Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 20 Земельного кодекса Украины (относительно условий предоставления туристических услуг физическими лицами)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 01.07.2011 № 8737
Дата рассмотрения: 01.07.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 20 Земельного кодексу України" (щодо умов надання туристичних послуг фізичними особами)

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до статті 20 Земельного кодексу України" (щодо умов надання туристичних послуг фізичними особами) розроблений з метою забезпечення гарантій збереження власності на земельні ділянки, виділені для ведення житлового будівництва фізичним особам, які не є суб'єктами підприємницької діяльності, але надають послуги з тимчасового розміщення відпочивальників.

Законом України "Про туризм" установлено перелік суб'єктів, які здійснюють або забезпечують туристичну діяльність. Крім туроператорів, турагентів, суб'єктів підприємницької діяльності, які надають послуги з тимчасового розміщення, до переліку включено "фізичних осіб, які не є суб'єктами підприємницької діяльності та надають послуги з тимчасового розміщення (проживання), харчування і т. д.".

Таким чином, діяльність із надання послуг із розміщення (проживання), харчування як суб'єктами підприємницької діяльності, так і фізичними особами, вважається туристичною.

В Україні населення гірсько-лісових, але, в основному, приморських регіонів займається туристичною діяльністю, здаючи житло в оренду відпочивальникам, тим самим, надаючи послуги туристичного характеру. Велика кількість об'єктів розміщення в приватному секторі, в яких надаються послуги проживання відпочивальникам, побудована на земельних ділянках, виділених для будівництва та обслуговування житлових будинків. Їхню кількість неможливо встановити через відсутність достовірних статичних даних. Власники приватних домоволодінь не можуть зареєструвати свою комерційну діяльність через необхідність зміни цільового призначення земельної ділянки, на якій розташовується приватний об'єкт, що використовується для розміщення відпочивальників, оскільки чинним законодавством установлені норми, які регламентують обов'язкове розташування рекреаційних об'єктів (готелі, пансіонати, кемпінги тощо) на землях рекреаційного призначення.

Виходячи з викладеного вище, пропонується доповнити частину третю статті 20 Земельного кодексу України нормою, що забезпечить громадянам право займатися туристичною діяльністю на земельній ділянці, виділеній під житлове будівництво.

2. Мета та завдання прийняття акта

Метою законопроекту є легалізація діяльності фізичних осіб, які не є суб'єктами підприємницької діяльності, але надають послуги з тимчасового розміщення відпочивальників, притягнення цих осіб до оподаткування в частині стягнення туристичного збору, підвищення якості туристичних послуг за рахунок виведення цього виду діяльності з тіньового сектору економіки.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Проектом передбачається внести зміни до частини третьої статті 20 Земельного кодексу України, доповнивши її нормою, що забезпечить громадянам право займатися туристичною діяльністю на земельній ділянці, виділеній під житлове будівництво.

4. Стан нормативно-правової бази в цій сфері правового регулювання

Нормативно-правову базу в цій сфері правового регулювання становлять:

Конституція України;

Земельний кодекс України;

Закон України "Про туризм";

Наказ Державного комітету з питань земельних ресурсів від 23 липня 2010 року N 548 "Про затвердження класифікації видів цільового призначення земель".

Ухвалення цього законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного законопроекту не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Ухвалення цього законопроекту дасть можливість забезпечити становлення туризму як високорентабельної галузі економіки України й залучення національних та іноземних інвестицій у розвиток індустрії туризму, поліпшити інвестиційний імідж держави, збільшити надходження до місцевих бюджетів, забезпечити зайнятість населення, розвинути інфраструктуру.

 

Народний депутат України  

І. Г. Богословська 

Опрос