Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Горный закон Украины (относительно обеспечения углем на бытовые нужды работников горных предприятий)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.09.2011 № 9184-1
Дата рассмотрения: 27.09.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Гірничого закону України (щодо забезпечення вугіллям на побутові потреби працівників гірничих підприємств)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття закону

Головним нормативним актом, що встановлює порядок забезпечення вугіллям на побутові потреби працівників працюючих гірничих підприємств, а також гірничих підприємств, що ліквідуються, реорганізуються або консервуються, є Гірничий закон України N 1127-XIV від 06.10.99 р.;

Цей законопроект підготовлено щодо виконання статей 43 та 48 на підставі Конституції України та діючого Закону - надання вугілля та компенсації за нього працівникам, пенсіонерам, їх сім'ям, підприємств, що ліквідуються, реорганізуються та консервуються, нарівні з ліквідованими чи законсервованими гірничими підприємствами відповідно до статей 43 і 48 Гірничого закону України.

У даному законопроекті пропонується згідно статті 59 Господарського кодексу України про припинення діяльності суб'єкта господарювання щодо форм припинення діяльності, доповнити поняття ліквідації та консервації поняттям реорганізація.

Також перелік категорій громадян, що мають право на отримання безоплатного вугілля, визначених у першому реченні частини сьомої статті 43 підприємств, потребує розповсюдження і на підприємства з переробки вугілля, шахтобудівні підприємства. Необхідність розповсюдження на підприємства з переробки вугілля обумовлено тим, що практично всі абзаци частини сьомої діючого Закону таке підтверджують. Розповсюдження на шахтобудівні підприємства промисловості обумовлено тим, що крім вуглебудівних підприємств на практиці є підприємства, що виконують такі ж функції, як і вуглебудівні, але з різних причин вони мають назву шахтобудівні.

Передбачається також змінити умови забезпечення вугіллям працівників і пенсіонерів (їх сімей) гірничих підприємства з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємств, що ліквідуються, реорганізуються або консервуються, додавши шахтобудівні (частина п'ята статті 48 проекту), і встановити, що як під час, так і після їх ліквідації, реорганізації або консервації таке забезпечення здійснюватиметься правонаступником або у разі його відсутності місцевими бюджетами шляхом субвенцій з держбюджету.

Пропонується відновити справедливість в питанні прав на отримання безоплатного вугілля сім'ям пенсіонерів, інвалідів, померлих від загального захворювання, якщо вони користувались цим правом за життя, які отримують пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

Таким чином права сімей померлих від загального захворювання будуть порівняні з правами сімей померлих на підприємствах.

2. Цілі і завдання закону

Уточнення переліку підприємств, працівників та інших осіб, які мають право на отримання безоплатного побутового палива сприяє підвищенню прозорості функціонування системи надання державних соціальних гарантій працівникам діючих гірничих підприємств, а також гірничих підприємств, що ліквідуються, реорганізуються або консервуються.

Збереження права на отримання безоплатного вугілля сім'ям пенсіонерів, інвалідів, померлих від загального захворювання, якщо вони користувались цим правом за життя, які отримують пенсії у зв'язку з втратою годувальника. Необхідно зрівняти права сімей шахтарів, померлих від загального захворювання, з правами сімей шахтарів, які померли на підприємствах.

Зрівняння умов забезпечення безоплатним побутовим вугіллям або компенсацією особам, які мають на це право як на діючих підприємствах, так і на тих, що ліквідуються, реорганізуються, консервуються, або вже ліквідовані.

3. Загальна характеристика і основні положення закону

Закон уточнює низку пільг для шахтарів, пенсіонерів і членів їх сімей щодо забезпечення права на отримання безоплатного вугілля або компенсації за опалення, електричну енергію та газ тим особам, що мають на це право, як на працюючих підприємствах, так і на тих, що ліквідуються або ліквідовані.

Надається право на отримання безоплатного вугілля на побутові потреби сім'ям пенсіонерів, інвалідів, що померли від загального захворювання, якщо вони користувались цим правом, які отримують пенсії у зв'язку з втратою годувальника, аналогічно сім'ям шахтарів, померлих на підприємстві.

Щодо статті 48, то на даний час забезпечення вугіллям на побутові потреби здійснюється тільки після ліквідації або консервації гірничого підприємства, що неприпустимо для категорії шахтарів, які відпрацювали означену Законом норму та не за своїм бажанням залишилися в статусі працівників підприємств що ліквідуються або консервуються.

4. Стан нормативно-правової бази.

Нормативно-правові акти, що регулюють зазначені відносини, є:

- Конституція України;

- Гірничий закон України N 1127-XIV від 06.10.99 р.

Реалізація положень цього законопроекту після його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Введення в дію цього закону не потребує додаткових коштів Державного бюджету, оскільки кількість осіб, яка має право на безкоштовне отримання вугілля не змінюється після набуття гірничим підприємством статусу ліквідованого, реорганізованого чи консервованого, а також у зв'язку з тим, що зазначені зміни є лише уточненням в переліку підприємств, працівники яких мають право на безкоштовне отримання вугілля та компенсацію за нього.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття закону

Прийняття та реалізація даного законопроекту відновить соціальну справедливість та внесе прозорість в систему надання безоплатного побутового палива та компенсації за опалення, електричну енергію та газ всім особам, які мали та повинні надалі мати на це право як на діючих гірничих підприємствах, так і на тих, що знаходяться у стадії ліквідації, реорганізації та консервації, або вже ліквідовані, незалежно від умов їх проживання. Зникне напруга серед представників гірничих підприємств, до яких входять підприємства з видобутку (переробки) вугілля, шахтобудівних та вуглебудівних підприємств, які не мають рівноправного соціального захисту.

 

Народні депутати України  

Кравченко М. В.

Волинець Є. В. 

Опрос