Идет загрузка документа (13 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Государственном бюджете Украины на 2011 год" (относительно восстановления размеров и порядка выплаты льгот)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.10.2011 № 9253
Дата рассмотрения: 05.10.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" (щодо відновлення розмірів та порядку виплати пільг)

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Численні звернення громадян України зі скаргами, щодо позбавлення їх пільг, передбачених законами України (Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закон України "Про жертви нацистських переслідувань"). Правовою причиною зменшення розмірів пільг від передбачених відповідними законами України виявилась постанова Кабінету міністрів України N 745 від 6 липня 2011 р. Дана постанова прийнята Кабінетом Міністрів України на виконання пункту 7 Закону України від 14 червня 2011 р. N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік".

Даним пунктом передбачено Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнити пунктом 4 такого змісту:

"4. Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 178 з наступними змінами), статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 4, ст. 94 з наступними змінами), статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 29, ст. 399 з наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".

Кабінет Міністрів України не наділений повноваженнями щодо встановлення розмірів соціальних пільг та стандартів. Натомість законопроект "легалізує" втручання Кабінету Міністрів України у сферу виключної компетенції законодавця всупереч положенням Конституції України (ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 8, ч. 2 ст. 19, п. 3 ч. 1 ст. 85, п. 6 ч. 1 ст. 92).

При ініціюванні перегляду умов здійснення соціального захисту в Україні слід виходити із конституційних положень щодо невідчужуваності і непорушності прав людини (ст. 21 Конституції України) та недопустимості звуження їх змісту і обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів (ст. 22).

Крім того, рівень юридичної сили актів органів виконавчої влади значною мірою поступається нормам Законів, оскільки Конституцією України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19).

Відповідно до пунктів 1 та 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються: "права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, …".

Конституційний Суд України неодноразово заперечував ініціативу щодо скасування, призупинення чи інший перегляд наданих законами прав громадян у соціальній сфері (пункт 3.2 Рішення у справі про соціальні гарантії громадян 9 липня 2007 року N 6-рп/2007).

Слід зазначити, що й сам закон був прийнятий з порушеннями регламенту (висновок профільного комітету був наданий народним депутатам в день голосування законопроекту, що суперечить частині першій статті 112 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України", а внесені зміни до закону про Державний бюджет України, безпосередньо передбачають внесення змін до інших законодавчих актів України, що відповідно до частини 2 статті 160 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" не допускається), а пункт 7 даного закону був відсутній в поданій редакції законопроекту, не наведений в порівняльній таблиці і був внесений до закону з ініціативи комітету з питань бюджету і зовсім суперечить обґрунтуванню, яке наведено в пояснювальній записці до проекту закону Кабінетом Міністрів України: як за умов збільшення дохідної частини бюджету, зростання ВВП понад прогнозовані показники, можна допустити зменшення розмірів пільг соціально незахищеним верствам населення.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є відновлення встановлених Конституцією та чинними законами України соціальних гарантій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, осіб із статусом дітей війни, військових пенсіонерів та деяких інших осіб.

Для досягнення мети слід виключити пункт 4 Розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", яким надано повноваження Кабінету Міністру України встановлювати порядок застосування та розміри сум, які визначені ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст. ст. 14, 22, 37 та ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

3. Правові аспекти

Перелік нормативно-правових актів у даній сфері правового регулювання:

Конституція України;

Закон України "Про Державний бюджет України на 2011 рік ".

Закон не потребує внесення змін до інших законів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Законопроект не потребує додаткових видатків.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту надасть можливість відновити соціальні гарантії незахищених верств населення та не допустити грубого порушення конституційних прав вказаних осіб, які можуть потягнути за собою збурення суспільства, масові протести та мітинги.

 

Народні депутати України

 А. С. Матвієнко

П. І. Жебрівський

Опрос