Идет загрузка документа (46 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Государственном бюджете Украины на 2011 год" (относительно социальных показателей бюджета)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.06.2011 № 8654
Дата рассмотрения: 10.06.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік"

Щодо підсумків соціально-економічного розвитку у січні - квітні 2011 року та уточнення прогнозу макропоказників на 2011 рік

Після відновлення у 2010 році, у січні - квітні 2011 року економіка України закріпила тенденцію до стійкого зростання. Це створило умови для перегляду прогнозу макроекономічних показників на поточний рік. Уточнені показники економічного і соціального розвитку України на 2011 рік було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2011 N 587 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 року N 701".

На соціально-економічний розвиток держави з початку 2011 року вплинув ряд зовнішніх чинників, які не могли бути передбачені під час формування припущень, що були враховані в макроекономічному прогнозі, який використовувався для розрахунків показників Державного бюджету України на 2011 рік.

Так, на фоні певного покращення очікувань щодо зростання світової економіки (збільшення очікуваних темпів зростання з 4,2 відсотка до 4,4 відсотка) у світі відбувались події, які не були враховані під час розробки прогнозних показників на 2011 рік, пов'язані з посиленням нестабільності на Близькому Сході, в країнах Північної Африки та катастрофою в Японії. Це зумовило підвищення з початку року світових цін на енергоресурси, продовольство та метали, яке вийшло за рамки врахованих у припущеннях прогнозу показників та призвело до посилення тиску на розвиток як світової економіки, так і економіки України.

Так, на сьогодні, очікуваний приріст середньорічних цін у 2011 році на нафту марки Brent становить до 25 - 29 відсотків проти 3,2 відсотка, врахованих в прогнозі. У той же час, приріст світових цін у 2011 рік на чорні метали очікується до 16 - 18 відсотків проти попередніх оцінок на рівні 5 - 8 відсотків.

Найбільше вплив підвищення світових цін на енергоносії та сировинні матеріали позначився на зростанні індексу цін виробників. Разом з цим, формування цінової динаміки відбувалося в умовах зменшення податкового навантаження на реальний сектор економіки та виваженої тарифної політики, що зменшило негативний вплив світової кон'юнктури на національного виробника. У результаті індекс цін виробників за січень-травень 2011 року до грудня минулого року склав 115 відсотків.

Підвищення світових цін та цін виробників, з одного боку, позитивно вплинуло на зростання обсягу випуску продукції та прибутків підприємств реального сектору економіки, що дало змогу забезпечити високі темпи зростання відповідних податкових надходжень до бюджету країни, але з іншого боку, створило тиск на підвищення споживчих цін.

Після найнижчих за останні чотири роки темпів зростання споживчих цін у січні-лютому (за два місяці 2011 року на 1,9 відсотка, що в 2,3 раза нижче, ніж за два місяці 2009 року та в 1,9 раза нижче, ніж за два місяці 2010 року), дія зовнішніх факторів призвела до прискорення темпів зростання інфляції у березні до 1,4 відсотка. Так, суттєвий вплив на підвищення цін у березні мало зростання цін на паливо та мастила (9,3 відсотка), що було наслідком значного подорожчання нафти на світовому ринку.

Проте, впроваджувана Урядом антиінфляційна політика, вчасне вжиття заходів із збалансування основних ринків та виважена бюджетна політика дозволили втримати зростання споживчих цін під контролем.

У результаті вжитих заходів зростання індексу споживчих цін у квітні уповільнилось до 101,3 відсотка, а у травні - до 100,8 відсотка і у січні - травні 2011 року у вимірі до грудня попереднього року становило 105,5 відсотка, що знаходиться в межах прогнозованого на рік значення цього показника. Споживча інфляція за п'ять місяців у вимірі у середньому до відповідного періоду попереднього року становила 108,7 відсотка, що на 1,6 відсоткового пункта менше, ніж аналогічний показник у січні - травні минулого року.

Завдяки вжитим Урядом заходам із стимулювання розвитку економіки та сприятливій зовнішній кон'юнктурі вдалося забезпечити високі темпи зростання в реальному секторі економіки. Так, за оперативними оцінками Державної служби статистики України реальне зростання ВВП у I кварталі 2011 року становило 5,2 відсотка, що на 0,4 відсоткового пункта перевищило показник I кварталу минулого року.

Зростання виробництва промислової продукції за січень - квітень 2011 року у порівнянні з аналогічним періодом минулого року становило 8,5 відсотка. Найвищі темпи зростання за чотири місяці поточного року спостерігаються у виробництві іншої неметалевої мінеральної продукції та машинобудуванні (по 23,2 відсотка в кожній галузі). Також високими темпами збільшувалось виробництво в легкій промисловості та хімічній промисловості (по 17,0 відсотка), деревообробній промисловості (14,4 відсотка).

