Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 5 Закона Украины "О воинской обязанности и военной службе" относительно порядка присвоения воинского звания "генерал армии Украины"

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.10.2011 № 9323
Дата рассмотрения: 20.10.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 5 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо порядку присвоєння військового звання "генерал армії України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Чисельність українських Збройних Сил постійно скорочується, зменшується також кількість посад вищого офіцерського складу. При цьому, з 1991 року вище військове звання "генерал армії України" було присвоєно 14 особам, з них у Міністерстві оборони України лише 5 генералам.

У світовій історії завжди існувала практика, коли вище військове звання присвоювалось лише головнокомандувачам сухопутних армій за особливі заслуги у керуванні військовими діями під час війни. Така ж норма, для прикладу, існує нині у законодавстві Узбекистану.

В Україні ж навіть в штатах правоохоронних органів спеціального призначення передбачена категорія військового звання "генерал армії України" для посад їх керівників. Тому, за умов відсутності належного державного контролю "генералами армії України" стають особи, у підпорядкуванні яких є формування з чисельністю декілька тисяч чоловік. У світовій практиці командирам з'єднань такого масштабу зазвичай присвоюють звання "однозірковий генерал", "бригадний генерал".

А ще ж маємо генералів внутрішньої служби України, введено навіть звання "генерал служби цивільного захисту України".

Присвоєння військового звання "генерал армії України" у мирний час, без проявлення особою якостей полководця, а лише у зв'язку з тим, що особа займає посаду, якій відповідає дана категорія військових звань, є необґрунтованим та надмірним.

У більшості армій розвинених держав налічується чотири категорії військових звань вищого офіцерського складу - одно-, дво-, три- і чотиризірковий генерал (або відповідні їм звання). При цьому чотиризірковий генерал (повний генерал рівня генерал-полковника) - це найвище військове звання в арміях США, Німеччини.

У більшості армій країн Співдружності Незалежних Держав звання "генерал армії" або відсутнє (Республіка Білорусь), або ж жодного разу не присвоювалось (Азербайджан, Вірменія, Узбекистан), чи присвоювалось в одиничних випадках (Киргизстан, Таджикистан - по 1, Казахстан - 2).

Не присвоювалось воно і в Грузії, а в Литві, Латвії та Ізраїлі найвищим військовим званням є двозірковий генерал.

В Російській Федерації вище військове звання "Маршал Російської Федерації" (одна велика зірка) останній раз присвоювалося у 1997 році. В Радянському Союзі з його кількамільйонною армією, вище військове звання "Маршал Радянського Союзу" присвоювалось лише міністрам оборони та начальникам Генерального штабу.

Тому, існуюча в Україні практика негативно впливає на авторитет військового звання, девальвує його, шкодить авторитету військової служби та суперечить здоровому глузду.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Проект Закону передбачає визначення особливого порядку присвоєння військового звання "генерал армії України".

Проект Закону розроблено з метою запобігання девальвації військових звань внаслідок прийняття необґрунтованих рішень щодо їх присвоєння, чим завдається шкода авторитету військової служби.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом Закону пропонується доповнити статтю 5 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" новою частиною третьою, якою встановити, що вище військове звання "генерал армії України" присвоюється Президентом України виключно особам вищого офіцерського складу Збройних Сил України за особливі заслуги у керуванні обороною держави у воєнний час.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини, що розглядаються, регулюються Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу", Указом Президента України "Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України" від 10.12.2008 р. N 1153/2008 та іншими нормативно-правовими актами.

Прийняття даного законопроекту не потребуватиме внесення змін до інших нормативно-правових актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та реалізація цього законопроекту не потребуватиме додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття законопроекту

Прийняття даного законопроекту унеможливить безпідставне присвоєння вищого військового звання "генерал армії України" та сприятиме піднесенню авторитету військової служби.

 

Народний депутат України 

Б. І. Тарасюк

Опрос