Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно размера налоговой социальной льготы и особенностей налогообложения доходов отдельных категорий граждан)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 29.07.2011 № 9037
Дата рассмотрения: 29.07.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо розміру податкової соціальної пільги та особливостей оподаткування доходів окремих категорій громадян)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту.

Необхідність прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо розміру податкової соціальної пільги та особливостей оподаткування доходів окремих категорій громадян)" зумовлена необхідністю підвищити рівень соціального захисту найбільш соціально незахищених громадян, працівників, віднесених відповідно до закону до 1, 2, 3 та 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, працівників медичних закладів та закладів освіти, а також працівникам, які є дітьми війни.

За даними Державної служби статистики України в 2010 році вперше з 2000 року збільшилась кількість населення із середньодушовими загальними доходами за місяць, нижчими прожиткового рівня. В 2010 році кількість такого населення досягла 9,7 млн. осіб (у 2009 році - 6,9 млн. осіб), що складає 21,8 відсотка всього населення (у 2009 році - 15,5).

З огляду на постійно зростаючий рівень цін на товари першої необхідності, підвищення вартості житлово-комунальних послуг, медичних, освітніх та транспортних послуг, ліків, а також відсутність у держави можливості суттєвого підвищення грошових виплат найбільш соціально незахищеним громадянам, вбачається доцільним запровадити застосування вже з 2012 року податкової соціальної пільги у розмірі 100 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, - передбаченої для будь-якого платника податку. Згідно з чинними нормами Податкового кодексу України (абзац сьомий пункту 1 Розділу XIX "Прикінцеві положення") до 1 січня 2015 року вказана податкова соціальна пільга, передбачена нормами пункту 169.1 статті 169 Податкового кодексу України, зменшується на 50 відсотків від зазначеного розміру.

Необхідним також є підвищення соціального захисту працівників, віднесених відповідно до закону до 1, 2, 3 та 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, чисельність яких на кінець 2010 року перевищує 2,2 млн. осіб та які отримували заробітну плату нижчу за середньомісячну заробітну плату в цілому по країні, яка у 2010 році складала 2239 гривень, працівників медичних закладів та закладів освіти, середньомісячна заробітна плата яких вже за 6 місяців 2011 року складала відповідно 1607 та 1820 гривень, а також працівникам, які є дітьми війни.

2. Цілі та завдання законопроекту.

Метою законопроекту є підвищення рівня соціального захисту найбільш соціально незахищених громадян, працівників, віднесених відповідно до закону до 1, 2, 3 та 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, працівників медичних закладів та закладів освіти, а також працівникам, які є дітьми війни шляхом зменшення податкового тиску на доходи вказаних працівників, отримувані ними у вигляді заробітної плати.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту.

Законопроектом передбачається запровадити застосування з 2012 року податкової соціальної пільги у розмірі 100 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, - передбаченої для будь-якого платника податку, тоді як згідно з чинними нормами Податкового кодексу України (абзац сьомий пункту 1 Розділу XIX "Прикінцеві положення") до 1 січня 2015 року вказана податкова соціальна пільга, передбачена нормами пункту 169.1 статті 169 Податкового кодексу України, застосовується у обсязі 50 відсотків від зазначеного розміру.

Передбачається також для працівників, віднесених відповідно до закону до 1, 2, 3 та 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, працівників медичних закладів та закладів освіти, а також працівникам, які є дітьми війни, запровадити ставку податку у розмірі 10 відсотків бази оподаткування щодо їх доходу у формі заробітної плати.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

Дана сфера правовідносин регулюється Податковим кодексом України

Реалізація положень цього законопроекту після його прийняття змін до інших законів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Реалізація запропонованого проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України або місцевих бюджетів у 2011 році.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту.

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо розміру податкової соціальної пільги та особливостей оподаткування доходів окремих категорій громадян)" зменшить податкове навантаження та покращить соціально-економічне становище найбільш соціально незахищених громадян, працівників, віднесених відповідно до закону до 1, 2, 3 та 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, працівників медичних закладів та закладів освіти, а також працівникам, які є дітьми війни, що дасть змогу знизити рівень соціального напруження у суспільстві.

 

Народний депутат України  

К. А. Бондарєв 

Опрос