Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс административного судопроизводства Украины относительно особенностей производства по делам о выдворении иностранцев и лиц без гражданства

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.07.2011 № 8758
Дата рассмотрения: 05.07.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України" щодо особливостей провадження у справах про видворення іноземців та осіб без громадянства

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України" розроблено Міністерством внутрішніх справ на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 8 грудня 2010 року N 72082/1/1-10.

На сьогодні в роботі правоохоронних органів, у зв'язку з тривалим розглядом адміністративних справ про затримання та примусове видворення іноземців та осіб без громадянства, виникають проблеми, пов'язані із забезпеченням утримання іноземців та осіб без громадянства до отримання постанови адміністративного суду про їх затримання та примусове видворення. Крім того, тривалою також є процедура оскарження рішень про видворення іноземців та осіб без громадянства.

Згідно з частиною восьмою статті 32 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" органи внутрішніх справ, органи охорони державного кордону або Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх зверненням постанови адміністративного суду затримати і примусово видворити з України іноземця або особу без громадянства.

Частиною десятою цієї статті передбачено, що іноземці та особи без громадянства, затримані за незаконне перебування на території України, розміщуються за рішенням адміністративного суду в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з регламентованим внутрішнім розпорядком на період, необхідний для підготовки їх видворення за межі України в примусовому порядку, але не більш як дванадцять місяців.

Згідно з частиною четвертою статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України питання про відкриття провадження в адміністративній справі про затримання та примусове видворення іноземців та осіб без громадянства суддя вирішує протягом трьох днів з дня надходження позовної заяви.

Згідно з частиною першою статті 122 Кодексу адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з абзацом четвертим пункту 5 частини першої статті 11 Закону України "Про міліцію" особи, які вчинили адміністративні правопорушення, можуть бути затримані на строк до трьох годин, а в необхідних випадках для встановлення особи і з'ясування обставин правопорушення - до трьох діб з повідомленням про це письмово прокуророві.

З метою скорочення строків адміністративного провадження у справах про затримання та примусове видворення іноземців та осіб без громадянства та оскарження прийнятих рішень пропонується внести зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, які передбачають вдосконалення правового регулювання щодо строків розгляду позовних заяв органів внутрішніх справ, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про затримання та примусове видворення іноземців та осіб без громадянства, а також оскарження прийнятих рішень у судовому порядку.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проектом акта передбачається доповнити Кодекс адміністративного судочинства України новою статтею, у якій передбачити, що адміністративні справи про затримання іноземців та осіб без громадянства у зв'язку з подальшим примусовим видворенням розглядаються невідкладно, а справи про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства і затримання їх у зв'язку з таким видворенням та щодо оскарження рішень про видворення іноземців та осіб без громадянства вирішуються судом у дводенний строк з дня надходження позовної заяви.

Передбачається також, що судові рішення в адміністративних справах можуть бути оскаржені в апеляційному порядку в п'ятиденний строк з дня їх проголошення і суд розглядає такі справи протягом п'яти днів з дня надходження апеляційної скарги.

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кодекс адміністративного судочинства України, Закон України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", Закон України "Про міліцію", Правила в'їзду іноземців в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 1995 року N 1074, та інші нормативно-правові акти.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України" не потребуватиме додаткових витрат з державного бюджету.

5. Позиція заінтересованих органів

Законопроект погоджено з Вищим адміністративним судом, Службою безпеки України, Державною міграційною службою України, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством фінансів та проведено правову експертизу Міністерством юстиції України.

6. Регіональний аспект

Проект акта не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання корупції

У проекті відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

Громадська антикорупційна експертиза не проводилася.

8. Громадське обговорення

Проект акта не потребує громадського обговорення.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект акта не стосується соціально-трудової сфери.

10. Прогноз результатів

Прийняття запропонованих змін до законодавчого акта України сприятиме вдосконаленню міграційного законодавства та покращанню роботи правоохоронних органів з протидії незаконній міграції, уникненню проблем, пов'язаних з утриманням нелегальних мігрантів та забезпеченню умов для реалізації їх прав.

2011

 

Міністр внутрішніх справ
України

 
А. В. Могильов

Опрос