Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно усиления ответственности за неприведение самовольно занятых земель в состояние, пригодное для использования по назначению

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.11.2011 № 9430
Дата рассмотрения: 08.11.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за неприведення самовільно зайнятих земель у стан, придатний для використання за призначенням

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Однією з найбільш актуальних проблем населених пунктів залишається велика кількість випадків самовільного зайняття земельних ділянок та незаконного будівництва малих архітектурних форм (далі - МАФів). Так, за даними прокуратури тільки у місті Києві налічується понад 15 тис. тимчасових споруд, встановлених без будь-яких дозвільних документів або ж за підробленими дозволами.

Проте навіть за умови винесення судового рішення про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки власники МАФів не квапляться їх виконувати. Частина друга статті 212 Земельного кодексу встановлює, що приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Разом з тим законодавством не передбачено достатніх санкцій за ухилення від знесення будинків, будівель і споруд розташованих на самовільно зайнятих земельних ділянках. Тим самим порушується класична тріада "гіпотеза-диспозиція-санкція".

Так само із норм чинного Земельного кодексу незрозуміло, що необхідно робити із рухомими об'єктами (тимчасовими спорудами, каркасами, будівельними матеріалами тощо), які перешкоджають приведенню земельних ділянок у придатний для використання стан.

Фактично не діє і стаття 54 Кодексу про адміністративні правопорушення, яка передбачає відповідальність за порушення строків повернення тимчасово зайнятих земель або невиконання обов'язків щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням. По-перше, її застосування ускладнене тим, що стосується земель тимчасово зайнятих на законних підставах, а не самовільно зайнятих. По-друге, розмір штрафу, передбаченого статтею 54, на сьогодні дуже мала і навіть один день роботи малої архітектурної форми комерційного призначення дозволяє отримати прибуток, який перевищує суму штрафу у декілька раз.

Таке незаконна діяльність МАФів становить значну суспільну небезпеку. МАФи розташовані на самовільно зайнятих земельних ділянках нерідко споруджено з порушенням архітектурних, протипожежних та інших норм. За даними УНІАН значна частина МАФів встановлюються у санітарних зонах, зонах проходження інженерних мереж та комунікацій, зелених зонах міст тощо. Все це є грубим порушенням законодавства, значно погіршує загальний благоустрій міста, його екологічний стан та санітарну безпеку, а інколи навіть підвищує вірогідність техногенних аварій.

Крім того існують випадки розміщення МАФів під шляхопроводами, у підземних переходах та у інших місцях, де їхнє розташування унеможливлює евакуацію людей в разі виникнення небезпеки. Вказане набуває особливої актуальності зараз у період підготовки до ЄВРО-2012, оскільки під час проведення чемпіонату Європи з футболу у містах, де будуть проводитися матчі, очікуються великі скупчення людей, і питання можливості забезпечення їх швидкої евакуації є одним із головних у рамках підготовки до ЄВРО-2012.

Користуючись зазначеною вище прогалиною у законодавстві, власники МАФів ухиляються від їх демонтажу навіть попри наявності рішення про незаконність їх розташування. Адже все рівно ніяких значних грошових втрат їх власник не зазнає.

Отже, враховуючи все викладене вище, стає зрозумілою необхідність посилення адміністративної відповідальності за порушення строків повернення самовільно зайнятих земель або невиконання обов'язків щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Основною метою проекту Закону є встановлення адміністративної відповідальності за порушення строків повернення самовільно зайнятих земель або невиконання обов'язків щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Внесений законопроект передбачає встановлення у Кодексі України про адміністративні правопорушення адміністративної відповідальності за порушення строків повернення самовільно зайнятих земель або невиконання обов'язків щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням. 

Також законопроект передбачає внесення змін до Земельного кодексу України, відповідно до яких конкретизується поняття обов'язків щодо приведення самовільно зайнятих земельних ділянок у стан, придатний для використання за призначенням. Також змінами до Земельного кодексу визначається строк для приведення самовільно зайнятих земельних ділянок у стан, придатний для використання за призначенням (два місяці з дня набуття законної сили рішенням суду)

Прийняття законопроекту не потребує внесення змін до інших Законів України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

На сьогодні питання адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення у в галузі охорони природи та використання природних ресурсів регулюються Кодексом України про адміністративні правопорушення. Порядок повернення самовільно зайнятих земельних ділянок регулюється Земельним кодексом України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за неприведення самовільно зайнятих земель у стан, придатний для використання за призначенням" дозволить зменшити кількість випадків невиконання рішень про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок, чим безумовно зміцнить авторитет державної влади.

Крім того, прийняття законопроекту сприятиме зменшенню кількості самозахоплення земель, покращенню благоустрою населених пунктів, їх екологічного стану, техногенної та санітарної безпеки.

 

Народний депутат України 

А. П. Пінчук 

Опрос