Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об охране культурного наследия" (относительно предоставления объектам подводного культурного наследия статуса Морского мемориала)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.06.2011 № 8659
Дата рассмотрения: 14.06.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про охорону культурної спадщини" (щодо надання об'єктам підводної культурної спадщини статусу Морського меморіалу)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про охорону культурної спадщини" (щодо надання об'єктам підводної культурної спадщини статусу Морського меморіалу)" розроблений з метою збереження та охорони об'єктів підводної культурної спадщини шляхом надання їм особливого статусу Морського меморіалу. Зокрема, це стосується таких підводних об'єктів, як цивільні судна та бойові кораблі Другої світової війни, на яких покояться останки десятки тисяч людей.

В оперативних керівних принципах та рекомендаціях ЮНЕСКО до Конвенції про охорону підводної культурної спадщини, ратифікованої Україною 20.09.2006 р., зазначено, що кожна держава-учасник може вибрати більш високі стандарти охорони об'єктів підводної культурної спадщини, ніж це передбачено в Конвенції, а саме, забезпечити охорону об'єктам, які опинилися у більш пізній період (менше 100 років) під водою, наприклад об'єктів, що виникли в результаті світових війн.

Сьогодні, біля українських берегів виявлено залишки 20 військових та пасажирських суден, потоплених у часи Другої світової війни, на яких загинуло від кількох до 7 тисяч чоловік.

Для прикладу, у Чорному морі знаходиться затонулий санітарний транспорт ЧФ СРСР "Армения", на якому загинуло близько 7000 осіб (наявний склад двадцяти трьох госпіталів). Ця катастрофа є найбільшою за кількістю людських жертв під час Другої світової війни і другою найбільшою морською катастрофою в історії людства.

Згідно даних ЮНЕСКО, у результаті корабельної аварії теплоходу "Ленін" загинуло 4000 осіб, теплоходу "Зальцбург", що переправляв радянських військовополонених, - 2080 осіб. А під час евакуації з Криму вермахту затонув корабель "Тотила", на борту якого перебувало 3900 чоловік. Для порівняння, на "Титаніку" загинуло 1513 осіб.

Наявність таких пам'яток історії потребує надання їм особливого статусу та охорони.

З огляду на викладене, з метою збереження об'єктів підводної культурної спадщини та вшанування пам'яті загиблих проектом Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про охорону культурної спадщини (щодо надання об'єкта підводної культурної спадщини статусу Морського меморіалу)" пропонується взяти під особливу охорону об'єкти підводної культурної спадщини, на яких загинуло більше 20 чоловік, шляхом надання їм статусу Морського меморіалу.

2. Мета і завдання прийняття акта

Метою законопроекту є взяття під особливу охорону об'єктів підводної культурної спадщини, на яких загинуло більше 20 чоловік, шляхом надання їм статусу Морського меморіалу.

3. Загальна характеристика і основні положення акта

Законопроектом пропонується шляхом доповнення до ст. 1 Закону України "Про охорону культурної спадщини" дати визначення Морського меморіалу.

Пропонується внести зміни до ст. ст. 17 та 30 Закону, встановивши, що власність Морського меморіалу визначається межами національної юрисдикції (у виключній (морській) економічній зоні, територіальному морі та внутрішніх водах України); на об'єктах підводної культурної спадщини зі статусом Морського меморіалу забороняється проведення будь-яких форм діяльності, зокрема підводно-екскурсійної, за винятком досліджень.

На центральний орган виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини покладається обов'язок розробити порядок визначення та затвердження меж розташування об'єктів культурної спадщини зі статусом Морського меморіалу.

Крім того, пропонується внести зміни до ст. 35, встановивши, що дозволи на проведення археологічних розвідок, розкопок, інших земляних робіт на території пам'ятки, охоронюваній археологічній території, в зонах охорони, в історичних ареалах населених місць, а також дослідження решток життєдіяльності людини, що містяться під земною поверхнею, під водою, надаються за умови дотримання виконавцем робіт вимог охорони культурної спадщини та наявності у нього необхідного кваліфікаційного документа, виданого кваліфікаційною радою.

До законопроекту також додається додаток з переліком об'єктів підводної культурної спадщини зі статусом Морського меморіалу.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини у даній сфері регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону культурної спадщини", "Про охорону археологічної спадщини", "Про виключну (морську) економічну зону України", ратифікована Європейська конвенції про охорону археологічної спадщини та Міжнародна конвенція про охорону підводної культурної спадщини ЮНЕСКО.

Прийняття цього законопроекту не потребує внесення змін до інших Законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного законопроекту не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту дасть можливість зберегти об'єкти підводної культурної спадщини для прийдешніх поколінь та вшанувати пам'ять загиблих.

 

Народний депутат України 

В. В. Шемчук

Опрос