Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О сборе и учете единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование" (относительно стимулирования работодателей для трудоустройства молодежи на первое рабочее место)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.07.2011 № 8783
Дата рассмотрения: 07.07.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (щодо стимулювання роботодавців для працевлаштування молоді на перше робоче місце)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Фінансово-економічна криза 2008 - 2009 років в Україні стала причиною зменшення кількості робочих місць, спаду виробництва, зниження інвестиційної активності, що в свою чергу призвело до скорочення попиту на робочу силу. Особливо актуальною є ситуація працевлаштування молодих громадян одразу після закінчення навчання у професійно-технічних і вищих навчальних закладах. Наприклад, відповідно до даних Міністерства соціальної політики України майже половину незайнятих громадян, зареєстрованих у державній службі зайнятості як безробітні, становить молодь. Протягом 2009 року на обліку в державній службі зайнятості перебували 975,5 тис. осіб віком до 35 років, у тому числі 74,1 тис. осіб - випускники вищих та професійно-технічних навчальних закладів.

Одним із завдань держави є забезпечення працездатній молоді гарантованого права на працю та надання першого робочого місця. Пільги та особливості працевлаштування молодих громадян передбачені Кодексом законів про працю, Законами України "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні", "Про зайнятість населення", "Про забезпечення молоді, яка отримала вищу або професійно-технічну освіту, першим робочим місцем з наданням дотації роботодавцю" та іншими актами. Тим не менше, цього недостатньо для оптимального та своєчасного забезпечення молодих громадян першим робочим місцем.

Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Основних напрямів реалізації державної політики зайнятості на 2010 - 2011 роки" від 8 вересня 2010 року N831 передбачає впровадження механізмів задля зміцнення позиції молоді на ринку праці шляхом сприяння працевлаштуванню випускників вищих і професійно-технічних навчальних закладів відповідно до законодавства, зокрема механізму стимулювання роботодавців для працевлаштування молоді на перше робоче місце.

Як один із способів вирішення проблеми забезпечення молоді першим робочим місцем є практика надання пільг роботодавцям, а саме, як передбачається даним законопроектом, звільнення від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування строком на один рік від дня оформлення трудових відносин.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Ціллю проекту Закону є зменшення кількості безробітних серед молоді.

Основними завданнями проекту Закону є створення сприятливих умов для забезпечення молоді першим робочим місцем, реалізації права на працю випускників професійно-технічних і вищих навчальних закладів.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Даний законопроект передбачає внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для стимулювання роботодавців для працевлаштування молоді на перше робоче місце. А саме, роботодавці - страхувальники, котрі забезпечують працездатній молоді надання першого робочого місця після закінчення навчання у професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільняються від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за конкретного молодого працівника строком на один рік від дня оформлення трудових відносин.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

На сьогодні питання забезпечення молоді першим робочим місцем регулюється Кодексом законів про працю України, Законами України "Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні", "Про зайнятість населення", "Про забезпечення молоді, яка отримала вищу або професійно-технічну освіту, першим робочим місцем з наданням дотації роботодавцю", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та іншими Законами України і підзаконними нормативно-правовими актами. Змін до інших законів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Згідно з проектом Закону звільнення роботодавця від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування буде впливати на обсяг надходжень до Пенсійного фонду України. Ці витрати будуть покриті за рахунок інших джерел надходжень, передбачених статтею 72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Даний законопроект не потребує додаткового фінансування з Державного бюджету. Відповідно до частини другої статті 72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

У подальшому легалізація заробітних плат та зменшення рівня безробітних призведе до збільшення надходжень до Пенсійного фонду та Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття та реалізація Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (щодо стимулювання роботодавців для працевлаштування молоді на перше робоче місце)" створить сприятливі умови для отримання молоддю першого робочого місця, забезпечить дотримання конституційних прав молоді на працю, зменшить рівень безробіття серед молоді в Україні, призведе до легалізації значної кількості працівників, які працювали без офіційного оформлення трудових відносин.

 

Народні депутати
України

А. П. Пінчук

 

Е. С. Тедеєв

 

Ю. О. Колоцей

 

М. Г. Луцький

 

Опрос