Идет загрузка документа (14 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно ответственности за нарушение порядка содержания животных

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 01.08.2011 № 9040
Дата рассмотрения: 03.02.2012 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
 до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за порушення правил утримання тварин"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за порушення правил утримання тварин" (далі - проект) розроблено з метою врегулювання питання відповідальності за порушення власниками або утримувачами тварин правил їх утримання.

Чинне законодавство України дозволяє з'являтися з домашніми тваринами поза місцями їх постійного утримання. При цьому на особу, яка супроводжує тварину, покладається обов'язок забезпечити безпеку оточуючих людей і тварин, а також майна від заподіяння шкоди супроводжуваною домашньою твариною; безпеку дорожнього руху при проходженні з домашньою твариною біля транспортних шляхів і при їх переході шляхом безпосереднього контролю за її поведінкою.

Утримання собак без повідків і намордників можливе лише на ізольованій, добре огородженій території (в ізольованому приміщенні). Виключення робляться тільки під час оперативного використання собак правоохоронними органами, собак спеціального призначення, а також собак під час муштри, на полюванні, на навчально-дресирувальних майданчиках (Закон України "Про захист тварин від жорстокого поводження" від 21.02.2006 N 3447-IV).

Однак, більшість власників тварин нехтують правилами їх утримання. Останнім часом вражає кількість повідомлень про випадки нападів тварин, які стають причиною тілесних ушкоджень у людей, а іноді й смерті.

Така ситуація виникла через сукупність обставин.

Перш за все, більшість власників, навіть якщо їхня тварина завдала шкоди здоров'ю людини, несуть лише адміністративну відповідальність. Так, в Кодексі України про адміністративні правопорушення є стаття 154, яка передбачає відповідальність за порушення порядку утримання собак та котів. Частиною 2 цієї статті передбачається покарання за порушення порядку утримання собак та котів, якщо це спричинило заподіяння шкоди здоров'ю людей. В той же час, не виписано, про шкоду якого ступеня тяжкості йдеться. Крім того, розмір штрафу, передбаченого ст. 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не відповідає характеру завданої шкоди, а Кримінальний кодекс України взагалі не містить статті за порушення порядку утримання тварин, навіть якщо таке порушення призвело до завдання тяжких тілесних ушкоджень або смерті.

Застосовування ж до випадків заподіяння тілесних ушкоджень тваринами норм, що передбачають покарання за необережний злочин, вважаємо таким, що не повністю відповідає характеру діяння. Справа в тому, що в даному випадку існує специфічний об'єкт злочину - тварина. Людина далеко не завжди може передбачити, яка реакція буде у тварини на той чи інший зовнішній чинник. Разом з тим, у разі дотримання порядку утримання та вигулу тварин, вдасться запобігти заподіянню шкоди у переважній більшості випадків.

Згідно із статистикою Міністерства внутрішніх справ України, у 2004 році було виявлено 1136 правопорушень, передбачених ст. 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у 2005 - 1148, у 2006 - 1297, у 2007 - 1310, у 2008 - 1323 та у 2009 році - 1538 правопорушень.

Викладена статистична інформація свідчить про наступне. По-перше, працівники правоохоронних органів не порушують кримінальних справ за фактами спричинення тілесних ушкоджень різної тяжкості, а власники тварин несуть лише адміністративну відповідальність. По-друге, кількість випадків нападу тварин на людей з кожним роком зростає. Громадяни нехтують правилами, а правоохоронні органи не вживають заходів для попередження таких правопорушень.

Нехтування власниками тварин правилами їхнього утримання здебільшого обумовлено тим, що відповідно до статті 9 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" правила утримання домашніх тварин установлюються органами місцевого самоврядування. На практиці ж це означає, що далеко не в усіх населених пунктах взагалі існують правила утримання тварин. Існуючі ж правила зазвичай не передбачають всього комплексу заходів, пов'язаних з утриманням, реєстрацією, порядком вигулу тварин.

