Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О моратории на повышение цен и тарифов на жилищно-коммунальные услуги для населения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.07.2011 № 9019
Дата рассмотрения: 18.07.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про мораторій на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги для населення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Закон України "Про житлово-комунальні послуги" (стаття 30) встановлює, що одним із основних принципів державного регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги є "гарантії соціального захисту населення при оплаті за житлово-комунальні послуги та випередження зростання доходів населення над зростанням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги".

За попередніми даними Держстату, у 2010 році реальні наявні доходи населення зросли на 16.2 %, а зростання реальної заробітної плати за січень-березень 2011 року склало 11.1 %. На противагу цьому вартість комунальних послуг за рік збільшилася щонайменше на третину. При цьому для значної частини пенсіонерів вартість комунальних платежів впритул наблизилася до розміру їх пенсій.

Слід зауважити, що майже весь час у складі Уряду перебував (і зараз перебуває) центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, до повноважень якого належить регулювання державної політики у цій сфері, у тому числі - питань формування цін і тарифів. Крім того ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги, за низкою законів сьогодні (до створення Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг) регулює Національна комісія регулювання електроенергетики. Тому, посилання на те, що за низкою законів ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги встановлюють і регулюють органи місцевого самоврядування, у даному разі не відповідає дійсності: для чого тоді міністерство ЖКГ, якщо воно не відповідає за тарифну і цінову політику, і навіщо відповідні повноваження були надані НКРЕ?

Отже, Уряд безумовно несе більшу частину відповідальності за існуючі на сьогодні ціни/тарифи у житлово-комунальному господарстві. І безпосередньо його соціальна політика призвела до прямого порушення норми закону щодо випереджаючого зростання доходів населення над зростанням цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.

Наслідком такої політики стало те, що у час, коли економіка країни виходить із кризи, народ, навпаки, за вмістом своїх гаманців, відчуває її посилення.

Це вимагає від Верховної Ради України негайного втручання у розвиток ситуації відносно цін і тарифів на житлово-комунальні послуги, повернення її у визначене законом русло.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Проект розроблено з метою попередження подальшого зростання цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.

Завданнями законопроекту є:

- недопущення підвищення цін і тарифів без адекватного зростання доходів населення;

- вдосконалення порядку обчислення тарифів на житлово-комунальні послуги, зокрема, забезпечення умов, за яких споживачі оплачуватимуть лише спожиті ними об'єми житлово-комунальних послуг;

- підвищення рівня соціальної захищеності населення.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом пропонується запровадити мораторій на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги без встановлення терміну його дії.

При цьому пропонується надати можливість припинення дії цього мораторію за умов підвищення реальних доходів населення не менш ніж на 30 %, встановлення нового порядку розрахунку цін (обчислення тарифів) на житлово-комунальні послуги, його узгодження та попереднього оприлюднення.

У підсумку це дозволить підвищити якість надання житлово-комунальних послуг.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини у даній галузі регулюються Конституцією України, Житловим кодексом, законами України "Про житлово-комунальні послуги", "Про ціни і ціноутворення" та іншими нормативно-правовими актами України.

Прийняття Закону не потребує змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону потребує додаткових фінансових витрат із державного бюджету.

У зв'язку з цим Кабінету Міністрів України пропонується при підготовці проектів законів про внесення змін до Державного бюджету України на 2011 рік та про Державний бюджет України на 2012 рік зосередити увагу на підвищенні доходів населення як першочерговому завданні соціально-економічної та грошово-фінансової політики держави.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття акта

Прийняття цього Закону дозволить підвищити рівень соціальної захищеності населення і знизити гостроту соціальної напруги у суспільстві.

  

Народний депутат України

Н. Ю. Королевська

Опрос