Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О телекоммуникациях" (относительно невозможности деятельности на территории Украины виртуальных финансовых пирамид)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.09.2011 № 9232
Дата рассмотрения: 29.09.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про телекомунікації" (щодо унеможливлення діяльності на території України віртуальних фінансових пірамід)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Необхідність прийняття законопроекту обумовлена нещодавнім відновленням діяльності на території України найвідомішої та самої масштабної фінансової піраміди, що була заснована на території колишнього СРСР - "МММ".

Внаслідок діяльності фінансової піраміди "МММ" протягом 1989 - 1994 рр. свої кошти втратили більше десяти мільйонів вкладників.

Точна сума заподіяних збитків від діяльності піраміди не відома, але обчислюється, за одними даними, сотнями мільйонів доларів США, за іншими - мільярдами.

Організатор та засновник "МММ" відомий на весь колишній Радянський Союз Сергій Мавроді був засуджений до позбавлення волі та на даний час звільнившись після відбування покарання заснував нову фінансову піраміду під назвою "МММ-2011".

Оскільки технології не стоять на місці, стара схема діє та розповсюджується завдяки мережі Інтернет.

За даними засновника "МММ-2011" Сергія Мавроді кількість українських учасників піраміди вже обраховується сотнями тисяч. На додаток до цього, останнім часом на території України розпочалась масштабна рекламна компанія "МММ-2011".

Вочевидь, врахувавши минулий досвід та ретельно вивчивши законодавство, діяльність "МММ-2011" здійснюється без жодної реєстрації підприємницької діяльності та ліцензування. Навіть реклама "МММ-2011" розповсюджується у вигляді попередження: "Піраміди небезпечні для вашого фінансового здоров'я".

Разом з тим, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України у зв'язку з розповсюдженням останнім часом рекламних матеріалів щодо діяльності "МММ-2011" на офіційному сайті 16.09.2011 року повідомила наступне.

Залучення фінансових активів із зобов'язанням щодо наступного їх повернення, послуги у сфері страхування відповідно до Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" є фінансовими послугами.

Діяльність з надання будь-яких фінансових послуг, що передбачають пряме або опосередковане залучення фінансових активів від фізичних осіб, а також страхова діяльність може здійснюватися тільки після отримання ліцензії.

Інформація про юридичну особу, найменування якої "МММ-2011", до Державного реєстру фінансових установ, який ведеться Держфінпослуг, не вносилась, статусу фінансової установи така особа не набувала, відповідних ліцензій не одержувала.

Відповідно до ст. 202 Кримінального кодексу України, злочином є здійснення без державної реєстрації, як суб'єкта підприємницької діяльності, що містить ознаки підприємницької та яка підлягає ліцензуванню, або здійснення без одержання ліцензії видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до законодавства.

Як заявляє Мавроді: "У "МММ" нет юрлица: нет офиса, банковского счета. Люди просто переводят деньги друг другу без всяких условий, гарантий и обещаний".

Але у "МММ-2011" є сайт, через який й здійснюється діяльність фінансової піраміди. Щоправда сайт цей зареєстрований в домені.COM, тобто поза українською юрисдикцією. Відтак зобов'язати реєстратора припинити діяльність сайту не вийде.

Залишається обмеження оператором телекомунікації доступу абонентів до сайту.

Але за чинним законодавством України таке обмеження може відбутись тільки в одному випадку - здійснення розповсюдження дитячої порнографії (п. 18 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про телекомунікації").

Вочевидь саме на нездатність правоохоронних органів припинити діяльність фінансової піраміди, що діє без створення юридичної особи та навіть не знаходиться на території України й був зроблений розрахунок пана Мавроді.

Законопроектом пропонується доповнити ч. 1 ст. 39 Закону України "Про телекомунікації" п. 18-1, яким зобов'язати операторів телекомунікацій на підставі рішення суду обмежувати доступ своїх абонентів до ресурсів, через які здійснюється діяльність з надання фінансових послуг без ліцензії.

Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України має право звертатись до суду та господарського суду з позовами (заявами) у зв'язку з порушенням законодавства України про фінансові послуги (п. 11 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг").

2. Мета і завдання запропонованого проекту Закону

Метою законопроекту є унеможливлення ошукування громадян України через фінансові піраміди, що діють через Інтернет ресурси.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про телекомунікації" (щодо унеможливлення діяльності на території України віртуальних фінансових пірамід)" складається з двох розділів.

До розділу першого входять зміни до ч. 1 ст. 39 Закону України "Про телекомунікації".

Розділ другий встановлює порядок набрання чинності цим Законом.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними законодавчими актами, що регулюють суспільні відносини в даній сфері є:

- Закон України "Про телекомунікації";

- Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

Прийняття проекту Закону України не тягне за собою змін в інших законодавчих актах.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього законопроекту унеможливить діяльність фінансових пірамід в Україні через ресурси Інтернету з ошукування легковажних громадян України.

 

Народні депутати України  

О. Б. Фельдман

О. А. Гейман 

Опрос