Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об общеобязательном государственном социальном страховании в связи с временной утратой трудоспособности и расходами, обусловленными погребением" (относительно сохранения страхового стажа застрахованным лицам, находящимся в отпуске по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.07.2011 № 8776
Дата рассмотрения: 07.07.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (щодо збереження страхового стажу застрахованим особам, які знаходяться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку)

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до підпункту 9 пункту 11 розділу VIII Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у статтю 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" внесені зміни. Зокрема, у частині першій цієї статті закріплено норму, що "страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини.

Період отримання виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску".

Це призводить до втрати застрахованими особами, які знаходяться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, права на зарахування цього періоду до страхового стажу.

Разом з тим, Кодексом законів про працю України, Законом України "Про відпустки" передбачено, що жінки або інші працюючі особи, які знаходяться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не розривають трудових відносин з роботодавцем. Згідно статті 181 КЗпПУ відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку зараховується як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.

Невключення цього періоду до страхового стажу застрахованої особи спричиняє в подальшому зменшення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка надається Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з урахуванням страхового стажу.

Слід зазначити, що до 1 січня 2011 року цей період включався до страхового стажу таких застрахованих осіб, тобто після цього терміну умови страхування зазначених осіб погіршилися.

Враховуючи численні звернення з цього питання, вважаємо за необхідне прийняття зазначеного законопроекту. Запропоновані зміни дозволять поновити право застрахованих осіб на збереження страхового стажу за період їх знаходження у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, чим підвищити соціальні гарантії особам, які виконують таку важливу соціальну функцію як догляд за малолітніми дітьми.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Прийняття законопроекту пов'язано з необхідністю поновлення права застрахованих осіб, які знаходяться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на зарахування цього періоду до страхового стажу як періоду, за який страхові внески сплачені рівні мінімального внеску. Це сприятиме встановленню належного рівня матеріального забезпечення та соціальних послуг, які надаються за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, застрахованим особам, які знаходилися у відпустці по догляду за дитиною.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", якими передбачити включення до страхового стажу періоду знаходження у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як періоду, за який сплачено єдиний внесок, виходячи з мінімального розміру страхового внеску.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання, що розглядаються регламентуються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".

Реалізація положень поданого законопроекту, після його прийняття, змін до інших законів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Ухвалення законопроекту не потребуватиме видатків з Державного бюджету України.

Виплата допомоги, при обрахунку якої враховується страховий стаж, здійснюється за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в межах асигнувань, передбачених бюджетом Фонду.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття акта дозволить поновити право застрахованих осіб, які знаходяться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на зарахування цього періоду до страхового стажу, чим сприяти підвищенню рівня їх соціального захисту.

 

Народні депутати
України

 
В. Г. Хара

 

Я. М. Сухий

 

О. М. Стоян

Опрос