Идет загрузка документа (14 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно повышения ставок акцизного налога на сигареты без фильтра и другие табачные изделия)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.09.2011 № 9096
Дата рассмотрения: 02.09.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо підвищення ставок акцизного податку на сигарети без фільтра та інші тютюнові вироби)"

1. Обґрунтування необхідності законопроекту.

У 2006 році Україна ратифікувала Рамкову Конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ). Згідно із Статтею 6 РКБТ, Україна має запроваджувати заходи, що включають здійснення податкової і цінової політики стосовно тютюнових виробів, щоб сприяти досягненню цілей охорони здоров'я, які передбачають скорочення споживання тютюну. Споживання тютюну можна скоротити методами оподаткування, тільки якщо отримане в результаті підвищення цін на тютюнові вироби буде перевищувати рівень інфляції. У 1999 - 2007 роках підвищення ставки акцизу на тютюнові вироби в Україні не перевищували рівень інфляції і тому реальні (з урахуванням інфляції) ціни на сигарети зменшувалися, а поширеність куріння в Україні зростала. Завдяки кільком істотним підвищенням ставок акцизу у 2008 - 2010 роках ціни на тютюнові вироби за ці три роки збільшилися у 2,9 рази при загальному рівні інфляції 1,5. Проте лише наприкінці 2010 року реальні ціни на тютюнові вироби досягли рівня 1999 року. Це показує, що потенціал збільшення цін на сигарети в Україні ще далеко не вичерпаний.

Зростання цін на тютюнові вироби у 2008 - 2010 роках дозволило істотно зменшити поширеність куріння. За даними Державної служби статистики, поширеність куріння серед осіб, старших 12 років, зменшилася з 25,6 % 2008 року до 22,4 % 2010 року, тобто на 3,2 відсоткових пункти, або майже на 13 %. Завдяки підвищенню ставок тютюнових акцизів у 2008 - 2010 роках державний бюджет України отримав від акцизів на вітчизняні та імпортні тютюнові вироби: в 2007 році - 2,44 млрд. гривень; в 2008 році - 3,58 млрд.; в 2009 році - 9,06 млрд. гривень. В 2010 році надходження від тютюнових акцизів склали 13,06 млрд. гривень. Завдяки зростанню цін на тютюнові вироби зросли і надходження від ПДВ, навіть при зменшенні обсягу їх реалізації з 123 мільярдів сигарет у 2007 році до 96 мільярдів сигарет 2010 року.

Відповідно до Податкового кодексу України специфічна та мінімальна ставки акцизного збору на тютюнові вироби з 1 січня 2011 року індексовані з урахуванням індексу споживчих цін. Податкове навантаження (акциз + ПДВ) на дешеві сигарети з фільтром збільшилося на 25 копійок на пачку, а на дорогі сигарети - лише на 20 копійок. В результаті за 7 місяців 2011 року ціни на тютюнові вироби зросли лише на 2,1 % при загальному зростанні цін на 4,6 %, тобто реальні ціни на сигарети в 2011 році почали знов зменшуватися, що може призвести до росту поширеності куріння.

Чинні у 2011 році ставки акцизу дозволять отримати більше надходжень до бюджету, ніж 2010 року, але якщо у 2010 році доходи від тютюнових акцизів зросли на 44 %, то у 2011 році очікується зростання лише приблизно на 20 %.

Хоча частина курців через підвищення акцизів може перейти з дорогих марок на відносно дешеві, це не вплине на стан їх здоров'я, тому що всі сигарети з фільтром незалежно від їх ціни, однаково шкідливі для здоров'я. Проте, з медичної точки зору, немає підстав підтримувати низькі ставки акцизу на сигарети без фільтра, бо, за даними досліджень, у курців таких сигарет підвищено ризик розвитку раку легенів. У 2008 - 2009 роках акцизи і ціни на сигарети без фільтра росли більш швидкими темпами, що дозволило зменшити їх реалізацію в Україні з 9 млрд. штук 2007 року до 6,7 млрд. штук 2010 року.

Проте акцизне навантаження на сигарети без фільтра в Україні і досі вдвічі менше, ніж на сигарети з фільтром. Нещодавнє зростання акцизів, яке набрало чинності 1 липня 2010 року, підвищило ставки акцизу на сигарети з фільтром в середньому на 1 гривню на пачку, тоді як на сигарети без фільтру ставки залишилися незмінними. Такий преференційний податковий режим для сигарет без фільтру призвів до зростання їх реалізації у першій половині 2011 року на 50 % у порівнянні з відповідним періодом 2010 року.

