Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О выборах народных депутатов Украины" (относительно порядка формирования избирательных комиссий и права на участие в распределении депутатских мандатов кандидатами в народные депутаты Украины)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.10.2011 № 9254
Дата рассмотрения: 05.10.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо порядку формування виборчих комісій та права на участь у розподілі депутатських мандатів кандидатами у народні депутати України)

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Право на формування органів державної влади є одним із основних прав громадян України. В Україні формування Верховної Ради України здійснюється через таку форму безпосередньої демократії, як вибори народних депутатів України (стаття 69 Конституції). Оскільки Парламент є єдиним законодавчим органом в державі (ст. 75), процес формування його складу повинен бути прозорим, демократичним та грунтуватися на загальновизнаних принципах права та моралі.

Виборчий процес в Україні регламентується Законом України "Про вибори народних депутатів України" від 25.03.2004 N 1665-VI.

Положення вказаного закону, засади, принципи та механізм виборчого процесу, який ним впроваджується визнаний європейською спільнотою таким, що відповідає демократичним засадам суспільства. Вказане підтверджується офіційними позиціями представників різних держав, які брали участь під час позачергових виборів народних депутатів України 30 вересня 2007 року.

Разом з тим, Венеціанська комісія (Європейська комісія за демократію) у своїх висновках неодноразово висловлювала зауваження до діючого законодавства та проектів законів, які пропонуються урядом України для розгляду.

Так зокрема, механізм формування виборчих комісій, який передбачає обов'язкове включення до їх складу представників лише тих партій (блоків), які представлені в парламенті, є несправедливим і порушує принцип рівності. Тому запропонованим законопроектом пропонується розширити коло суб'єктів повноважних на подання представників для їх обов'язкового включення до складу виборчих комісій. До таких суб'єктів, зокрема, відносяться політичні партії(блоки), депутати від яких представлені в місцевих радах відповідного регіону. Такий механізм формування виборчих комісій відповідатиме принципу народовладдя, оскільки політичні партії(блоки), депутати від яких представлені в місцевих радах є суб'єктами, яким відповідна кількість громадян України делегувала свої повноваження на здійснення влади в межах певної території.

Крім того, законопроектом пропонується розмежувати право на участь у розподілі депутатських мандатів кандидатами у народні депутати України висунутих від політичних партій та право на участь у розподілі депутатських мандатів кандидатами у народні депутати України висунутих від блоків політичних партій, змінивши при цьому показник кількості виборців, які проголосували за відповідного суб'єкта виборчого процесу у відсотковому співвідношенні. Така корекція норм діючого закону усуне дискримінативні складові механізму розподілу депутатських мандатів народними депутатами України та відповідатиме принципам волевиявлення громадян.

2. Цілі і завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою належного забезпечення реалізації конституційного права громадян України на формування складу Верховної Ради України, права обирати та бути обраним.

Завданням законопроекту є вдосконалення механізмів формування складу виборчих комісій та визначення права на участь у розподілі депутатських мандатів кандидатами у народні депутати України.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується змінити статті 27, 28, та 29 Закону України "Про вибори народних депутатів України", виклавши в редакції, яка передбачатиме обов'язкове включення осіб до складу виборчих комісій, кандидатури яких вносяться партіями (блоками), депутати від яких представлені у відповідних місцевих радах.

Крім того, законопроектом пропонується викласти статтю 96 Закону в редакції, яка надаватиме право на участь у розподілі депутатських мандатів тим кандидатам у народні депутати України висунутих від політичних партій, за яку проголосували 3 і більше відсотків виборців, які взяли участь у голосуванні та право на участь у розподілі депутатських мандатів, кандидатами у народні депутати України, висунутих від блоків політичних партій, за яку проголосували 5 і більше відсотків виборців, які взяли участь у голосуванні.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Законопроектом регулюються правовідносини щодо порядку формування виборчих комісій та права на участь у розподілі депутатських мандатів кандидатами у народні депутати України

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання, є Конституція України та Закон України "Про вибори народних депутатів України". Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту під час його практичного застосування після його прийняття не впливатиме на видаткову частину Державного або місцевих бюджетів.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Внесення відповідних змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" вдосконалить механізм забезпечення реалізації конституційного права громадян України на формування ефективного складу Верховної Ради України, права обирати та бути обраним.

 

Народний депутат України 

Ю. А. Кармазін 

Опрос