Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 97 Налогового кодекса Украины (относительно жилищно-строительных кооперативов и обществ совладельцев жилья)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.07.2011 № 8751
Дата рассмотрения: 05.07.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 97 Податкового кодексу України (щодо житлово-будівельних кооперативів і товариств співвласників житла)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до статті 97 Податкового кодексу України (щодо житлово-будівельних кооперативів і товариств співвласників житла)" (далі - Законопроект) розроблено з метою виконання Загальнодержавної програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009 - 2014 роки, в частині вдосконалення нормативно-правової бази щодо сприяння створення та функціонування ефективних та відповідальних власників (співвласників) житла та управління житловим фондом в багатоквартирних будинках.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Завданням цього законопроекту є приведення у відповідність чинних законодавчих актів стосовно житлово-будівельних кооперативів і товариств співвласників житла як платників податку.

Цілі законопроекту обумовлено тим, що одним з пріоритетних завдань Загальнодержавної програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009 - 2014 роки (далі - Програма) є сприяння створення ефективних власників житла через запровадження ефективних форм управління багатоквартирними житловими будинками. А вирішення зазначеного завдання забезпечується насамперед створенням об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (далі - ОСББ), діяльність яких регламентується Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (далі - Закон), перетворення в ОСББ житлово-будівельних кооперативів, а також виконавців надання послуг з управління житлом.

Відповідно до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. N 2755-VI (далі - Кодекс), стосовно усіх кооперативів і товариств співвласників житла як платників податків зазначено, що особами, відповідальними за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу є "їх члени (пайовики) солідарно" (підпункт 97.4.5 пункту 97.4 статті 97).

У той же час:

- відповідно до зазначеного Закону: ОСББ - "це юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна" (абзац 9 частини 1 статті 1); ОСББ "є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами об'єднання" (частина 7 статті 4); ОСББ відповідає за своїми зобов'язаннями своїми коштами і майном об'єднання, від свого імені набуває майнові і немайнові права та обов'язки, виступає позивачем та відповідачем у суді (частина 8 статті 4);

- відповідно до Закону України "Про кооперацію" від 10.07.2003 р. N 1087-IV, кооперативи поділяються на виробничі (основною метою діяльності яких є одержання прибутку), а також обслуговуючі та споживчі (основною метою діяльності яких є надання послуг та задоволення споживчих потреб своїх членів).

Чинним законодавством України житлово-будівельні кооперативи віднесено саме до обслуговуючих кооперативів.

Термін "товариства співвласників житла", вжитий у зазначеному підпункті 97.4.5 пункту 97.4 статті 97 Кодексу, ще немає визначення в чинному законодавстві України. Натомість використовується зазначений термін "об'єднання співвласників багатоквартирних будинків" (скорочено - ОСББ). Визначення терміна "товариства співвласників житла" міститься лише в проекті Житлового кодексу України (реєстр. N 2307-д).

Такими чином, наявне протиріччя між положеннями зазначених законів та положенням підпункту 97.4.5 пункту 97.4 статті 97 Кодексу щодо житлово-будівельних кооперативів і товариств співвласників житла, яке має бути усунуто на законодавчому рівні.

Тому, Законопроектом пропонується внести зміни до статті 97 Податкового кодексу України, з метою підпункт 97.4.5 пункту 97.4 слово "кооперативів" замінити словами "кооперативів (крім житлово-будівельних та інших споживчих чи обслуговуючих", а слова "товариств співвласників житла або інших колективних господарств" виключити.

Законопроектом пропонується, щоб відповідний Закон набирав чинності з дня його опублікування.

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правові акти, що діють у цій сфері:

Основним нормативно-правовим актом у цій сфері є Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. N 2755-VI.

Спеціальними нормативно-правовими актами у цій сфері є закони України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 29.11.2001 р. N 2866-III та "Про кооперацію" від 10.07.2003 р. N 1087-IV.

Внесення змін до інших нормативно-правових актів не потребує.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття Закону України "Про внесення змін до статті 97 Податкового кодексу України (щодо житлово-будівельних кооперативів і товариств співвласників житла)" не потребує виділення додаткових коштів із Державного бюджету України.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить:

- підвищити ефективність діяльності об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) і житлово-будівельних кооперативів (ЖБК);

- розвинути конкуренцію на ринку житлово-комунальних послуг шляхом впровадження залучення на конкурсних засадах управителів житла (фізичних і юридичних осіб надавачів послуг з управління житлом в багатоквартирних будинку);

- підвищити якість комунальних послуг, що надаються споживачам.

Показниками результативності запропонованого Закону є:

- своєчасність і повнота виконання заходів, передбачених Загальнодержавною програмою реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009 - 2014 роки;

- заохочення створення ефективних і відповідальних власників житла;

- створення системи ефективного управління житлом;

- збільшення загальної кількості утворених об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;

- зростання частки суб'єктів господарювання недержавної і некомунальної форм власності на ринку житлово-комунальних послуг.

 

Народні депутати України:

В. В. Рибак (реєстр. картка N 13),

І. В. Лисов (реєстр. картка N 155)

Опрос