Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно платы за присоединение к сетям субъектов естественных монополий

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.07.2011 № 9011
Дата рассмотрения: 18.07.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо плати за приєднання до мереж суб'єктів природних монополій"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо плати за приєднання до мереж суб'єктів природних монополій" (далі - проект Закону) розроблено для врегулювання питань пов'язаних із приєднанням до мереж суб'єктів природних монополій та відповідно до результатів комітетських слухань з питання створення законодавчих засад приєднання установок споживачів до електричних та газових мереж (відбулись 30.03.2011 р.).

На сьогодні встановлені роздрібні тарифи на електроенергію для споживачів енергопостачальних компаній та тарифи на передачу електропередавальних організацій не передбачають витрат на реконструкцію електричних мереж, пов'язану з приєднанням електроустановок нових споживачів чи збільшення потужності існуючих.

Оскільки будь-які інвестиції у розвиток електромереж відшкодовуються за рахунок тарифів, то з метою забезпечення прозорої процедури визначення величини плати за приєднання, виходячи з економічних, фізичних і технічних характеристик існуючих електричних мереж законопроектом пропонуються засади, на яких мають базуватися Правила приєднання електроустановок до електричних мереж, визначаються джерела фінансування інвестиційних програм електропередавальних компаній та врегульовуються інші специфічні питання, пов'язані з приєднанням до цих інженерних мереж.

Водночас запропоновані шляхи дозволяють врегулювати проблему приєднання і оплати за нього для газорозподільних мереж.

2. Мета і шляхи її досягнення

Основною метою законопроекту є забезпечення на законодавчому рівні основних засад приєднання замовників до мереж суб'єктів природних монополій.

Окремо визначається порядок для приєднання багатоквартирних будинків - квартири (тобто, населення) окремо і на загальних засадах як для населення, а нежитлові приміщення (офіси тощо) - за іншими правилами, що дозволить забудовникам знизити загальну вартість квартир.

Приєднання "зеленої" енергетики пропонується здійснювати:

-з потужністю до 10 МВт для заявника безкоштовно - фінансування через інвестиційні програми електропередавальних організацій, за рахунок інвестиційної складової тарифу на передачу;

- з потужністю більше 10 МВт - у обсязі 50% фінансується за рахунок інвестиційної надбавки до роздрібного тарифу на електричну енергію і 50% за рахунок поворотної фінансової допомоги, яка надається заявником на користь електропередавальній організації. Термін повернення допомоги встановлює орган державного регулювання в електроенергетиці, але не більше 10 років.

У разі спорудження або реконструкції будівель, доріг, мостів, інших об'єктів архітектури роботи з упорядкування і перенесення повітряних і підземних електричних мереж, теплових мереж та інших об'єктів електроенергетики виконуються власником цих об'єктів електроенергетики за рахунок замовників будівництва і реконструкції.

Законопроектом встановлюються критерії наявності (відсутності) технічної можливості приєднання електроустановок замовників, але експертний висновок щодо цього надається відповідним органом державного нагляду в електроенергетиці.

З метою захисту права споживача бути приєднаним до електромереж у разі відсутності технічної можливості приєднання законопроектом пропонується встановити максимальний період відтермінування приєднання - не більше 3 років. Тобто, за цей період має бути профінансовано у встановленому законопроектом порядку створення такої технічної можливості.

3. Правові аспекти

Основними законодавчими актами у даній сфері правового регулювання є:

Закон України "Про електроенергетику";

Закон України "Про природні монополії";

Закон України "Про засади функціонування ринку природного газу"

Господарський кодекс України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація акта не потребує додаткового бюджетного фінансування.

5. Прогноз результатів

Прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо плати за приєднання до мереж суб'єктів природних монополій" дозволить підвищити надійність та якість енергопостачання споживачів.

 

Народний депутат України

М. Мартиненко

  

Опрос