Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О сборе и учете единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование" относительно добровольного участия в системе общеобязательного государственного социального страхования

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.07.2011 № 9018
Дата рассмотрения: 18.07.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування"

1. Обрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до статті 4 Закону України N 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон 2464-VI) платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Мінімальна ставка єдиного внеску для зазначених осіб встановлена на рівні 34,7% від мінімальної заробітної плати (мінімальна заробітна плата з 1 квітня 2011 року становить 960 грн.).

Отже, мінімальна ставка єдиного внеску становить 333,12 грн. на місяць.

Фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, крім цього, сплачують ще і єдиний податок (84 грн.).

Таким чином, із прийняттям Закону 2464-VI відбулося значне фінансове навантаження на підприємців, яке для більшості із них стало непосильним.

Протягом першої половини 2010 року відбулося значне скорочення підприємницької активності внаслідок припинення діяльності значною кількістю підприємців у зв'язку із неможливістю сплачувати, крім податкових платежів, ще і єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Крім того слід зазначити, що сплата єдиного внеску до солідарної системи державного пенсійного страхування не вплине на розмір пенсій у майбутньому для підприємців, які вже мають достатній трудовий стаж для призначення пенсії за віком але ще не досягли пенсійного віку. Таким чином, логічним є надання права таким особам добровільно, за власною заявою, брати участь у солідарній системі пенсійного страхування.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Ціль і завдання законопроекту - надання права фізичним особам-підприємцям, які мають трудовий стаж, достатній для призначення пенсії за віком, брати добровільну участь у загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Шляхом внесення змін до Закону 2464-VI проектом пропонується:

1) передбачити право фізичних осіб-підприємців (в тому числі спрощенців), які мають стаж роботи, достатній для призначення пенсії за віком, брати добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування;

2) встановити, що єдиний внесок для вказаних осіб нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом;

3) визначити, що добровільна участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування зазначеними особами є умовою зарахування стажу їх підприємницької діяльності до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, пропорційно до суми здійсненого внеску відносно мінімального розміру страхового внеску, встановленого для фізичних осіб-підприємців;

4) передбачити, що сума єдиного внеску, що добровільно сплачується такими особами, направляється на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та на всі види державного соціального страхування у відповідних пропорціях.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правові акти, що діють у відповідній сфері суспільних відносин: Конституція України; Закони України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення".

Реалізація запропонованого проекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обрунтування

Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат коштів з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Реалізація проекту Закону дозволить зменшити фінансове навантаження у вигляді єдиного внеску на фізичних осіб-підприємців, які мають стаж роботи, достатній для призначення пенсії за віком, і які за власним бажанням зможуть добровільно сплачувати єдиний внесок. Завдяки цьому буде збережено сотні тисяч робочих місць і відповідні бюджети не втратять надходження у зв'язку із припиненням підприємницької діяльності великою кількістю підприємців.

 

Народний депутат України

Н. Ю. Королевська 

  

Опрос