Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно установления минимального размера золотовалютного резерва

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.10.2011 № 9336
Дата рассмотрения: 24.10.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення мінімального розміру золотовалютного резерву"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

За даними Національного банку України у вересні 2011 року спостерігається швидке зростання негативного сальдо валютних операцій НБУ, що перевищило суму у 1,9 млрд. долл. Це призвело до скорочення золотовалютних резервів України з 38,1 млрд. долл. у серпні до 34,9 млрд. долл. у вересні 2011 року. Таким чином, скорочення золотовалютного резерву України підриває позиції Національної валюти та посилює девальваційні тенденції на ринку.

Критичні показники сальдо зовнішньої торгівлі свідчать про подальше скорочення обсягів надходжень іноземної валюти в країну. На тлі скорочення інвестиційних надходжень, фінансування розриву між надходженням від експорту та витратами на імпорт, що збільшується, використання золотовалютного резерву є єдиним на сьогодні шляхом для Уряду по стабілізації ситуації на ринку.

Втім, ці заходи не є вичерпними і здійснюються в умовах ігнорування інших можливих заходів, що спрямовані на стимулювання розвитку експорту, економіки в цілому, а також внутрішнього ринку за рахунок покращення умов для діяльності малого та середнього бізнесу.

Таким чином, встановлення вимог до мінімального рівня золотовалютного резерву дасть можливість запобігти їх використанню для підтримки курсу національної валюти, ігноруючи при цьому інші можливі інструменти з насичення внутрішнього ринку необхідними обсягами іноземної валюти.

Виходячи з того, що резерви мають перевищувати офіційний та офіційно гарантований короткостроковий зовнішній борг, законопроектом пропонується встановити щорічний мінімальний рівень золотовалютного резерву, показник якого закладається у Державний бюджет України. Його рівень встановлюється у сумі обсягу боргових зобов'язань до виплати на 1 січня року, що наступає через 24 місяці з моменту набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Ціль і завдання проекту - встановлення законодавчих вимог до мінімального рівня золотовалютного резерву.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом пропонується:

1. Встановити, що мінімальний розмір золотовалютного резерву визначається законом про Державний бюджет України.

2. Відповідно скасовуються повноваження Правління НБУ на прийняття рішення щодо мінімального розміру золотовалютних резервів.

3. На НБУ покладається обов'язок підтримання розміру золотовалютних резервів на рівні не нижчому, ніж встановлено законом України про державний бюджет на відповідний рік.

4. Передбачити, що мінімальний розмір золотовалютного резерву встановлюється у законі України про державний бюджет на відповідний рік та визначається як сума обсягу боргових зобов'язань до виплати на 1 січня року, що наступає через 24 місяці з моменту набрання чинності законом України про державний бюджет України на відповідний рік.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Бюджетний кодекс України та Закон України "Про Національний банк України".

Реалізація проекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не потребує додаткових витрат із державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття закону дозволить на законодавчому рівні встановлювати мінімальний розмір золотовалютного резерву, що сприятиме його збереженню та не допустить зниження до економічно обґрунтованого розміру.

 

Народний депутат України 

Н. Ю. Королевська 

Опрос