Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно совершенствования отдельных положений административного судопроизводства)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 01.07.2011 № 8736
Дата рассмотрения: 01.07.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо вдосконалення окремих положень адміністративного судочинства)

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Кодексом адміністративного судочинства України визначено юрисдикцію, повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративних справ, порядок звернення до адміністративних судів та порядок здійснення адміністративного судочинства.

Разом з тим, окремі положення Кодексу адміністративного судочинства України щодо порядку розгляду адміністративних справ потребують відповідного корегування, доповнення та вдосконалення. Крім цього, низка положень окремих статей потребує редакційного уточнення. Потребують вдосконалення положення щодо предметної підсудності, порядку передачі справ з одного адміністративного суду до іншого, складу суду, порядку відводу, строків вручення повістки, документів, які підтверджують повноваження представників, строків звернення до адміністративного суду, процесуальних строків та порядку їх поновлення та обчислення, вимог до форми і змісту адміністративного позову, порядку відкриття провадження у справі, підстав залишення позовної заяви без руху, порядку повернення позовної заяви тощо.

У зв'язку з цим, з метою забезпечення оперативного та ефективного захисту порушених прав особи і вноситься цей проект.

2. Цілі й завдання прийняття Закону

Основним завданням зазначеного проекту Закону є підвищення ефективності адміністративного судочинства, уточнення та вдосконалення процедур і окремих аспектів розгляду адміністративних справ, запровадження більш якісного та оперативного адміністративного судочинства.

3. Загальна характеристика і основні положення Закону

Законопроектом пропонується внести зміни у низку статей Кодексу адміністративного судочинства, а також запроваджуються нові статті, що покликані удосконалити процедуру розгляду справ у порядку адміністративного судочинства, прискорити судовий розгляд справ та підвищити ефективність адміністративного судочинства в цілому. Зокрема розширено предметну підсудність місцевих загальних судів як адміністративних судів, уточнено територіальну юрисдикцію окружного адміністративного суду міста Києва та Вищого адміністративного суду України у справах з кількома пов'язаними між собою вимогами, вирішено питання щодо передачі адміністративної справи до іншого суду у разі ліквідації адміністративного суду, скорочено строки вручення судової повістки, встановлюється строк звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень тощо.

Крім цього, уточнено правила поновлення та продовження процесуальних строків, обчислення процесуального строку, вдосконалено процедури підготовчого провадження, запроваджено інститут зберігання речових доказів.

З метою забезпечення належної роботи із зверненнями і запитами фізичних та юридичних осіб пропонується уточнити підстави допустимості таких звернень для розгляду і надання відповіді.

Важливим також є те, що законопроектом встановлюється право особи яка бере участь у справі, а так само особи, яка не брала участі у справі, але щодо якої суд вирішив питання про її права, свободи, інтереси чи обов'язки, отримати копію рішення суду, що є в матеріалах цієї справи, ухваленого адміністративним судом будь-якої інстанції.

Крім того, законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про звернення громадян", відповідно до яких встановити, що дія цього закону не поширюється на порядок розгляду заяв і скарг громадян, встановлений Законом України "Про судоустрій і статус суддів", Законом України "Про доступ до судових рішень" та Кодексом адміністративного судочинства України, оскільки зазначені нормативні акти встановлюють специфічний порядок розгляду таких звернень.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діє Кодекс адміністративного судочинства України.

Прийняття запропонованого законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація норм Закону не потребує витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття Закону

Наслідком прийняття цього проекту стане забезпечення своєчасного та ефективного судового захисту порушених прав особи, запровадження більш якісного та оперативного адміністративного судочинства та, як наслідок, підвищення ефективність розгляду адміністративних справ у порядку адміністративного провадження.

 

Народний депутат України  

С. Ківалов 

Опрос