Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании депортированными граждан Украины, которые в 1944 - 1951 годах были принудительно переселены с территории Польской Народной Республики на территорию Союза Советских Социалистических Республик

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.06.2011 № 8692
Дата рассмотрения: 16.06.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України Про визнання депортованими громадян України, які у 1944 - 1951 роках були примусово переселені з території Польської Народної Республіки на територію Української Радянської Соціалістичної Республіки

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

9 вересня 1944 року між Урядом Української Радянської Соціалістичної Республіки і Польським Комітетом Національного Визволення було підписано Угоду про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території УРСР.

В результаті реалізації цього акта сотні тисяч осіб було примусово переселено з території Польщі на територію сучасної України, при цьому депортовані особи були позбавлені майна, а при підготовці до депортації піддавалися обмеженням політичних, соціальних, економічних і культурних прав шляхом встановлення режиму спецпоселень. Для насильницького переселення застосовувалося військо.

Конституційний Трибунал Речі Посполитої Польської від 19 грудня 2002 визнав, а Європейський суд з прав людини за 22.06.2004 року підтвердив, що угода від 9 вересня 1944 року "Про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території УРСР" не мала жодних правових підстав для її підписання, а дії, пов'язані з виконанням її умов з примусової евакуації, є незаконними. І лише Україна не визначила своєї позиції щодо незаконності угоди від 09.09.1944 року "Про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території УРСР".

У польському законі від 08 липня 2005, року що регулює відносини між державою та громадянами, примусово переселеними на підставі згаданої угоди, вживається термін "вигнання", що додатково підтверджує, що ці події вважаються депортацією.

До цього часу Українською державою офіційно не визнано, що зазначені примусові переселення були такими, що порушують права людини. Матеріальні та моральні збитки, завдані людям внаслідок депортації, досі не відшкодовані. В запропонованому законопроекті примусове переселення українців визнається порушенням прав людини та чітко визначається, як депортація.

Депортація українського населення, крім 1944 - 1946 років, також відбувалася у 1948 та 1951 роках. У відповідності до Договору між СРСР і ПНР "Про обмін ділянками державних територій" від 15.02.1951 р. Польщі було передано Нижньо-Устриківський район й окремі села Хирівського та Стрілківського районів тодішньої Дрогобицької області. Цей договір 26.05.1951 р. було ратифіковано Сеймом Республіки Польща, 28.05.1951 р. - Президентом Польщі, а 31.05.1951 р. - Верховною Радою СРСР. Внаслідок реалізації положень цього Договору було здійснено депортацію українського населення з території, яка формально вже належала Польщі, на територію СРСР. Тому вважаємо за необхідне врегулювати проблему статусу осіб, депортованих у 1944 - 1946 роках і у 1951 році, в одному законопроекті.

Загалом, за офіційними даними у 1944 - 1946 роках було переселено до СРСР 482,8 тисяч осіб. З 1946 по 1951 рік, було переселено майже 50 тисяч осіб.

2. Мета прийняття законопроекту

Метою прийняття цього законопроекту є визнання примусового переселення осіб українського походження у 1944 - 1951 рр. депортацією та здійснення відшкодування моральних та матеріальних збитків, соціальних пільг для людей, що постраждали внаслідок депортації у 1944 - 1951 рр.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроект пропонує як засіб компенсації збитків, завданих депортованим особам, щорічну разову матеріальну допомогу, поширення на депортованих осіб пільг, передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", як для учасників війни.

Таке поширення пропонується здійснити незалежно від дати народження депортованої особи, оскільки внаслідок депортації більшість переселенців втратила документи, які підтверджують їх перебування на території Польщі. Через цю обставину примусово переселені особи мають значні проблеми з підтвердженням депортації, тому порядок надання статусу депортованої особи встановлюється Кабінетом Міністрів України при відповідному міжнародному співробітництві з Республікою Польща.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Зазначена сфера правового регулювання встановлюється Конституцією України, Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" N 3551-XII від 22 жовтня 1993 року (у частині пільг), підзаконними нормативно-правовими актами.

На даний час в Україні відсутній нормативно-правовий акт, який би безпосередньо визначав правові засади визнання депортованими і відновлення прав осіб, примусово переселених з території Польщі у 1944 - 1951 роках.

Реалізація положень законопроекту, після його прийняття, змін до інших законів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття зазначеного законопроекту потребуватиме окремих витрат з державного бюджету.

Але кошти на фінансування пільг депортованим особам вже передбачені при реалізації Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (ст. 6, п. 11) і тому додаткових витрат з Бюджету не потребують.

За офіційними даними у 1944 - 1946 роках було переселено 482,8 тисяч осіб. З 1946 по 1951 рік - майже 50 тисяч осіб. Враховуючи вік переселених, умови життя у депортації, час, що минув, міграцію населення у період розвалу СРСР, середній вік життя в Україні під дію цього закону, тобто право на отримання статусу депортованих, в т. ч. і депортованих дітьми, отримає від 25 до 30 тисяч осіб. При встановленні Кабінетом Міністрів розміру щорічної матеріальної допомоги - 1 тисяча на одну особу, якій надано статус депортованої особи (в т. ч. і депортованих дітьми) сума витрат з Бюджету на 2012 рік буде становити від 25 до 30 мільйонів гривень.

Згідно з положеннями даного законопроекту сума на виконання державних або регіональних цільових програм, спрямованих на відшкодування матеріальних та моральних збитків, завданих внаслідок депортації встановлюється Кабінетом Міністрів в залежності від можливості і може становити від 100 тисяч до 1 мільйони на рік.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття закону

Прийняття законопроекту сприятиме знаттю напруги у суспільстві стосовно питання про оцінку злочинів сталінського режиму і відновлення

Введення в дію запропонованого закону збільшить кількість осіб, яким буде надаватися щорічна разова матеріальна допомога, хоча практично не змінить кількість осіб яким будуть надаватися пільги, передбачені Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". З огляду на це пропонується ввести закон в дію з початку нового бюджетного року і передбачити додаткові витрати в Державному бюджеті України на 2012 рік та наступні роки.

 

Народний депутат України 

М. В. Косів

Опрос