В країнах ЄС сигарети з фільтром і без фільтра обкладаються за однаковими ставками. З 2012 року вирівнюються ставки акцизу на сигарети з фільтром та без фільтра в Росії, хоча вже цього року мінімальні ставки на сигарети без фільтру в Росії (310 рублів = 85 гривень) перевищують українські (61,47 гривні на 1000 сигарет). Слід зазначити, що у Росії з 1 січня 2011 року мінімальний акциз на сигарети з фільтром виріс на 2,2 рублі (або на 0,6 гривні) за пачку, тоді як в Україні лише на 0,2 гривні. Згідно законопроекту, офіційно внесеного в Держдуму урядом Росії, з 1 січня 2012 року мінімальний акциз на сигарети з фільтром зросте на 2 рублі, а на сигарети без фільтру - на 3 рублі, а з 1 липня 2012 року акциз на всі сигарети зросте ще на 1 рубль за пачку. В Україні ж у 2012 році підвищення ставки акцизу не передбачено і тому з липня 2012 року мінімальні ставки на сигарети без фільтра в Росії будуть як мінімум удвічі вищими, ніж в Україні.

2. Цілі і завдання

Законопроектом пропонується підвищити ставки акцизного податку на сигарети без фільтра та інші тютюнові вироби з метою забезпечення подальшого збільшення реальних цін на тютюнові вироби для закріплення тенденції до зменшення поширеності тютюнокуріння в Україні, що також дасть можливості отримати додаткові надходження до бюджету.

Наближення ставок акцизу в Україні до вимог ЄС буде також сприяти зменшенню рівня контрабанди українських сигарет до країн ЄС. В той же час з метою мінімізації нелегального обігу тютюнових виробів між Україною та Росією пропонується більшою мірою підвищити ставки акцизу на сигарети без фільтра з метою недопущення великої різниці цін на сигарети в Україні та Росії, яка може стимулювати контрабанду між країнами.

3. Загальна характеристика і основні положення запропонованих змін до законопроекту

Проектом пропонується внести зміни до підпунктів 215.3.2 і 215.3.3 пункту 215.3 статті 215 Податкового Кодексу України, зокрема, збільшити ставки акцизного податку на сигарети з фільтром: адвалорної - на 12 %, а специфічної - на 25 %. Для поступового вирівнювання ставок акцизу на сигарети з фільтром та без фільтра, пропонується вирівняти адвалорні ставки, а специфічну ставку на сигарети без фільтра підвищити на 86 %. Завдяки такому підвищенню мінімальні ставки акцизу на сигарети без фільтра в Україні та Росії з липня 2012 року мають зрівнятися.

У країнах Європейського Союзу адвалорна ставка акцизу на сигарети становить до 57 %. У країнах Східної Європи ця ставка складає: у Польщі - 31,41 %, в Латвії - 34,5 %, в Угорщині - 28, 4%, в Румунії - 22 %, в Словаччині - 23%, в Литві - 25 %. Тому запропонована ставка 30 % (реально 25 % від максимальної роздрібної ціни) в Україні буде приблизно відповідати ставкам у цих країнах. Зазначимо, що адвалорна ставка є відсотковою, і тому в грошовому вимірі ця ставка залишиться в Україні суттєво меншою, ніж у країнах ЄС.

Для того, щоб курці сигарет не переходили на інші види курильних тютюнових виробів, пропонується встановити ставки акцизу на сигари та сигарили на рівні мінімальної ставки акцизу на сигарети з фільтром, а тютюну для куріння - на рівні мінімальної ставки акцизу на сигарети без фільтра.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правовідносини у даній сфері регулюються Податковим кодексом України, а також Рамковою конвенцією Всесвітньої організації охорони здоров'я із боротьби проти тютюну, ратифікованою Законом України від 15 березня 2006 року.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує фінансових витрат з Державного бюджету України і забезпечить додатково надходження до Державного бюджету України протягом 2012 року понад 2 мільярдів гривень від акцизного оподаткування.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Ціни

Прийняття законопроекту збільшить ціни на сигарети з фільтром приблизно на 13 - 20 % (за умови, що виробники не збільшать безподаткову частину ціни). Якщо річний рівень інфляції становитиме 10%, то реальна ціна сигарет зросте в середньому на 7 %. Середня номінальна ціна сигарет з фільтром зросте з нинішніх 8,3 до 9,7 гривень за пачку, сигарет без фільтру - з 3,8 до 5,6 гривень за пачку, тобто приблизно на 50 %.