Проведення послідовної політики Уряду щодо розвитку інфраструктури країни, заходи з відновлення житлового будівництва в поточному році дозволили вперше з 2007 року досягнути позитивних результатів у будівництві - за підсумками чотирьох місяців обсяги будівництва зросли на 11,6 відсотка.

Державна підтримка сільського господарства та сприятливі погодні умови зумовили зростання виробництва у цьому виді економічної діяльності за підсумками січня-квітня поточного року на 4 відсотків.

Підвищення підприємницької активності та активна державна політика щодо повернення на експортні ринки забезпечили продовження тенденції до покращення фінансового стану підприємств. У січні - лютому 2011 року фінансовий результат від звичайної діяльності зріс у 3 раза порівняно з січнем - лютим 2010 року. Прибутки прибуткових підприємств у січні - лютому 2011 року порівняно з січнем-лютим 2010 року зросли на 19,8 відсотка до 29,1 млрд. грн., а збитки збиткових підприємств скоротились на 20,3 відсотка до 16,0 млрд. гривень.

Високі результати діяльності реального сектору економіки сформували високий попит на послуги вантажного транспорту та позитивно вплинули на динаміку товарообороту оптової торгівлі, зростання яких за січень - квітень поточного року склало 8,7 відсотка та 3,2 відсотка відповідно.

Економічне зростання та заходи з підтримки цінової стабільності створили підґрунтя для розвитку соціальної сфери. Проведення Урядом послідовної соціальної політики, поступове підвищення розміру мінімальної заробітної плати сприяло підвищенню рівня доходів населення. Так, середньомісячна заробітна плата працівника у січні-квітні 2011 року досягла 2424 грн. та у реальному вимірі зросла на 10,8 відсотка у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, проти падіння на 10,8 відсотка у січні - квітні 2009 року та зростання на 6 відсотка за 4 місяці 2010 року.

Підвищення рівня доходів населення сприяє подальшому зростанню внутрішнього споживчого попиту. Зростання обороту роздрібної торгівлі у січні - квітні 2011 року становило 14,9 відсотка.

Продовження послідовної політики Уряду з підвищення соціальних стандартів дає підстави очікувати більш високі темпи зростання доходів та споживчих витрат населення за підсумками року, ніж це передбачалось раніше, що сприятиме наповненню ресурсної частини бюджету.

Про високий рівень довіри населення та бізнесу до економічної та фінансової політики держави свідчить зростання загального обсягу депозитів в банківському секторі. За даними НБУ за січень - квітень 2011 року їх приріст становив 38,2 млрд. грн. до 454,8 млрд. грн. станом на 01.05.2011 року.

Під впливом зростання зовнішнього та внутрішнього попиту відбулось нарощення зовнішньоторговельного обороту. За підсумками чотирьох місяців 2011 року зростання експорту товарів і послуг становило 44,5 відсотка, імпорту - 63,1 відсотка.

До кінця 2011 року, незважаючи на збереження невизначеної ситуації у світі, очікується закріплення позитивних тенденцій розвитку економіки в умовах проведення активної державної політики щодо підтримки економічного розвитку, реалізації заходів, спрямованих на підвищення ефективності роботи банківського сектору, а також підготовки до чемпіонату Європи з футболу у 2012 році. Все це забезпечить зростання валового внутрішнього продукту за підсумками року щонайменше на 4,7 відсотка, що на 0,2 в.п. вище, ніж було враховано в прогнозі.

Через більш високі темпи зростання світових цін, ніж це було враховано в припущеннях прогнозу, до кінця року очікується зростання цін виробників на 17,9 відсотка проти 11,3 відсотка, передбачених у прогнозі, що також впливатиме на більш швидкі темпи збільшення номінального ВВП.

За уточненими оцінками, обсяг номінального ВВП у 2011 році становитиме 1291 млрд. грн., що на 38 млрд. грн. більше, ніж це було враховано в прогнозі при розрахунку бюджетних показників на 2011 рік.

Подальший розвиток виробництва та зростання цін виробників сприятиме покращенню фінансового стану підприємств. До кінця року прибуток підприємств очікується на рівні 242,3 млрд. гривень, що на 19,9 відсотка більше, ніж у 2010 році, та на 24 млрд. грн. більше, ніж це було враховано в попередньому прогнозі.

