Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины по вопросам приватизации

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.06.2011 № 8723
Дата рассмотрения: 23.06.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Законопроект розроблено на виконання пункту 4.4.1 Закону України "Про Державну програму економічного і соціального розвитку України на 2010 рік", пунктів 1.2.2 і 1.3 плану-графіка реформ за напрямом "Приватизація та управління державною власністю" робочої підгрупи "Приватизація" групи "Сталий економічний розвиток, бізнес-клімат та інвестиції" Комітету з питань економічних реформ при Президентові України та доручень Кабінету Міністрів України від 27.10.2010 N 60739/3/1-10, від 15.10.2010 N 60739/1/1-10, від 29.07.2010 N 44550/3/1-10, від 22.07.2010 N 44550/1/1-10, від 12.07.2010 N 41233/1/1-10, від 29.06.2010 N 18059/27/1-10, від 31.03.2010 N 13227/3/1-10 і від 13.03.2010 N 11716/1/1-10.

Підпунктом 2 пункту 2 рішення Урядового комітету з питань економічної політики (протокол від 29.06.2010 N 10) Мінекономіки доручено подати Кабінету Міністрів України законопроект щодо внесення змін до статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" з метою суттєвого скорочення переліку об'єктів, що не підлягають приватизації.

Пунктом 2 рішення Урядового комітету з питань розвитку галузей економіки (протокол від 12.07.2010 N 16) Мінекономіки доручено доповнити проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" положеннями щодо внесення змін до статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" з метою перегляду критеріїв віднесення об'єктів до таких, що не підлягають приватизації.

Пунктом 2 рішення Урядового комітету з питань розвитку галузей економіки та науково-інноваційної політики (протокол N 24 від 07.09.2010) Мінекономіки доручено разом з відповідними центральними органами виконавчої влади розглянути питання доцільності перебування у переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації (далі - перелік), морських портів, об'єктів видавничої сфери, державних систем стандартизації та метрології, підприємств, що здійснюють виготовлення і ремонт зброї.

На виконання зазначених доручень Кабінету Міністрів України Мінекономіки на підставі узагальнення пропозицій органів, уповноважених управляти державним майном, розробило проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації".

Законопроектом пропонується зняти обмеження на приватизацію підприємств НКАУ, підприємств авіаційної промисловості, підприємств з виробництва основної залізничної техніки, підприємств, які ввійшли до статутного капіталу ДАК "Хліб України" і не забезпечують зберігання зерна державного резерву, деяких об'єктів портової інфраструктури, майнових комплексів з виробництва вина і лікеро-горілчаних виробів, підприємств соляної промисловості, об'єктів державної системи сертифікації тощо.

Законом України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" затверджено два переліки, а саме: перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації (додаток 1) і перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, але можуть бути корпоратизовані (додаток 2).

Державні підприємства, які були включені у додаток 1 і додаток 2 до зазначеного Закону України і зберегли загальнодержавне значення, пропонується включити у додаток 1 до законопроекту.

У додаток 2 до законопроекту включено акціонерні товариства, державні пакети акцій яких не підлягають приватизації.

Крім того, законопроектом пропонується виключити з переліку 675 об'єктів, які були реорганізовані, ліквідовані або втратили ознаки загальнодержавного значення.

У законопроекті узагальнено проекти Законів України щодо внесення змін до переліку, які були схвалені Кабінетом Міністрів України і подані на розгляд Верховної Ради України, зокрема проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" (зареєстрований у Верховній Раді України за номером 5052 від 18.08.2009), а також законопроекти, якими пропонувалося включити до переліку Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (реєстраційний номер 5408 від 03.12.2009) і публічне акціонерне товариство "Державна холдингова компанія "Титан України" (реєстраційний номер 6147 від 04.03.2010).

2. Мета і шляхи її досягнення

Головною метою законопроекту є посилення контролю держави за збереженням і використанням майна підприємств, що мають загальнодержавне значення та не підлягають приватизації, створення умов для безперешкодного провадження ними діяльності, яка визначена частиною другою статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна".

Законопроект створює додаткові правові підстави для недопущення прийняття рішень щодо реорганізації або реструктуризації заборонених до приватизації підприємств без погодження з Кабінетом Міністрів України.

Включення підприємств загальнодержавного значення до переліку виводить за межі правового поля прийняття судових рішень про застосування до таких підприємств процедур санації чи ліквідації в провадженні справи про банкрутство.

Законопроектом пропонується затвердити перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації (додаток 1) і перелік акціонерних товариств, державні пакети акцій яких не підлягають приватизації (додаток 2).

Водночас законопроектом створюються умови для оптимізації структури державного сектору економіки шляхом приватизації підприємств, подальше збереження яких у державній власності економічно недоцільно, що забезпечить залучення недержавних інвестицій у розвиток їх виробництва та збільшення надходження коштів до державного бюджету.

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Господарський кодекс України, Закони України "Про приватизацію державного майна", "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації", Державна програма приватизації на 2000 - 2002 роки, затверджена Законом України "Про Державну програму приватизації".

Законопроект не стосується прав та обов'язків громадян.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребує додаткових витрат з державного бюджету.

5. Позиція заінтересованих органів

Законопроект розроблено з урахуванням вимог Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 N 950.

Фонд державного майна та Міністерство інфраструктури погодили законопроект із зауваженнями, які були враховані при його доопрацюванні.

Державний комітет статистики України, Антимонопольний комітет України та Міністерство юстиції України погодили законопроект без зауважень.

Станом на 09.03.2011 пропозицій та зауважень від Міністерства фінансів не надходило. Згідно § 50 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 N 950, законопроект вважається погодженим без зауважень.

6. Регіональний аспект

Законопроект не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць і не вимагає погодження з місцевими органами виконавчої влади.

7. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Громадська антикорупційна експертиза законопроекту не проводилася.

8. Громадське обговорення

Законопроект не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Законопроект не стосується соціально-трудової сфери та не потребує погодження з уповноваженими представниками від всеукраїнських профспілок, їх об'єднань та всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців.

10. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації" сприятиме захисту майнових прав суб'єктів державної власності та впорядкуванню переліку.

 

Голова комісії з проведення реорганізації
Міністерства економіки України 
 

А. А. Максюта 

Опрос