Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины об административных правонарушениях (относительно усиления административной ответственности за самовольное строительство на территории объекта благоустройства населенного пункта)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.11.2011 № 9433
Дата рассмотрения: 09.11.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо посилення адміністративної відповідальності за самовільне будівництво на території об'єкта благоустрою населеного пункту)

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Однією з найбільш актуальних проблем населених пунктів залишається велика кількість випадків незаконного будівництва малих архітектурних форм (далі - МАФів). Так, за даними прокуратури тільки у місті Києві налічується понад 15 тис. тимчасових споруд, встановлених без будь-яких дозвільних документів або ж за підробленими дозволами.

Незаконне будівництво МАФів становить значну суспільну небезпеку. Адже відсутність у їх власників необхідних дозволів пояснюється тим, що МАФ споруджено з порушенням архітектурних, протипожежних та інших норм. За даними УНІАН значна частина МАФів встановлюються у санітарних зонах, зонах проходження інженерних мереж та комунікацій, зелених зонах міст тощо. Все це є грубим порушенням законодавства, значно погіршує загальний благоустрій міста, його екологічний стан та санітарну безпеку, а інколи навіть підвищує вірогідність техногенних аварій.

Крім того існують випадки розміщення МАФів під шляхопроводами, у підземних переходах та у інших місцях, де їхнє розташування унеможливлює евакуацію людей в разі виникнення небезпеки. Вказане набуває особливої актуальності зараз у період підготовки до ЄВРО-2012, оскільки під час проведення чемпіонату Європи з футболу у містах, де будуть проводитися матчі, очікуються великі скупчення людей, і питання можливості забезпечення їх швидкої евакуації є одним із головних у рамках підготовки до ЄВРО-2012.

Більшість власників незаконно зведених МАФів та інших споруд на території об'єктів благоустрою населеного пункту неможливо притягнути до кримінальної відповідальності, оскільки відповідно до статті 197-1 Кримінального кодексу України кримінальна відповідальність наступає виключно у випадках, коли самовільне зайняття земельної ділянки завдало значної шкоди її законному володільцю або власнику. На жаль, кримінальне законодавство розглядає це правопорушення виключно як спрямоване проти власності та не звертає увагу на ті його аспекти, що створюють потенційну небезпеку для життя та здоров'я громадян

Що стосується адміністративної відповідальності, то на сьогодні Кодекс України про адміністративні правопорушення за самовільне зайняття земельної ділянки передбачає покарання у вигляді штрафу для громадян від десяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і для посадових осіб - від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Відповідно до цього ж кодексу самовільне будівництво будинків або споруд, а так само самовільна зміна архітектурного вигляду будинків або споруд під час експлуатації тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - від дев'яти до вісімнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином можна констатувати, що покарання, запропоноване Кодексом про адміністративні правопорушення за самовільне зайняття земельних ділянок та самовільне будівництва на територіях об'єктів благоустрою населеного пункту, аж ніяк не відповідає рівню суспільної небезпеки правопорушення. Адже, як було зазначено вище, таке правопорушення посягає не тільки право власності, але і створює значну потенційну небезпеку життю та здоров'я громадян, знижує ефективність забезпечення громадської безпеки та перешкоджає захисту населення від надзвичайних ситуацій.

Також слід зазначити, що штрафи, передбачені Кодексом про адміністративні правопорушення за самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво на території, на сьогодні є надто малими, щоб спонукати утримуватися від правопорушення. Більшість споруд встановлених без дозвільних документів використовуються для підприємницької діяльності. Зважаючи на це, невеликий розмір штрафу не створює значних ускладнень для правопорушників, що і стало одним з факторів, які призвели зростання кількості вказаних правопорушень. Разом з тим суми отримані від штрафів надто малі навіть для того щоб компенсувати наслідки негативного впливу незаконного будівництва на благоустрій міста не кажучи вже про ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій, якщо такі стануться.

Отже, враховуючи все викладене вище, стає зрозумілою необхідність посилення адміністративної відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво на території об'єкта благоустрою населеного пункту.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Основною метою проекту Закону є посилення адміністративної відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво на території об'єкта благоустрою населеного пункту.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Внесений законопроект передбачає посилення адміністративної відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво на території об'єкта благоустрою населеного пункту. 

Зазначена мета досягається встановленням кваліфікованих складів правопорушень, передбачених статтею 53-1 (Самовільне зайняття земельної ділянки) та статтею 97 (Самовільне будівництво будинків або споруд). У якості кваліфікуючої обставини законопроект передбачає визначити розташування самовільно зайнятої земельної ділянки або місця самовільного будівництва на території об'єкта благоустрою населеного пункту.

Розгляд справ щодо вказаних вище кваліфікованих складів правопорушень законопроект покладає на адміністративні комісії при виконавчих органах міських, сільських, селищних рад.

Також законопроектом пропонується надати посадовим особам, уповноваженим на те виконавчими комітетами селищних, міських рад або місцевими державними адміністраціями право складати протоколи про адміністративні правопорушення у справах про самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво на території об'єкта благоустрою населеного пункту.

Визначення об'єкта благоустрою населеного пункту вже міститься у Законі України "Про благоустрій населених пунктів".

Прийняття законопроекту не потребує внесення змін до інших Законів України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

На сьогодні питання відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво регулюються Кодексом України про адміністративні правопорушення, Кримінальним кодексом України, Земельним кодексом України, Законом України "Про благоустрій населених пунктів" та іншими нормативно-правовими актами.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо посилення адміністративної відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво на території об'єкта благоустрою населеного пункту)" дозволить зменшити кількість випадків самовільного зайняття земельної ділянки та самовільного будівництва.

Крім того, прийняття законопроекту сприятиме покращенню благоустрою населених пунктів, покращенню його екологічного стану, техногенної та санітарної безпеки.

 

Народний депутат України 

 А. П. Пінчук

Опрос