Очікується, що завдяки антиінфляційним заходам, що вживаються Урядом, індекс споживчих цін у 2011 році вдасться втримати на рівні, який було враховано при розрахунку бюджетних показників - не вище 8,9 відсотка.

Поліпшення ситуації на ринку праці та проведення послідовної соціальної політики сприятимуть реальному зростанню доходів населення. Очікується, що середньомісячна зарплата працівників до кінця 2011 року зросте у реальному вимірі щонайменше на 10,1 відсотка проти 4,0 відсотка, врахованих у прогнозі, а її номінальний обсяг становитиме 2695 гривень проти 2587 гривень, врахованих у прогнозі. Фонд оплати праці очікується в обсязі 399,5 млрд. грн., що на 8,7 млрд. грн. більше, ніж це було враховано в прогнозі при розрахунку бюджетних показників на 2011 рік.

До кінця року очікується збільшення обсягів як експорту, так й імпорту товарів і послуг в умовах зростання зовнішнього та внутрішнього попиту. За підсумками 2011 року зростання експорту товарів і послуг очікується на рівні 22,7 відсотка, імпорту - на 23,0 відсотка, проти врахованого у прогнозі збільшення на 10,3 відсотка та 10,4 відсотка відповідно.

Економічна політика Уряду, спрямована на підтримку основних секторів економіки, активізацію процесів модернізації національного виробництва та стимулювання внутрішнього інвестиційного попиту разом із підтримкою споживчого попиту населення за рахунок послідовного підвищення соціальних стандартів, сприятиме продовженню тенденцій до економічного зростання у 2011 році та забезпечить наповнення ресурсної частини бюджету країни.

ДЕФІЦИТ БЮДЖЕТУ

З метою утримання загального показника дефіциту сектору загальнодержавного управління та НАК "Нафтогаз України" на рівні не вище 3,5 % ВВП відповідно до умов Програми співробітництва України з МВФ зокрема щодо динаміки змін цін на природний газ для населення, які вплинуть на збільшення дефіциту НАК "Нафтогаз України" з 5 до 8,5 млрд. грн., показник дефіциту Державного бюджету України зменшено на 3,5 млрд. грн. за рахунок зменшення внутрішніх запозичень.

Скорочення обсягу державних запозичень у 2011 році на 3,5 млрд. грн. (в тому числі випуску середньострокових ОВДП - на 0,5 млрд. грн., короткострокових ОВДП - на 3 млрд. грн.) дозволить скоротити обслуговування державного боргу у 2012 та наступних роках на суму близько 257,3 млн. гривень.

Крім цього, таке скорочення дозволить збільшити середній термін погашення державного боргу та значно знизити ризик рефінансування державного боргу, здійснювати вибір інструментів державного запозичення в основному за критерієм вартості, валютного ризику та ризику відсоткової ставки.

ДОХОДИ

У 2011 році економіка країни розвивається пришвидшеними темпами, ніж прогнозувалося наприкінці 2010 року, що підтверджується зростанням обсягів виробництва по всіх основних видах економічної діяльності.

Спрямованість політики Уряду на інвестиційно-інноваційний розвиток економіки та збільшення соціальних стандартів населення сприяють як активізації виробничої діяльності, так і зростанню внутрішнього попиту, що підкріплюється сприятливою зовнішньоекономічною кон'юнктурою. Зазначені позитивні тенденції розвитку економіки забезпечують додаткові надходження до бюджету. Розпис доходів квітня по загальному фонду державного бюджету був перевиконаний на 2,4 млрд. грн., травня на 2,1 млрд. грн., а за підсумками січня-травня 2011 року перевиконання склало 5,1 млрд. гривень.

Очікується, що у 2011 році за рахунок пришвидшення розвитку економіки та відповідно зміни прогнозу макроекономічних показників додаткові надходження до бюджету складуть 11394,0 млн. гривень.

Податок на прибуток підприємств.

У IV кварталі 2010 року фінансовий результат підприємств, які одержали прибуток, збільшився порівняно з відповідним періодом 2009 року в 1,9 рази. Податок на прибуток за результатами роботи у IV кварталі 2010 року сплачується у I кварталі 2011 року і за підсумками січня-травня 2011 року ріст надходжень з податку на прибуток до загального фонду державного бюджету становить 198,8 % порівняно з відповідним періодом 2010 року.

Також Міністерство економічного розвитку і торгівлі очікує збільшення прогнозу прибутку прибуткових підприємств на 2011 рік, врахованого при прийнятті бюджету, на 24 млрд. гривень.

Враховуючи перелічені позитивні фактори, пропонується збільшити показник надходжень з податку на прибуток до загального фонду державного бюджету у 2011 році на 1963 млн. грн. та встановити в сумі 46306,8 млн. гривень.

Податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).

Зростання обсягів реалізованої промислової продукції у січні - квітні 2011 року порівняно з відповідним періодом 2010 року на 32,6 %, а також ріст обороту роздрібної торгівлі забезпечать підґрунтя для додаткових надходжень до державного бюджету податку на додану вартість.

Також відбулося покращення адміністрування ПДВ за рахунок запровадження положень Податкового кодексу, зокрема:

- реєстрація податкових накладних платниками податку-продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- подання платниками ПДВ разом з податковою декларацією копій реєстрів податкових накладних в електронному вигляді;

- анулювання реєстрації платників ПДВ у разі внесення запису до Єдиного реєстру юридичних та фізичних осіб про відсутність юридичної або фізичної особи за її місцезнаходженням, а також, якщо установчі документи особи, зареєстрованої як платник податку, за рішенням суду визнані недійсними, що дозволило запобігти безпідставному віднесенню сум ПДВ до складу податкового кредиту.

За підсумками січня - травня 2011 року розпис державного бюджету зі збору податку на додану вартість з вироблених в Україну товарів було перевиконано на 4553,5 млн. грн. За підсумками року очікується перевиконання річних планових показників на 9323,1 млн. грн., які складуть з урахуванням змін 75768,2 млн. гривень.

Податок на додану вартість із ввезених на територію України товарів.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України очікує у 2011 році зростання імпорту товарів і послуг на рівні 123,0 %. При цьому, при підготовці проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", ріст імпорту товарів і послуг враховувався на рівні 110,4 %. Додаткові надходження податку до бюджету складуть 4867,0 млн. грн., а річний обсяг складе 83278,0 млн. гривень.

Рентна плата.

У зв'язку з перевищенням фактичної ціни на нафту (за січень - квітень 2011 року ціна одного бареля нафти "Urals" становила 106 дол. США за барель) над ціною, яка була врахована при прийнятті бюджету (85 дол. США), додаткові надходження складуть 1467,7 млн. грн., а річний обсяг складе 15645,5 млн. гривень.

Відшкодування ПДВ.

Збільшення ресурсу з відшкодування ПДВ в обсязі 1900,0 млн. грн., ґрунтується на очікуваннях Мінекономрозвитку і торгівлі щодо зміни темпів росту експорту товарів і послуг у 2011 році з прогнозного - 110,3 % до 122,7 %.

Поряд з цим, пропонується збільшити доходну частину державного бюджету України за рахунок внесення змін до Податкового кодексу України направлених на оптимізацію бази оподаткування.

Запропоновані зміни до оподаткування ПДВ не порушують умов міжнародних договорів України, приводять у відповідність до загальних та міжнародних правил оподаткування послуг, а також усувають проблеми в адмініструванні податку.

Внесення змін до митного законодавства забезпечить стабільність внутрішнього ринку зернових шляхом застосування тарифних методів регулювання експорту не порушуючи, при цьому, принципів СОТ.

Ресурс додаткових надходжень від реалізації Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та затвердження ставок вивізного (експортного) мита на деякі види зернових культур" від 19.04.2011 N 3230, який направлений на підпис Президенту України.

N з/п

Суть пропозиції

Додаткові надходження (млн. грн.)

Оподаткування ПДВ послуг, що включаються до складу портових зборів (в чинній редакції - звільнення від оподаткування)

254,2 

Збільшення деяких ставок плати за користування надрами для видобування корисних копалин. У 2011 році індексація ставок на відміну від інших ресурсних платежів не здійснювалась. 

69,6 

Надходження від запровадження вивізного мита на:
- пшеницю (9 відсотків, але не менш як 17 євро за 1 тонну),
- ячмінь (14 відсотків, але не менш як 23 євро за 1 тонну),
- кукурудзу (12 відсотків, але не менш як 20 євро за 1 тонну). 

1789,8 

 

Всього 

2113,6 

ВИДАТКИ БЮДЖЕТУ

Проектом Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" передбачено збільшення видатків на оплату праці працівників бюджетної сфери для забезпечення норм постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня оплати праці працівників бюджетної сфери" в частині:

- зменшення грошового розриву між мінімальною заробітною платою і посадовим окладом працівника I тарифного розряду ЄТС та встановлення посадового окладу працівника I тарифного розряду ЄТС у розмірі з 1 липня - 635 гривень (грошовий розрив зменшиться з 335 до 325 гривень), з 1 вересня - 641 гривня (грошовий розрив зменшиться з 335 до 319 гривень), з 1 жовтня - 660 гривень (грошовий розрив зменшиться з 344 до 325 гривень) та з 1 грудня - 704 гривні на місяць (грошовий розрив зменшиться з 350 до 300 гривень);

- забезпечення міжкваліфікаційних співвідношень між посадовими окладами працівників 1 - 7 тарифних розрядів ЄТС. Так, для працівників, у яких посадовий оклад буде визначений на рівні мінімальної заробітної плати пропонується встановити додаткове збільшення посадового окладу в розмірі 5 гривень (для II тарифного розряду) та по 10 гривень між наступними тарифними розрядами (для III - VII тарифних розрядів).

