Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 35 Хозяйственного процессуального кодекса Украины (относительно оснований освобождения от досказывания)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 26.09.2011 № 9219
Дата рассмотрения: 26.09.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
 до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 35 Господарського процесуального кодексу України" (щодо підстав звільнення від доказування)

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Необхідність прийняття цього законопроекту полягає у відсутності єдиної практики застосування преюдиції в порядку статті 35 ГПК України залежно від суб'єктного складу сторін у господарській справі та сторін у цивільній або адміністративній справі.

Як показує практика Вищого господарського суду України, він може під час застосування статті 35 ГПК України при розгляді окремих справ приймати протилежні рішення, які суперечать одне одному.

Так, у постанові від 22.12.2009 р. N 9/346-08 ВГСУ зазначив, що відповідно до частини четвертої статті 35 ГПК України рішення суду з цивільної справи, що набрало законної сили, є обов'язковим для господарського суду щодо фактів, які встановлені судом і мають значення для вирішення спору. Суб'єктний же склад сторін у справі має значення для фактів, встановлених рішенням господарського суду, а не рішенням суду з цивільної справи.

У постанові від 27.01.2011 N 40/48-10(3/62-10(25/103-09) ВГСУ зазначив, що відмінний суб'єктний склад у господарській справі та у цивільній справі виключає можливість застосування преюдиції в порядку статті 35 ГПК України.

Положення ГПК України занадто застарілі. На час прийняття цього Кодексу не існувало адміністративних судів, не було Кодексу адміністративного судочинства України, норми якого більш прогресивні і враховують реалії сьогодення.

Питання застосування преюдиції судами адміністративної юрисдикції вирішується відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), згідно з якою обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідні положення викладені й у частині третій статті 61 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), а саме обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Зазначені положення КАСУ та ЦПК необхідно врахувати у статті 35 ГПК.

2. Цілі й завдання прийняття Закону

Метою законопроекту є приведення статті 35 ГПК України у відповідність до статей 61 ЦПК України та 72 КАСУ.

3. Загальна характеристика і основні положення Закону

Законопроектом пропонується викласти статтю 35 ГПК України у новій редакції, більш чітко врегулювавши питання застосування преюдиції залежно від суб'єктного складу сторін у господарській справі та сторін у цивільній, адміністративній чи кримінальній справі.

Згідно з цими змінами обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не підлягатимуть доказуванню при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діє Господарський процесуальний кодекс України, Цивільний процесуальний кодекс України та Кодекс адміністративного судочинства України.

Прийняття запропонованого законопроекту не потребує внесення змін до інших актів законодавства.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація норм Закону не потребує витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття Закону

Прийняття цього Закону дасть змогу уніфікувати статтю 35 Господарського процесуального кодексу України з аналогічними нормами Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Народний депутат України  

Д. М. Притика 

Опрос