Затвердження місцевими органами влади правил утримання тварин взагалі представляється недоцільним, адже призводить до того, що на різних територіях країни діють різні правила. Незрозуміло як має діяти власник, який приїздить з твариною до іншого міста з іншими правилами утримання; чи можуть його одразу на в'їзді до нового населеного пункту притягнути до відповідальності за порушення правил, які можуть суттєво відрізнятися від тих, які діють у місті реєстрації тварини.

У зв'язку з викладеним, вважаємо за необхідне встановлення єдиних правил утримання тварин, обов'язкових для виконання на всій території України. При цьому у віданні місцевих органів влади мають залишитися повноваження з виділу й облаштування на територіях населених пунктів місця для вигулу домашніх тварин, забезпечення відлову, тимчасового утримання та регулювання чисельності бродячих тварин, що передбачені ст. 16 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб".

Ще однією законодавчою прогалиною є відсутність обов'язкової реєстрації тварин, що дає можливість власнику відмовитися від тварини, у випадку вчинення нею акту агресії проти людини, та таким чином уникнути відповідальності.

Отже, для врегулювання описаної вище ситуації, вважаємо за необхідне передбачити в Кримінальному кодексі України відповідальність за порушення правил утримання тварин, що призвели до тілесних ушкоджень або смерті, а санкції у Кодексі України про адміністративні правопорушення - збільшити. Крім того, з метою уникнення плутанини у суб'єктному складі правопорушення, пропонуємо законодавчо закріпити поняття власника та утримувача тварини, а також передбачити обов'язкову реєстрацію тварин. Також, ми вважаємо за доцільне передати Кабінету Міністрів України функцію розробки єдиних правил утримання тварин, із визначенням особливостей утримання домашніх, диких тварин та особливо небезпечних видів та порід тварин.

2. Цілі та завдання проекту

Даний проект вноситься з метою врегулювання питання відповідальності за недотримання правил утримання тварин, що, в свою чергу, призведе до збільшення захищеності громадян від агресії з боку тварин.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Даним проектом вносяться зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України, Закон України "Про захист населення від інфекційних хвороб", Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження".

У разі прийняття проекту, стаття 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлюватиме обов'язок власників не лише собак і котів, але й інших тварин, дотримуватися правил їх утримання.

Проектом пропонується чітко визначити, що адміністративна відповідальність за недотримання правил утримання тварин застосовується виключно у разі відсутності у протиправних діях чи бездіяльності складу злочину, передбаченого Кримінальним кодексом України. Це убезпечить від помилкового застосування адміністративної відповідальності за діяння, що носять ознаки складу кримінального злочину.

Проектом також запропоновано збільшити розміри штрафів, як виду адміністративної відповідальності, за порушення правил утримання тварин.

Крім того, проектом пропонується ввести кримінальну відповідальність за порушення правил утримання тварин, якщо це призвело до спричинення твариною потерпілому тілесних ушкоджень середньої тяжкості, тяжких тілесних ушкоджень або смерті.

Також Проект передбачає законодавче визначення понять "власника" та "утримувача" тварин.

У разі прийняття проекту Закону, також запроваджується обов'язкова реєстрація тварин у порядку, передбаченому Правилами їхнього тримання.

Пропонуємо також, щоб Правила утримання домашніх тварин та диких тварин у неволі та напіввільних умовах розроблялися Кабінетом Міністрів України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють правовідносини у цій сфері виступають: Закон України "Про захист тварин від жорстокого поводження", Закон України "Про захист населення від інфекційних хвороб", Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кримінальний кодекс України та Кримінально-процесуальний кодекс України.

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Запропоновані проектом зміни дозволять шляхом збільшення штрафів за порушення порядку утримання тварин та шляхом встановлення безпосередньо в Кримінальному кодексі України покарання за недотримання правил утримання тварин, що стало причиною завдання твариною тілесних ушкоджень, смерті потерпілому, скоротити кількість випадків завдання тваринами шкоди здоров'ю людей. Проект покликаний також забезпечити реалізацію принципу невідворотності покарання.

 

Народні депутати України  

І. В. Геращенко

О. В. Герасим'юк

Ю. С. Ковалевська

В. П. Корж  

Опрос