Таким чином, наприклад до кінця 2011 року середньомісячна заробітна плата вчителя вищої категорії збільшить на 343 грн., лікаря-хірурга вищої категорії у стаціонарі - на 359 гривень.

З урахуванням зазначеного видатки на оплату праці працівників бюджетної сфери (з нарахуваннями) у 2011 році збільшаться на 1,375 млрд. грн. проти врахованого в бюджеті на цей рік.

У проекті Закону про внесення змін до Закону України про Державний бюджет України на 2011 рік передбачено вирішення ряду питань соціального характеру в галузі освіти.

З метою підняття престижності педагогічної роботи постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 N 373 поширено з 1 вересня 2011 року надбавку в розмірі 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) на всі категорії педагогічних працівників установ і закладів незалежно від їх відомчого підпорядкування.

В даний час надбавку в розмірі 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) отримують окремі категорії педагогічних працівників - вчителі та вихователі в загальноосвітніх навчальних закладах, викладачі та майстри виробничого навчання в професійно-технічних та вищих навчальних закладів I - II рівня акредитації державної та комунальної форми власності, керівники та заступники керівників зазначених закладів, посади яких віднесені до посад педагогічних працівників.

З 1 вересня поточного року 20-відсоткова надбавка виплачуватиметься педагогічним працівникам, які працюють в дошкільних, позашкільних навчальних закладах, інших типах закладів та установ освіти, школах естетичного виховання, закладах соціального захисту та охорони здоров'я.

Також, вказана надбавка виплачуватиметься всім іншим категоріям педагогічних працівників, які працюють в загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I - II рівнів акредитації - методистам, педагогам-організаторам, практичним психологам, соціальним педагогам, керівникам гуртків, секцій тощо.

На вказану мету буде спрямовано 500,4 млн. грн., у тому числі по закладах і установах, які фінансуються з державного бюджету - 29,9 млн. гривень.

Крім того, у проекті змін до державного бюджету передбачаються видатки у сумі 106,2 млн. грн. на виплату випускникам медичних вищих навчальних закладів, які уклали на строк не менше 3 років договір про роботу в закладах охорони здоров'я, що розташовані у сільський місцевості, а також про роботу в інших закладах охорони здоров'я на посадах лікарів загальної практики одноразової адресної грошової допомоги у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати (близько 5 тисяч гривень) та збереження середньої заробітної плати за медичними працівниками, які направляються до закладів післядипломної освіти та на курси підвищення кваліфікації.

З метою підвищення престижності праці соціальних працівників вперше починаючи з 1 вересня 2011 року встановлено надбавку за вислугу років від 10 до 30 відсотків посадового окладу окремим категоріям працівників установ соціального захисту населення.

У проекті Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" плануються видатки на виплату надбавки за вислугу років фахівцям із соціальної роботи (із соціальної допомоги вдома, з фізичної реабілітації), соціальним працівникам, інструкторам з трудової адаптації, тощо в сумі 9,8 млн. гривень.

Крім того, пропонується врахувати додаткові видатки встановлення надбавки в розмірі 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I - II рівня акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 N 373 - 0,5 млрд. грн.;

Також, у змінах до державного бюджету на 2011 рік передбачено підвищення посадових окладів медичним працівникам, які надають медичну допомогу хворим на туберкульоз, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 N 123 на загальну суму 83,1 млн. гривень.

З метою забезпечення своєчасної виплати заробітної плати працівникам вугледобувних підприємств, розрахованої з урахуванням законодавчо визначених розмірів мінімальної заробітної плати, передбачається збільшення видатків за бюджетною програмою "Державна підтримка вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції" на 800 млн. гривень.

Відповідно до доручення Президента України від 09.12.2010 N 1-1/2938 з метою вирішення у Прикарпатському регіоні проблеми захисту територій від шкідливої дії вод проектом Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" планується додатково виділити 100 млн. грн. по загальному фонду бюджету за бюджетною програмою "Захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь".

