Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Регламент Верховной Рады Украины (относительно оптимизации деятельности Верховной Рады Украины)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.10.2011 № 9322
Дата рассмотрения: 20.10.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України" (щодо оптимізації діяльності Верховної Ради України)

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України" (щодо оптимізації діяльності Верховної Ради України) розроблено для впровадження більш ефективних організаційних механізмів функціонування Верховної Ради України.

Діяльність українського парламенту як єдиного законодавчого органу повинна бути максимально відкритою, прозорою та ефективною. На сьогодні, при здійсненні законодавчої та інших функцій Верховна Рада України в своїй діяльності використовує невиправдано велику кількість ресурсів, насамперед, паперу та матеріалів для друкуючих пристроїв.

Зареєстровані законопроекти, проекти інших актів та супровідні документи роздруковуються, копіюються та передруковуються десятки разів з метою надання для ознайомлення народним депутатам та іншим особам, які беруть участь в роботі над законопроектами. Тільки лиш норма Регламенту про надання текстів законопроектів депутатам обумовлює тиражування всіх законопроектів в декількох сотнях примірників. При тому, що ця норма є абсолютно неефективною, оскільки законопроекти роздаються депутатам без жодної систематизації та, головним чином, задовго до безпосереднього їх розгляду. В реальній практичній роботі використовуються електронні версії цих документів, розміщені на веб-сайті Верховної Ради України.

Зважаючи на таку практичну ситуацію, необхідним є більш активно застосовувати інформаційні технології та електронні засоби зв'язку. Більше того, саме з такою метою народним депутатам надаються службові портативні комп'ютери, необхідна оргтехніка, офіційна адреса електронної пошти тощо. Цілком доречним в цьому випадку видається надсилання депутатам на їх електронну пошту інформаційного повідомлення про законопроекти та інші документи отримані чи напрацьовані Верховною Радою України із наданням посилання та доступу до їх текстів на веб-сайті. Водночас виправданим буде залишити можливість для народних депутатів на їх вимогу отримувати паперовий варіант законопроектів, але безпосередньо перед їх розглядом.

Законопроектом також пропонується розміщувати на веб-сайті Верховної Ради України тексти законів, прийнятих парламентом, підписаних Головою Верховної Ради України та направлених Президентові України. Практична необхідність такої норми обумовлена тим, що досить часто в результаті голосування одночасно в другому читанні та в цілому складних проектів законів, враховуються поправки та пропозиції інколи протилежні за змістом або ж із техніко-юридичними помилками. Ці недоречності після голосування парламентом виправляються Апаратом Верховної Ради України, проте отримати результат таких "виправлень" та ознайомитись із остаточним текстом, направленим Президентові України не можуть навіть народні депутати України. Така ситуація є неприйнятною з точки зору прозорості та відкритості законодавчого процесу. Тому пропонується остаточний текст прийнятих законів підписаних Головою Верховної Ради України та направлених Президентові України також вводити до бази законопроектів веб-сайту Верховної Ради України.

2. Мета і цілі прийняття законодавчого акта

Метою запропонованих змін є вдосконалення організаційно-правових механізмів законотворчого процесу шляхом розвитку інформаційних систем та електронного документообігу в Верховній Раді України.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроектом пропонується замінити основну форму надання законопроектів, проектів інших актів, супровідних документів та інших матеріалів, що використовуються в законотворчому процесі на електронну. Необхідність надання роздрукованих на паперових носіях документів замінюється обов'язковим їх надсиланням на електронну пошту. Водночас, для документів, форма яких передбачає тільки паперовий варіант обігу або надсилання яких у формі електронних документів є неможливим з інших причин зберігається чинний порядок надання.

Також запропоновано поширити загальний порядок обов'язковості розміщення на веб-сайті Верховної Ради України законопроектів на тексти прийнятих законів підписаних Головою Верховної Ради України та направлених Президентові України.

4. Стан нормативно-правової бази

Основу нормативно-правової бази у даній сфері становлять Конституція України та Закон України "Про Регламент Верховної Ради України".

Реалізація положень зазначеного законопроекту після його прийняття змін до інших законів України не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття запропонованого проекту Закону сприятиме забезпеченню більш відкритої, прозорої та ефективної діяльності Верховної Ради України, її структурних одиниць та народних депутатів України. Крім цього, вдасться зберегти значну частину ресурсів, які використовуються для невиправданого за своєю суттю багаторазового тиражування документів в Верховній Раді України.

 

Народний депутат України 

Р. П. Князевич

Опрос