вирішує завдання доведення до відома всіх бажаючих важливої інформації.

Дійсно, спеціалізований друкований засіб масової інформації - "Бюлетень державної реєстрації" - видання (код 99790), підписка на яке коштує 1777,44 грн. на рік, виходить кожні десять робочих днів величезним об'ємом дрібним шрифтом. Зрозуміло, що насправді практична користь від "Бюлетеню державної реєстрації" дорівнює нулю, і користуватися ним для своєчасного отримання необхідної інформації неможливо.

Натомість пропонується запровадити оприлюднення відомостей щодо реєстрації на сайті спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації, що зробить інформацію дійсно загальнодоступною. Звичайно, частина населення ще не має безпосереднього доступу до мережі Інтернет. Проте до тексту на традиційному "паперовому" носії цим особам доступ отримати ще важче (для цього необхідно навідатись до державного реєстратора та замовити копії певних сторінок з Бюлетеню, - в той час як для одержання інформації з Інтернету досить зайти у найближче заклад, що надаю доступ до мережі Інтернет), а зробити пошук взагалі неможливо (в той час як пошук в Інтернеті не становить проблеми).

Пропонується також встановити, що існує лише один оригінальний примірник установчих документів, і цей примірник зберігається у державного реєстратора. Це дозволить відмовитись від інституту дублікатів, від обтяжливих процедур їх одержання у разі втрати оригіналу, від необхідності здавати оригінали реєстратору для внесення змін до установчих документів. Припиняться абсурдні ситуації, коли юридична особа, щоб ліквідуватись, має спершу одержати дублікат втраченого оригіналу, аби негайно здати його назад реєстратору. У разі ж необхідності вилучити чи витребувати оригінальний примірник установчих документів судом, проблем немає: відповідні правила містяться у ст. ст. 12, 13 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

2. Цілі і завдання прийняття акта

Ціллю законопроекту є скасування обов'язкового надання паперових витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, скасування інституту дублікатів установчих документів та заміна опублікування відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у паперовій формі електронною формою.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

У проекті пропонується внести зміни до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та низки інших законодавчих актів, якими скасувати обов'язкове надання паперових витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, скасувати інститут дублікатів установчих документів та замінити опублікування відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у паперовій формі електронною формою.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання, що пропонується врегулювати у законі, на даний час врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законами України "Про нотаріат", "Про телебачення і радіомовлення", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", "Про радіочастотний ресурс України", "Про телекомунікації", "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", "Про страхування", "Про оптові ринки сільськогосподарської продукції", "Про кооперацію", "Про третейські суди", "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", "Про інформаційні агентства", "Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних".

Реалізація запропонованого проекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових матеріальних та інших витрат із державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття акта дозволить скасувати обов'язкове надання паперових витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, скасувати інститут дублікатів установчих документів та перевести оприлюднення відомостей з Єдиного державного реєстру з паперової форми до електронної, чим прибрати зайві фінансові та часові затрати підприємців та інших суб'єктів, знизити адміністративне навантаження на бізнес, наблизитись до електронного врядування, а також покращити місце України у світових рейтингах, підвищити інвестиційну привабливість України.

 

Народний депутат України 

Н. Ю. Королевська 

Опрос