Кошти державного бюджету будуть спрямовані на мінімізацію збитків від шкідливої дії вод, ліквідацію її наслідків, забезпечення екологічно безпечних умов життєдіяльності населення і господарської діяльності, що дасть змогу у 2011 році реконструювати та відновити 76,7 км захисних дамб, 24,3 км берегоукріплювальних робіт, розчистити 58,6 км русел річок, і дозволить захистити від підтоплення 210 населених пунктів, 13,1 тис. га сільськогосподарських угідь та 2,9 тис. присадибних ділянок.

Крім того, у змінах до державного бюджету на 2011 рік для погашення підприємствами, що знаходяться в реструктуризації, заборгованості за спожиту у минулих періодах електричну енергію, пропонується передбачити механізм проведення розрахунків цими підприємствами за рахунок залучення нарахованих і несплачених зобов'язань Державного підприємства "Енергоринок" перед державним бюджетом по збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію за минулі роки у сумі 541 млн. гривень.

З метою виконання заходів, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи та поводженням з радіоактивними відходами на виконання доручення Прем'єр-міністра України передбачається збільшення видатків по загальному фонду державного бюджету на 217,3 млн. грн., які будуть спрямовані на:

- збільшення внеску України до Чорнобильського фонду "Укриття" на реалізацію програми SIP, що дасть можливість забезпечити виконання Україною міжнародних зобов'язань за умовами Рамкової угоди між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку стосовно діяльності Чорнобильського фонду "Укриття" в Україні від 20 листопада 1997 р. (із змінами) щодо поповнення Фонду ресурсами України - 14 млн. грн.;

- забезпечення у повному обсязі виконання робіт із збирання, транспортування та зберігання радіоактивних відходів, джерел іонізуючого випромінювання неядерного циклу - 3,9 млн. грн.;

- проведення робіт із зменшення обсягів винесення радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок Чорнобильської катастрофи у зонах відчуження і безумовного (обов'язкового) відселення - 52,4 млн. грн.;

- забезпечення виконання вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині відшкодування Пенсійному фонду плати, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій та погашення заборгованості за спожитий газ -139,5 млн. грн.;

- виконання заходів по вилученню радіоактивних відходів з промислового майданчика Чорнобильської АЕС та підвищення безпеки виконання робіт по підтримці у безпечному стані об'єктів Чорнобильської АЕС - 7,4 млн. гривень.

З метою стабілізації роботи підприємств авіаційної галузі та підтримки процесу інтеграції авіабудівного комплексу України, а також на виконання доручення Президента України за результатами робочої поїздки до Харківської області 15 лютого 2011 року передбачається нова бюджетна програма "Поповнення статутних фондів державних підприємств авіаційної промисловості" у сумі 300 млн. грн., що дасть поштовх для розвитку авіаційної промисловості.

Пропонується збільшити видатки розвитку на 2,7 млрд. гривень, зокрема, на соціально-економічний розвиток регіонів - на 1 млрд. гривень) та державні капітальні видатки, що розподіляються Кабінетом Міністрів України - на 1,7 млрд. гривень.

Таким чином загальний обсяг цих видатків у бюджеті 2011 року з урахуванням наявних 2,3 млрд. гривень становитиме 5 млрд. гривень.

З метою забезпечення сталого соціально-економічного розвитку міста Києва та виконання доручення Президента України пропонується збільшити видатки на здійснення містом Києвом функцій столиці для реформування житлово-комунального господарства на 1,5 млрд. гривень.

У проекті змін до державного бюджету на 2011 рік планується врахувати перерозподіл видатків Міноборони по спеціальному фонду за рахунок коштів від реалізації надлишкового озброєння, військової та спеціальної техніки, іншого майна Збройних Сил з метою їх збільшення на фінансування науково-дослідної роботи із створення літака АН-70 на 171 млн. гривень.

Пропонується перерозподілити видатки спеціального фонду Міністерства оборони за рахунок реалізації надлишкового озброєння, військової та спеціальної техніки, іншого майна Збройних Сил з метою збільшення фінансування науково-дослідної роботи із створення літака Ан-70 на 171 млн. грн. відповідно до досягнутих домовленостей з Російською стороною.

З метою виконання боргових зобов'язань за кредитами, залученими під державні гарантії, пропонується здійснити перерозподіл коштів на суму 246,3 млн. грн., зокрема за рахунок економії коштів за програмою "Виконання державою гарантійних зобов'язань за позичальників, що отримали кредити під державні гарантії" пропонується збільшити видатки для:

виконання боргових зобов'язань за кредитами, залученими під державні гарантії, що використовуються для реалізації завдань і заходів підготовки до ЄВРО-2012 - 204,2 млн. грн.;

здійснення обов'язкових платежів ДП "Укрмедпостач", що виникли з зв'язку з митним оформленням автомобілів Opel Combo - 37,7 млн. грн.;

здійснення платежів ДП "Львівська обласна дирекція з протипаводкового захисту" - 4,4 млн. гривень.

