Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно заявительного принципа государственной регистрации прекращения предпринимательской деятельности физических лиц - предпринимателей

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.08.2011 № 9048
Дата рассмотрения: 10.11.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо заявницького принципу державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Обтяжливість процедур припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців є загальновідомою. Натомість існує і можливість, і нагальна потреба спростити таку процедуру, знизивши її строк до одного дня. Це є дуже важливим, зокрема, для дрібних підприємців, якщо їх бізнес перестав приносити навіть дуже скромний дохід (що часто трапляється в сучасних умовах), і колишній дрібний підприємець має шукати роботу та зареєструватися як безробітний. Тому необхідність у прийнятті цього акта є очевидною.

Довідково:

За критерієм "легкості" започаткування та ведення бізнесу Україна в рейтингу Світового банку займає 145 місце із 183 країн.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Ціллю законопроекту є істотне полегшення процедур, що застосовуються під час припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців.

Завданням законопроекту є запровадження заявницького принципу припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Наразі існує складна та обтяжлива процедура припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями:

1) спочатку підприємець подає реєстратору заяву про припинення підприємницької діяльності;

2) публікується повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації;

3) підприємець збирає довідки контролюючих органів про відсутність заборгованості (від податкової, Пенсійного фонду, фондів соціального страхування);

4) підприємець подає реєстратору довідки.

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедур припинення юридичних осіб та підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців за їх рішенням" від 19 травня 2011 року N 3384-VI, який набуде чинності 18.12.2011 р., також не вносить істотних змін до процедури припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців за їх рішенням, яка залишатиметься складною та багатоступеневою.

У проекті пропонується кардинально полегшити процедуру таким чином, що підприємцю досить буде лише заявити реєстратору про припинення підприємницької діяльності, і таке припинення негайно буде зареєстроване.

Ідеологія пропонованих змін базується на тому, що фізична особа, яка припиняє свою підприємницьку діяльність, на відміну від випадку ліквідації юридичної особи, нікуди не зникає. Фізична особа і після припинення підприємницької діяльності продовжує відповідати за своїми боргами, а обсяг такої відповідальності жодним чином не змінюється. Це стосується, зокрема, й сплати податків і зборів (так, у п. 65.10.8 Податкового кодексу України зазначено, що державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання).

Така ситуація є природною і загальноприйнятою у світі. У багатьох країнах навіть немає поняття "фізична особа - підприємець" - будь-яка фізична особа може здійснювати підприємницьку діяльність, якщо бажає, і сплачувати податки - це тільки вітають. Відтак, немає ніяких підстав вимагати від фізичної особи надання будь-яких довідок від контролюючих органів, це не повинно бути умовою реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою. Тому пропонується здійснювати таку реєстрацію негайно після одержання від фізичної особи відповідного волевиявлення (у формі реєстраційної картки). Для цього пропонуються зміни до низки статей Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", у першу чергу до ст. ст. 47, 49, а також виключити ст. 49-1, бо передбачена цією статтею спрощена процедура державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є значно складнішою загальної процедури, що пропонується. Також вносяться відповідні зміни до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедур припинення юридичних осіб та підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців за їх рішенням" від 19 травня 2011 року N 3384-VI, який набуде чинності 18.12.2011 р.

Також вносяться зміни до ст. 5 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо зняття Пенсійним фондом України фізичних осіб - підприємців з обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування лише після проведення передбачених законодавством перевірок платників, звірення розрахунків та проведення остаточного розрахунку.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання, що пропонується врегулювати у законі, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців". Окремі дотичні до цього питання регулюються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Податковим кодексом України.

Реалізація запропонованого проекту потребує внесення змін до Податкового кодексу України, якими регулюються окремі питання проведення перевірок при припинення підприємницької діяльності. Такі зміни пропонуються в окремому законопроекті "Про внесення змін до статті 78 Податкового кодексу України щодо проведення перевірок у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців за заявницьким принципом", який вже внесено на розгляд Парламенту (реєстр. N 9049).

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових матеріальних та інших витрат із державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття акта дозволить кардинально полегшити припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями, покращити місце України у світових рейтингах, підвищити інвестиційну привабливість України.

 

Народний депутат України

Н. Ю. Королевська 

Опрос