Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 207 Налогового кодекса Украины относительно налогообложения операций в сфере туризма

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.06.2011 № 8690
Дата рассмотрения: 16.06.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 207 Податкового кодексу України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект закону України "Про внесення зміни до статті 207 Податкового кодексу України" розроблено з метою однаковості застосування використовуваних термінів і визначення їх понять у чинному законодавстві України та адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу.

В грудні 2010 року Верховна Рада України прийняла Податковий кодекс України (далі - ПКУ), основні положення якого, зокрема Розділ V "Податок на додану вартість", набули чинності з 1 січня 2011 року.

В процесі організації оподаткування за новими нормами суб'єкти господарювання зіткнулися з низкою проблем, викликаних недостатньою узгодженістю окремих статей ПКУ з нормами чинного законодавства України.

Так, стаття 207 ПКУ, що визначає порядок оподаткування податком на додану вартість туристичних послуг, містить низку суперечливих норм, прийнятих урозріз із чинним Законом України "Про туризм", а також положень, не узгоджених із законодавством ЄС. Це не відповідає принципам, на яких, як задекларовано, ґрунтується податкове законодавство України.

Так:

значно відрізняються визначення термінів суб'єктів туристичної діяльності (туроператорів і турагентів), а також туристичних послуг (турпродукта), прийняті в ПКУ, від їх визначень, зазначених у Законі України "Про туризм";

при визначенні бази оподаткування розглядається операція поставки туристичного ваучера (путівки), тоді як туристичний ваучер (путівка) згідно зі статтею 23 Закону України "Про туризм", є формою письмового договору на туристичне або екскурсійне обслуговування, яка може використовуватися відповідно до названого закону;

стаття 207 ПКУ виключає з суб'єктів регулювання посередників, таким чином, оподаткування посередницької діяльності турагентів (діяльність яких за своїм визначенням є посередницькою) має визначатися іншими нормами. Однак, далі в статті наводиться визначення турагента, згідно з яким він є посередником, і описується порядок оподаткування операцій турагента;

при визначенні бази оподаткування, зазначеної в пункті 207.5 ПКУ, застосовується поняття фактичних витрат, при цьому не розкривається їхній склад, що унеможливлює визначення винагороди (маржі) як бази оподаткування;

до туристичних операторів віднесено суб'єкти господарювання, які безпосередньо надають послуги з тимчасового розміщення туриста, - готелі, санаторії, пансіонати тощо.

Виходячи з вищенаведеного, пропонується змінити статтю 207 ПКУ, виклавши її в новій редакції.

2. Мета і завдання прийняття акта

Метою законопроекту є створення сприятливих умов для розвитку індустрії туризму, підтримки пріоритетних напрямів туристичної діяльності, зокрема, в'їзного та внутрішнього туризму.

Головними завданнями законопроекту є вдосконалення порядку оподаткування в галузі туризму шляхом спрощення та гармонізації порядку оподаткування податком на додану вартість туристичних послуг.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Проектом передбачається внести зміни до статті 207 Податкового кодексу України щодо:

виключення зі статті термінів, поняття яких установлені Законом України "Про туризм";

запровадження порядку визначення бази оподаткування, що стосується єдиної послуги, наданої туроператором (турагентом), та порядку визначення бази оподаткування посередницької діяльності, пов'язаної з придбанням туристичних послуг за дорученням туриста.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Нормативно-правову базу в даній сфері правового регулювання становлять:

Конституція України;

Податковий кодекс України;

Закон України "Про туризм";

Прийняття цього законопроекту не вимагає внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного законопроекту не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття цього законопроекту дозволить активізувати в Україні в'їзний та внутрішній туризм, забезпечити становлення туризму як високорентабельної галузі економіки України та заохочення національних та іноземних інвестицій у розвиток індустрії туризму, поліпшити інвестиційний імідж держави, збільшити надходження до місцевих бюджетів, забезпечити зайнятість населення, розвинути інфраструктуру.

 

Народні депутати України 

О. В. Зац

А. П. Пінчук

Опрос