Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины об административных правонарушениях (относительно усиления ответственности за самовольное размещение малых архитектурных форм)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.06.2011 № 8707
Дата рассмотрения: 04.07.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо посилення відповідальності за самовільне розміщення малих архітектурних форм)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

В останні кілька років значно збільшилась кількість випадків самовільного розміщення на території населених пунктів малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності. Масштаби цієї негативної тенденції можна побачити на прикладі міста Києва, де кіоски встановлюються майже безконтрольно. Однією з основних причин цього є малий розмір штрафів за вчинення відповідних адміністративних правопорушень. На даний час, зазначені правопорушення підпадають під дію статті 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення ("Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів"), яка передбачає накладення штрафів на громадян - суб'єктів підприємницької діяльності у розмірі від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів громадян. Для більшості підприємців, які є власниками самовільно встановлених кіосків, наведена сума є більш ніж незначною. Натомість, вирішення питання щодо демонтажу самовільно розміщеного кіоску на практиці нерідко є справою тривалою та процедурно складною. Внаслідок цього, самовільне розміщення кіосків може приносити значний прибуток, у порівнянні з яким розмір відповідного штрафу є просто сміхотворним.

Виходячи з цього, розмір штрафу за самовільне розміщення на території населених пунктів малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності має бути суттєво збільшений, а положення щодо адміністративної відповідальності за вчинення відповідного правопорушення потребують виокремлення в окрему статтю Кодексу України про адміністративні правопорушення.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою законопроекту є посилення відповідальності за самовільне розміщення малих архітектурних форм.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

У законопроекті пропонується доповнити Кодекс України про адміністративні правопорушення новою статтею 1521, в якій передбачено, що самовільне розміщення малих архітектурних форм тягне за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією малих архітектурних форм, предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

За самовільне розміщення малих архітектурних форм, вчинене повторно протягом року, передбачається встановити накладення штрафу від двох до чотирьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією малих архітектурних форм, предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

Законопроектом передбачається встановити за систематичне вчинення дій, передбачених частиною першою статті 1521, накладення штрафу у розмірі від чотирьох до восьми тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією малих архітектурних форм, предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

Запропонований законопроект визначає осіб, які мають право складати протоколи про адміністративні правопорушення щодо самовільного розміщення малих архітектурних форм та органи, відповідальні за розгляд справ статті 1521 Кодексу України про адміністративні правопорушення - районні, районні у місті, міські чи міськрайонні суди (судді) і таким чином уточнюються шляхи реалізації вищенаведеної категорії справ про адміністративні правопорушення. Відповідні зміни вносяться до статей 221 та 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Також, законопроектом "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо посилення відповідальності за самовільне розміщення малих архітектурних форм)" пропонується доповнити перелік малих архітектурних форм у статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Кодекс України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради Української РСР, 1984 р., додаток N 51, ст. 1122).

Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (Закон від 17.02.2011 N 3038-VI).

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація запропонованого проекту Закону України не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього законопроекту є одним з кроків на шляху до подолання існуючої негативної тенденції щодо масового самовільного розміщення на території населених пунктів (насамперед, великих міст), а також за їх межами, малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності. Прийняття проекту також дозволить покращити благоустрій населених пунктів, сприятиме раціональному використанню їх територій і створенню належних умов для повноцінної здорової життєдіяльності людини.

 

Народний депутат України 

В. О. Яворівський

Опрос