Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в пункты 14 и 15 раздела Х "Переходные положения" Земельного кодекса Украины относительно срока на продажу земельных участков

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.07.2011 № 9014
Дата рассмотрения: 18.07.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до пунктів 14 і 15 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо терміну на продаж земельних ділянок"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту.

Мораторій на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення було започатковано Земельним кодексом України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., N 3-4, ст. 27) з метою захисту майнових інтересів власників відповідних земельних ділянок та земельних часток (паїв), не підготовлених до ринкових умов, шляхом встановлення перехідного періоду, у межах якого мав бути сформований ефективний правовий, організаційний та економічний механізми функціонування ринку земель, проведена технічна робота з організації землеустрою та оформлення відповідної документації на землю. Все це мало б запобігти поширенню зловживань в цій сфері. Оскільки цілі, що ставилися, з різних причин одразу не були досягнуті, то виникала потреба у подовженні дії мораторію на наступні періоди.

Цим законопроектом пропонується продовжити термін мораторію на внесення права на земельну частку (пай) до статутних фондів господарського товариства та продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення до 1 січня 2013 року, оскільки до сьогоднішнього дня не прийнятий закон про ринок землі, не проведено повної інвентаризації земель, не створено автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру (її розробка має завершитись до липня 2012 року). Також, відсутня достовірна інформація про якісний склад земель (а для цього потрібно декілька років), грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення, тобто ціновий механізм та нормативна оцінка землі. Продовження мораторію на 1 рік дає можливість реалізувати заходи, пов'язані з організаційним та правовим забезпеченням обігу земель в Україні, а також захистити майнові інтереси власників сільськогосподарських земель.

2. Цілі та завдання законопроекту.

Прийняття законопроекту "Про внесення змін до пунктів 14 і 15 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо терміну на продаж земельних ділянок" дасть можливість продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2013 року, а за цей час розробити дієвий механізм продажу та контролю над продажем земельних ділянок. Дані заходи дозволять уникнути зубожіння українського народу та скупівлі земель України вітчизняними та іноземними олігархами.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту.

Проект Закону України "Про внесення змін до пунктів 14 і 15 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо терміну на продаж земельних ділянок" передбачає продовження терміну заборони внесення права на земельну частку (пай) до статутних фондів господарських товариств до 1 січня 2013 року.

Також пропонується встановити, що купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб, а також купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб запроваджується з 1 січня 2013 року, за умови набрання чинності законами України про державний земельний кадастр та про ринок земель, визначивши особливості обігу земель державної та комунальної власності і земель товарного сільськогосподарського виробництва.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття змін до інших законів не потребує.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

Земельного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., N 3-4, ст. 27).

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Реалізація запропонованого проекту Закону України не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту.

Прийняття цього проекту Закону сприятиме розробці дієвого та досконалого механізму продажу землі, створенню необхідної інфраструктури ринку землі, що дозволить уникнути соціальної напруги та запобігти можливих соціальних конфліктів при реалізації землі як товару.

 

Народний депутат України

 В. О. Яворівський

  

Опрос