Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об основах функционирования рынка природного газа" (относительно газодобывающих предприятий)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.06.2011 № 8657
Дата рассмотрения: 11.06.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Згідно з вимогами ст. 10 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" газодобувні підприємства, щомісяця здійснюють продаж усього товарного природного газу, видобутого на підставі спеціальних дозволів на користування надрами для формування ресурсу природного газу, що використовується для потреб населення, безпосередньо суб'єкту, уповноваженому Кабінетом Міністрів України, на формування такого ресурсу.

Зазначена норма зобов'язує газодобувні підприємства щомісячно здійснювати продаж суб'єкту, уповноваженому Кабінетом Міністрів України, усього товарного природного газу для формування ресурсу природного газу, що використовується для потреб населення.

Процес видобування природного газу газодобувними підприємствами передбачає використання видобутого природного газу для забезпечення своїх виробничих потреб об'єктів видобутку, підготовки та транспортування газу, нафти та газового конденсату.

Чинна редакція Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" не передбачає задоволення потреби в природному газі газодобувних підприємств для виробничо-технологічних витрат і власних потреб, а також виробництва скрапленого газу, за рахунок обсягів природного газу власного видобутку. Тому природний газ, який використовується газодобувними підприємствами для забезпечення власних потреб, необхідно придбати за цінами, встановленими Національною комісією регулювання електроенергетики на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання, яка значно відрізняється від ціни, за якою газодобувні підприємства передають його суб'єкту, уповноваженому Кабінетом Міністрів України.

26 жовтня 2004 року НАК "Нафтогаз України" та "Польське Гурніцтво Нафтове і Газовніцтво", Республіка Польща (далі - PGNiG) на виконання домовленостей між Урядами України та Республіки Польща підписали Договір N PL/012216736/04-0028/DH/HL на поставки природного газу (далі - Договір). Згідно з Договором Компанія поставляє, а PGNiG приймає і оплачує на умовах даного Договору природний газ середньоазійського та/або українського походження.

Контрактом N КП від 19.01.2009 між НАК "Нафтогаз України" та ВАТ "Газпром" купівлі-продажу природного газу в 2009 - 2019 роках (далі - Контракт КП), за яким НАК "Нафтогаз України" імпортує природний газ в Україну, в тому числі середньоазійського походження, передбачено, що газ, який надходить в Україну за даним Контрактом, призначений для споживачів України та не може реалізовуватись за межі України. На сьогодні інших джерел надходження середньоазійського газу НАК "Нафтогаз України" не має. У зв'язку з цим НАК "Нафтогаз України" припинено поставки природного газу за Договором в один з південно-східних прикордонних районів Республіки Польща.

Для вирішення зазначених та аналогічних проблем пропонується внести зміни та доповнення до Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу", зокрема:

- до статті 1, якими розширити поняття "товарний природний газ";

- до статті 10 стосовно надання можливості виконання договірних зобов'язань по експорту природного газу за існуючими контрактами згідно із міжурядовими домовленостями.

2. Мета і шляхи її досягнення

Законопроект спрямовано на оптимізацію витрат газовидобувних підприємств, які здійснюють видобування природного газу для формування ресурсу природного газу, що використовується для потреб населення та виконання договірних зобов'язань по експорту природного газу за існуючими контрактами згідно із міжурядовими домовленостями.

Цим законопроектом пропонується внести зміни до статті 1 та статті 10 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу".

3. Правові аспекти

Відносини у сфері правового регулювання законопроекту на сьогодні регулюються:

- Конституцією України;

- Законом України "Про засади функціонування ринку природного газу";

- постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 N 1729 "Про забезпечення споживачів природним газом".

Прийняття цього законопроекту не потребуватиме внесення змін до інших нормативно-правових актів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття зазначеного проекту Закону України не потребує додаткових фінансових витрат з державного та місцевого бюджетів України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект погоджено:

- без зауважень Мін'юстом;

- із зауваженнями, які враховано, - Мінекономрозвитку і торгівлі;

- із зауваженнями, які враховані частково, - Мінфіном, НКРЕ.

6. Регіональний аспект

Проект не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання корупції

У проекті відсутні правила і процедури, які містять ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону України не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону України не стосується соціально-трудової сфери.

10. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту сприятиме оптимізації витрат газовидобувних підприємств, які здійснюють видобування природного газу для формування ресурсу природного газу, що використовується для потреб населення та надасть можливість на сьогодні виконання договірних зобов'язань по експорту природного газу за існуючими контрактами на виконання домовленостей між Урядами України та Республіки Польща, згідно із Договором N PL/012216736/04-0028/DH/HL на поставки природного газу.

 

Заступник Міністра -
керівник апарату 

В. Макуха

Опрос