Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об особенностях осуществления государственного надзора (контроля) в сфере хозяйственной деятельности относительно физических лиц - предпринимателей и юридических лиц, применяющих упрощенную систему налогообложения, учета и отчетности

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.06.2011 № 8610
Дата рассмотрения: 01.06.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про особливості здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності щодо фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов ведення бізнесу в Україні" встановлювався до 1 січня 2011 року мораторій на здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності органами державної влади і органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами щодо суб'єктів малого підприємництва.

Запроваджений мораторій створював сприятливі умови ведення малого бізнесу, забезпеченню стабільної його роботи.

У зв'язку з цим розроблено проект Закону України "Про особливості здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності щодо фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності". Основною метою законопроекту є створення сприятливих умов для стабільної роботи для:

фізичних осіб - підприємців, які не зареєстровані платниками податку на додану вартість, діяльність яких не віднесена до високого ступеня ризику відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - фізичні особи - підприємці);

юридичних осіб, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, що передбачає включення податку на додану вартість до складу єдиного податку, діяльність яких не віднесена до високого ступеня ризику відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - юридичні особи).

2. Цілі і завдання законопроекту

Метою прийняття проекту Закону України є зменшення адміністративного тиску з боку органів державного нагляду (контролю) та їх посадових осіб на фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб.

Законопроектом пропонується встановити виключні випадки, коли здійснюється державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності щодо фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом Закону України пропонується встановити особливості здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності щодо фізичних осіб - підприємців, які не зареєстровані платниками податку на додану вартість, діяльність яких не віднесена до високого ступеня ризику відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", та юридичних осіб, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, що передбачає включення податку на додану вартість до складу єдиного податку, діяльність яких не віднесена до високого ступеня ризику відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Зокрема, законопроектом визначається, що щодо вищезгаданих фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб органи державного нагляду (контролю), їх посадові особи проводять лише позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням санітарного законодавства, а органи захисту прав споживачів проводять лише позапланові перевірки за скаргами споживачів.

Також законопроектом визначається, що органи Пенсійного фонду України проводять планові та позапланові перевірки щодо фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб, діяльність яких віднесена до середнього ступеня ризику.

Крім того, органам державного нагляду (контролю), їх посадовим особам забороняється здійснювати щодо фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, не передбачені цим законопроектом.

Також законопроектом визначається, що щодо фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб, на яких не поширюється його дія органи державного нагляду (контролю), їх посадові особи здійснюватимуть всі планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, які визначені Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порушені у законопроекті питання, є Конституція України та Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону України не потребує додаткового фінансування з Державного бюджету України.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття Закону України сприятиме спрощенню умов ведення малого бізнесу, забезпеченню стабільної його роботи і, таким чином, стимулюватиме розвиток підприємницької ініціативи.

 

Народний депутат України 

Ю. Р. Мірошниченко 

Опрос