Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении дополнений в Налоговый кодекс Украины (относительно порядка уплаты туристического сбора физическими лицами - владельцами или арендаторами индивидуальных средств размещения)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.10.2011 № 9321
Дата рассмотрения: 20.10.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення доповнень до Податкового кодексу України (щодо порядку сплати туристичного збору фізичними особами - власниками або орендарями індивідуальних засобів розміщення)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

В Україні щороку збільшується кількість фізичних осіб, які надають послуги з тимчасового проживання в індивідуальних засобах розміщення, тому наразі особливо гострою є проблема встановлення ефективного механізму, що забезпечить легалізацію доходів цієї категорії фізичних осіб.

З кожним роком збільшується кількість відпочиваючих, що розміщуються в приватному секторі, і кількість домоволодінь, які надають послуги тимчасового розміщення (проживання). Діяльність приватного домоволодіння без відповідної реєстрації та сплати податків і зборів має значний негативний вплив на соціально-економічне становище країни.

На початковому етапі кількість приватних домоволодінь була незначною і не впливала на роботу легальних засобів розміщення. Але протягом останніх років їхня кількість збільшилася у декілька разів. Враховуючи, що ці домоволодіння є приватними будинками, недоторканність яких гарантується Конституцією України, можливо лише констатувати їх кількість, але не впливати на їхню роботу.

Приватні засоби розміщення складають велику конкуренцію легальним санаторно-курортним і готельним установам. Прибуток приватних засобів розміщення значно перевищує прибуток санаторію або пансіонату за рахунок фактичної відсутності оподаткування та нижчої вартості комунальних послуг. Якщо ситуацію найближчим часом не змінити, то санаторії і пансіонати вирішуватимуть проблему зниження вартості відпочинку за рахунок виведення лікувальних послуг за межи вартості путівки або будуть змушені припинити свою діяльність.

Згідно з моніторингом виявлених приватних засобів розміщення та проведеного аналізу їх діяльності встановлено, що це 2 - 3-х поверхові будівлі житлового типу з кількістю місць від 10 до 30 (категорії номерів: стандарти, полулюкси, люкси, апартаменти). Ці засоби розміщення функціонують на ринку туристичних послуг у середньому 5 - 8 років. Крім того, засоби розміщення здаються до експлуатації як приватні домоволодіння, на частині якої мешкають самі господарі, а залишок території (у середньому 30 місць) здається туристам.

Для легалізації розміщення відпочиваючих в так званому приватному секторі, обрана схема авансових платежів туристичного збору фізичними особами - власниками або орендарями індивідуальних засобів розміщення, які надають послуги з тимчасового розміщення (проживання) без державної реєстрації як суб'єкти підприємницької діяльності. Оскільки неможливо визначити реальну кількість відпочиваючих в конкретному приватному місці розміщення. Пропонується також визначити широкі межі ставки туристичного збору, щоб кожен рекреаційний регіон міг визначити свою ставку збору.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Законопроект розроблено з метою спрощення процедури сплати туристичного збору при наданні послуг із тимчасового розміщення фізичними особами - власниками або орендарями індивідуальних засобів розміщення, які надають послуги з тимчасового розміщення (проживання) без державної реєстрації як суб'єкти підприємницької діяльності.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується доповнити статтю 268 Податкового кодексу "Туристичний збір" пунктом 268.8, відповідно до якого туристичний збір будуть сплачувати фізичні особи - власники або орендарі індивідуальних засобів розміщення, які надають послуги з тимчасового розміщення (проживання) без державної реєстрації як суб'єкти підприємницької діяльності.

Ці особи зобов'язані одержати в органах державної податкової служби свідоцтво (терміном не менше 30 календарних днів) на кожний об'єкт нерухомості (індивідуальний засіб розміщення), що передбачається використовувати для тимчасового проживання (ночівлі) відпочиваючих.

Свідоцтво видається при наявності документа про сплату авансового платежу туристичного збору.

Ставку пропонується встановити в розмірі від 1 до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатної особини (в розрахунку на місяць), встановленого законом на 1 січня звітного податкового року, з одного індивідуального місця ночівлі (койки-місця). Тобто туристичний збір за 1 койко-місце приблизно складатиме (в залежності від рішення органів місцевого самоврядування) від 10 до 100 гривень в місяць.

Згідно із законопроектом фізична особа - власник або орендар індивідуальних засобів розміщення, яка надавала послуги з тимчасового розміщення (проживання) без державної реєстрації та сплачувала авансовий платіж туристичного збору, має право зменшити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації, на суму сплаченого авансового платежу збору.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

В даній сфері правового регулювання діють:

Податковий кодекс України;

Постанова Кабінету Міністрів України від 15 березня 2006 року N 297 "Про затвердження Порядку надання послуг з тимчасового розміщення (проживання)";

підзаконні акти Державної податкової служби України.

Реалізація законопроекту не вимагатиме внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує фінансових і матеріальних витрат за рахунок Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших результатів прийняття законопроекту

Запропонований проект закону дозволить:

- легалізувати розміщення відпочиваючих в, так званому, приватному секторі;

- забезпечити створення належних умов для реального контролю за розміщенням відпочиваючих в, так званому, приватному секторі фізичними особами, які надають послуги з тимчасового розміщення (проживання) без державної реєстрації як суб'єкти підприємницької діяльності;

- встановити рівні конкурентні умови для всіх категорій осіб, які надають послуги з тимчасового розміщення (проживання);

- забезпечити збільшення надходжень коштів від сплати туристичного збору до місцевих бюджетів.

 

Народні депутати України 

О. В. Зац

А. П. Пінчук

Опрос