Идет загрузка документа (4 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 271 Уголовно-процессуального кодекса Украины относительно порядка обращения в суд

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.07.2011 № 9039
Дата рассмотрения: 29.07.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 271 Кримінально-процесуального кодексу України щодо порядку звернення до суду"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Справедливе судочинство та належний захист прав і свобод людини є однією з головних ознак демократичної, правової держави.

Конституція України гарантує захист прав і свобод людини і громадянина судом (стаття 55).

Основним Законом держави також визначено основні засади правосуддя (розділ VIII).

Водночас чинне кримінальне-процесуальне законодавство не відповідає сучасному стану суспільних відносин і не забезпечує належним чином права учасників під час судового засідання.

Характерним для сучасного правосуддя є порушення прав учасників процесу, затягування процесуальних строків розгляду справ, неналежна поведінка суддів під час судового розгляду справи, тощо.

Статтею 271 чинного Кримінально-процесуального кодексу України передбачений обов'язок учасників процесу виконувати розпорядження головуючого, додержуватися в судовому засіданні встановленого порядку та утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених в суді правил, проте не йдеться про поведінку сторін, у разі порушення їхніх процесуальних прав судом.

Зважаючи на вищевикладене, є всі підстави для запровадження альтернативних форм поведінки учасників процесу у разі порушення їхніх процесуальних прав судом.

2. Цілі та завдання прийняття Закону України

Зазначений проект Закону України розроблено з метою захисту процесуальних прав учасників судового засідання, забезпечення їх рівності шляхом впровадження альтернативних форм поведінки учасників судового засідання.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону України

Законопроектом пропонується надати право учасникам судового засідання у разі порушення їхніх процесуальних прав звертатись до суду, давати показання і робити заяви сидячі, а також у разі перебільшення терміну судового засідання понад встановлений законом робочий час, а також у зв'язку з погіршенням фізичного стану, перевтомою, у зв'язку з ознаками погіршення стану здоров'я будь-кого з учасників судового засідання.

4. Стан нормативної бази у даній сфері державного регулювання

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Кримінально-процесуальний кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація закону під час його практичного застосування не потребує фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття закону України

Прийняття Закону України "Про внесення змін до статті 271 Кримінально-процесуального кодексу України" щодо порядку звернення до суду дасть можливість забезпечити права кожного учасника процесу на повагу його честі та гідності та сприятиме виконанню суддями вимог суддівської етики.

  

Народні депутати України

Прокопчук Ю. В. N 314

Кожем'якін А. А. N 198

Забзалюк Р. О. N 209

Опрос