Крім того, у змінах до закону про державний бюджет на 2011 рік враховано видатки, які спрямовуються на проведення аудиту за минулий та поточний бюджетні періоди, за новими бюджетними програмами, зокрема:

КПКВК 2301320 "Проведення державним підприємством "Укрвакцина" розрахунків за надання послуг у галузі права щодо повернення бюджетних коштів" - 2 млн. грн.;

КПКВК 3201090 "Проведення розрахунків з міжнародними експертами за надання юридичних послуг" - 3 млн. грн.;

КПКВК 5121090 "Проведення державним підприємством "Ресурспостач" розрахунків з міжнародними експертами за проведення аудиту" - 5 млн. грн.;

КПКВК 3505040 "Проведення міжнародного аудиту державних банків, ефективності використання державних коштів, отриманих під час капіталізації державою банків, перевірка фінансово-господарської діяльності Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, здійснення зовнішніх і внутрішніх запозичень" - 60 млн. гривень.

У змінах до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" планується збільшити видатки на 200 млн. грн. для державної підтримки будівництва об'єктів вугле- і торфодобувних підприємств, що обумовить прискорення введення першої черги шахти-новобудови "Нововолинська" N 10 з річним обсягом вуглевидобутку 450,0 тис. т на рік, та забезпечить приріст/підтримання виробничих потужностей в обсязі 400,0 тис. т на рік.

Також, у проекті змін до державного бюджету на 2011 рік пропонується збільшити видатки, зокрема на:

заходи щодо створення мережі регіональних перинатальних центрів, забезпечених інноваційними технологіями та сучасним обладнанням - 200 млн. грн.;

будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Служби безпеки України - 80 млн. гривень.

Змінами до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" пропонується збільшити обсяг видатків на судову владу на 96,5 млн. гривень.

Вказаний обсяг видатків дасть можливість суттєво поліпшити здійснення правосуддя місцевими та апеляційними судами за рахунок забезпечення Державною судовою адміністрацією України ведення Єдиного державного реєстру судових рішень, створення та забезпечення функціонування єдиної бази даних електронних адрес, номерів факсів (телефаксів) суб'єктів владних повноважень, а також вирішення нагальних питань судів стосовно оплати у повному обсязі комунальних послуг і енергоносіїв.

Також, у проекті змін до державного бюджету передбачаються видатки на вирішення нагальних питань, зокрема на:

побудову лісових доріг протипожежного значення за бюджетною програмою "Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді" - 100 млн. грн.;

поліпшення стану каналізаційних мереж, головних колекторів, насосних станцій, очисних споруд та здійснення заходів щодо підвищення ефективності та надійності технічної експлуатації каналізаційної системи - 400 млн. грн.;

пенсійне забезпечення окремих категорій громадян - 28,2 млн. грн.;

лікування онкологічних захворювань із застосуванням високовартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та радіологічний захист населення та екологічне оздоровлення території, що зазнала радіоактивного забруднення - 29,5 млн. грн.;

харчування дітей в закладах освіти, які розташовані у чорнобильських зонах - 100 млн. грн.;

придбання житла для інвалідів-чорнобильців - 9 млн. грн.;

забезпечення інвалідів усіх категорій технічними засобами реабілітації - 61,4 млн. грн.;

ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації на території військової частини А0829 в м. Лозова Харківської області - 18,5 млн. грн.;

створення української елементної бази світлодіодної світлотехніки і забезпечення серійного виробництва широкої номенклатури енергозберігаючих світлодіодних освітлювальних систем - 40 млн. грн.;

переведення реєстраційних обліків місця проживання фізичних осіб в електронний формат для подання відомостей органам ведення Державного реєстру виборців - 91,9 млн. гривень.

МІСЦЕВІ БЮДЖЕТИ ТА МІЖБЮДЖЕТНІ ВІДНОСИНИ

Основним акцентом бюджетної політики на 2011 рік в частині місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин є соціально-економічний розвиток регіонів, зміцнення фінансової основи місцевих бюджетів та підвищення рівня їх забезпеченості.

Завдяки позитивним результатам економічних реформ, розроблених Комітетом з економічних реформ під керівництвом Президента України, створено умови для сталого розвитку регіонів, забезпечення їх самодостатності та підвищення конкурентоспроможності.