Споживання тютюну

Згідно експертних оцінок в Україні еластичність попиту щодо ціни складає - 0,2. При зростанні реальних цін на сигарети на 7 %, це означає зменшення споживання тютюну загалом приблизно на 1,4 %. Споживання сигарет без фільтру скоротиться більше завдяки прискореному збільшенню акцизів на ці вироби.

Інтеграція до Європейського Союзу

У разі ухвалення законопроекту, середній розмір акцизу на сигарети з фільтром та без фільтра має зрости відповідно до 4,7 та 3 гривень за пачку з 20 сигарет, тобто до 0,41 та 0,26 євро, що суттєво менше, ніж теперішній мінімальний рівень, встановлений Директивою ЄС - 1,28 євро (а з 2014 року - 1,8 євро). Частку акцизів в ціні сигарет з фільтром середньої вартості буде підвищено з нинішніх 44 % до 50 %, що наближається до встановленого ЄС рівня у 57 % (а з 2014 року - 60 %). Структура акцизного збору в Україні буде більше відповідати прийнятому в країнах ЄС співвідношенню специфічної та адвалорної частки акцизу.

Контрабанда тютюнових виробів

Під час обговорення законопроекту про підвищення акцизів у березні 2009 року представники тютюнових компаній та їх прибічники робили прогнози, що у разі ухвалення запропонованих ставок акцизу виробництво сигарет скоротиться вдвічі, тому що тютюновий ринок країни буде захоплено контрабандною та незаконно виготовленою продукцією. Але ці прогнози не виправдалися. У 2009 році у порівнянні з 2008 роком кількість оподаткованих сигарет зменшилася лише на 12 %, а у 2010 році - ще на 13 %. Це скорочення відбулося завдяки таким процесам: 1) зменшення споживання сигарет в Україні; 2) зменшення контрабанди сигарет з України до Росії і, можливо, інших країн; 3) збільшення контрабанди сигарет в Україну з Росії та Молдови.

Для оцінки рівня споживання російських та молдовських сигарет в Україні під час глобального опитування дорослих щодо тютюну, яке проводилося Київським міжнародним інститутом соціології наприкінці 2009 та на початку 2010 року, курців просили показати пачку сигарет, яку вони зараз курять. Російські та молдовські пачки показали лише 1,5 % опитаних, тобто загалом обсяг споживання контрабандних сигарет складав приблизно 1 мільярд штук. Контрабанда сигарет до України є помірною, а контрабанда із України є дуже великою. Згідно заяви депутата Європарламенту Чарльза Тіннока з 80 мільярдів сигарет, які щороку нелегально завозяться в країни ЄС, 30 мільярдів походить з України. Збільшення ставок акцизу в Україні дозволяє дещо зменшити обсяги контрабанди українських сигарет до інших країн.

Ціни на дешеві сигарети з фільтром в Росії та Україні відрізняються мало, що робить масову контрабанду економічно невигідною. Що стосується сигарет вищої вартості, то в Росії вони і досі коштують дорожче, наприклад, у 2011 році ціна пачки сигарет "Мальборо" збільшилася до 52 рублів (14,35 гривень), а в Україні - лише до 11,5 гривень. До того ж в Росії з 1 січня 2012 року мінімальні акцизи на сигарети з фільтром підвищаться ще на 28 %, а на сигарети без фільтру - на 48 %.

Запропонований законопроект пропонує збільшити також адвалорну ставку, що має більше підвищити ціни на дорогі сигарети, щоб ліквідувати диспропорцію цін між Росією та Україною.

Надходження до бюджету

Згідно прогнозів, у 2011 році від тютюнових акцизів до бюджету надійде приблизно 16 млрд. гривень. При прийнятті запропонованого законопроекту, у 2012 році прогнозовані доходи бюджету від акцизного збору на тютюнові вироби мають збільшитися до 18 млрд. гривень, навіть з урахуванням прогнозованого зменшення споживання сигарет в Україні та скорочення контрабанди сигарет з України.

 

Народний депутат України 

В. Кириленко

Опрос