Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 9 Закона Украины "Об упорядочении вопросов, связанных с обеспечением ядерной безопасности" (относительно размещения средств финансового резерва в ценные бумаги, эмитируемых государством)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.07.2011 № 8782
Дата рассмотрения: 07.07.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 9 Закону України "Про впорядкування питань, пов'язаних із забезпеченням ядерної безпеки"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до норм статті 33 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" від 08.02.95 р. N 39/95-ВР обов'язок щодо зняття з експлуатації ядерних установок покладається на експлуатуючу організацію, яка забезпечує експлуатацію таких ядерних установок. На сьогодні Державне підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" є експлуатуючою організацією, яка забезпечує експлуатацію атомних електростанцій, що є ядерними установками.

Механізм фінансового забезпечення діяльності експлуатуючої організації з припинення експлуатації та зняття з експлуатації ядерних установок визначений Законом України "Про впорядкування питань, пов'язаних із забезпеченням ядерної безпеки" від 24.06.2004 р. N 1868-IV та постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2006 р. N 594 і полягає у формуванні відповідного фінансового резерву на спеціальному рахунку експлуатуючої організації, відкритому у Державному казначействі України, використанні коштів фінансового резерву виключно на цілі та у порядку, встановленому Законом N 1868-IV.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 р. N 309-IV, зокрема внесено зміни до законів України "Про впорядкування питань, пов'язаних із забезпеченням ядерної безпеки" від 24.06.2004 р. N 1868-IV та "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994 N 334/94-ВР, в частині функціонування та оподаткування коштів фінансового резерву для зняття з експлуатації енергоблоків АЕС.

Редакція статті 9 Закону України "Про впорядкування питань, пов'язаних із забезпеченням ядерної безпеки", запроваджена Законом України від 03.06.2008 р. N 309-IV, утворила правову колізію, а саме: наділення центральних органів виконавчої влади (Міненерговугілля) функціями щодо розміщення коштів фінансового резерву у цінні папери, які емітуються державою.

Зважаючи на те, що Міненерговугілля є неприбутковою бюджетною установою і не є суб'єктом фондового ринку, тому не може здійснювати операції з купівлі/продажу цінних паперів та отримувати доходи від операцій з цінними паперами, не може здійснювати оплату послуг уповноваженого банку щодо операцій з цінними паперами та інші операції з цінними паперами.

Крім того, у експлуатуючої організації при фінансуванні витрат на здійснення заходів зі зняття з експлуатації ядерних установок та при отриманні вкладених нею коштів фінансового резерву з державного бюджету (безпосередньо або через викуп цінних паперів) відбувається оподаткування отриманих ресурсів (у деяких випадках подвійне). При цьому, в тарифі ДП НАЕК "Енергоатом" кошти на сплату зазначеного обсягу податку на прибуток передбачені не будуть. Тобто на практиці відбудеться скорочення фінансування програми зняття з експлуатації ядерних установок або інших програм експлуатації АЕС.

На сьогодні існуючі регульовані ціни для АЕС є вирішальним фактором, який визначає помірний рівень середньої оптової ціни на електроенергію в Україні, тому подвійне оподаткування коштів фінансового резерву призведе до збільшення тарифу ДП НАЕК "Енергоатом" і, відповідно, до збільшення оптової ціни на електроенергію в ОРЕ та тарифів для всіх споживачів України.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою прийняття законопроекту є виконання вимог чинного законодавства України та відповідних міжнародних зобов'язань України у ядерній енергетиці щодо необхідності формування і накопичення фінансового резерву експлуатуючої організації (оператора), призначеного для зняття з експлуатації ядерних установок, захисту коштів резерву від інфляційних процесів та запобігання збільшенню ціни на електроенергію в ОРЕ та, відповідно, збільшенню тарифів для всіх споживачів України.

Шляхи врегулювання зазначеного питання:

внесення зміни до статті 9 Закону N 1868-IV стосовно надання повноважень експлуатуючій організації розміщувати кошти фінансового резерву у цінні папери, що емітуються державою.

3. Правові аспекти

Відносини у сфері формування і накопичення фінансового резерву врегульовують:

Закони України:

"Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" від 08.02.1995 р. N 39/95-ВР;

"Про впорядкування питань, пов'язаних із забезпеченням ядерної безпеки" від 24.06.2004 р. N 1868-IV;

"Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії" від 11.01.2000 р. N 1370-XIV.

Міжнародні акти:

Конвенція про ядерну безпеку та Об'єднана конвенція про безпеку поводження з відпрацьованим паливом та про безпеку поводження з радіоактивними відходами,

Угоди між Урядом України та Європейським співтовариством, які представлені Європейською комісією щодо розроблення проекту концепції зняття з експлуатації атомних електростанцій, підписаною 11 лютого 2002 року.

Законами України від 07.09.2005 р. N 2817-IV та N 2818-IV ратифіковані Гарантійні угоди України за кредитними угодами з ЄБРР і Євроатомом для фінансування заходів з підвищення безпеки енергоблоків.

Постанова Кабінету Міністрів України від 27.04.2006 р. N 594 "Питання створення, накопичення та використання фінансового резерву для зняття з експлуатації ядерних установок".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття Закону України "Про внесення зміни до статті 9 Закону України "Про впорядкування питань, пов'язаних із забезпеченням ядерної безпеки" не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

5. Регіональний аспект

Проект Закону не впливає на розвиток регіонів.

6. Громадське обговорення

Проект не потребує проведення консультацій з громадськістю.

7. Прогноз результатів

Прийняття Закону України "Про внесення зміни до статті 9 Закону України "Про впорядкування питань, пов'язаних із забезпеченням ядерної безпеки" створить умови для виконання вимог чинного національного законодавства та відповідних міжнародних зобов'язань України у ядерній енергетиці щодо необхідності формування і накопичення фінансового резерву в частині забезпечення захисту коштів фінансового резерву від знецінення через інфляцію шляхом їх інвестування у державні цінні папери, дозволить запобігти подвійному оподаткування зазначених коштів та, відповідно, збільшенню ціни на електроенергію в ОРЕ та тарифів на електроенергію для споживачів.

 

Народні депутати
України

 
М. П. Романюк 

 

В. В. Демчишен

Опрос