З урахуванням зазначеного та з метою підвищення рівня забезпеченості місцевих бюджетів проектом змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" збільшено ресурс місцевих бюджетів на 3,1 млрд. гривень.

При цьому, для підвищення рівня оплати праці працівників бюджетної сфери, додатково передбачено 1585,8 млн. грн., зокрема на:

збільшення розмірів посадового окладу працівника I тарифного розряду ЄТС та встановлення їх у розмірі: з 1 липня - 635 гривень, з 1 вересня - 641 гривня, з 1 жовтня - 660 гривень та з 1 грудня - 704 гривні на місяць та забезпечення співвідношенння в оплаті праці між працівниками 1 - 7 тарифних розрядів ЄТС - 1022,9 млн. грн.;

запровадження виплати одноразової адресної грошової допомоги у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати випускникам вищих навчальних закладів, які здобули освіту за напрямами і спеціальностями медичного та фармацевтичного профілю - 62,2 млн. грн.;

виплату надбавки за вислугу років від 10 до 30 відсотків посадового окладу окремим категоріям працівників установ соціального захисту (починаючи з 1 вересня 2011 року) - 9,8 млн. грн.;

збереження середньої заробітної плати за кожним місцем роботи для медичних і фармацевтичних працівників закладів охорони здоров'я на час навчання для підвищення кваліфікації - 20,4 млн. грн.;

реалізацію постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 N373 щодо поширення з 1 вересня 2011 року надбавки в розмірі 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) на всі категорії педагогічних працівників установ і закладів незалежно від їх відомчого підпорядкування - 470,5 млн. гривень.

Зазначене забезпечить подальше упорядкування оплати праці працівників установ, закладів та організацій галузей бюджетної сфери, а також створення механізму підтримання на постійному рівні оптимальних міжгалузевих та міжпосадових співвідношень в оплаті праці на основі Єдиної тарифної сітки.

Крім цього, з державного бюджету місцевим бюджетам передбачається субвенція на реалізацію пріоритетів розвитку регіонів в обсязі 1,0 млрд. грн., розподіл якої в розрізі областей здійснено пропорційно до чисельності населення Автономної Республіки Крим, областей та міста Севастополя, а також збільшується субвенція на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій на загальну суму 71,8 млн. грн.

Передбачаються нові субвенції з державного бюджету:

обласному бюджету Одеської області на проведення першочергових робіт з будівництва системи відводу стічних вод від станції біологічної очистки "Північна" у місті Одесі на об'єкті "Глибоководний випуск" - 155,0 млн. грн.;

бюджету міста Умані на відселення мешканців будинків, які розташовані в частині дендропарку "Софіївка", що підлягає реконструкції - 2,8 млн. грн.;

окремим місцевим бюджетам на придбання медичного обладнання для закладів охорони здоров'я - 95,0 млн. грн.;

обласному бюджету Волинської області на соціально-економічний розвиток - 20,0 млн. грн.;

бюджету Городенківського району Івано-Франківської області на проведення ремонту та реконструкції приміщень клубу в с. Тишківці - 4,0 млн. грн.;

бюджету міста Феодосії на будівництво та реконструкцію водогонів Фронтового та Феодосійського водосховищ - 20,0 млн. грн.;

бюджетам міст Горлівки та Добропілля для розроблення техніко-економічного обгрунтування проекту захисту територій міст Горлівки та Білозерська - 2,5 млн. грн.;

окремим місцевим бюджетам Житомирської області на соціально-економічний розвиток - 25,0 млн. грн.;

бюджету міста Донецька на реконструкцію парку культури та відпочинку ім. Г. І. Петровського та палацу культури ім. Г. І. Петровського - 54,0 млн. гривень.

Збільшено обсяг коштів додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам на поліпшення умов оплати праці медичних працівників, які надають медичну допомогу хворим на заразну та активну форми туберкульозу на 75,0 млн. грн. (одночасно внесено зміни до назви міжбюджетного трансферту).

Проектом Закону затверджено розподіл додаткової дотації на компенсацію втрат доходів місцевих бюджетів внаслідок наданих державою податкових пільг зі сплати земельного податку суб'єктам космічної діяльності та суб'єктам літакобудування у сумі 125,4 млн. гривень.

Крім того, в зв'язку із зміною обсягу доходів загального фонду державного бюджету, за рахунок яких здійснюється перерахування дотації вирівнювання місцевим бюджетам, внесено зміни до нормативів щоденних відрахувань дотації вирівнювання.

____________

Опрос