Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины по вопросам государственных гарантий восстановления сбережений граждан

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.06.2011 № 8607-1
Дата рассмотрения: 09.06.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань державних гарантій відновлення заощаджень громадян"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до статті 4 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України" на 1 жовтня 1996 року зафіксована загальна сума зобов'язань держави щодо повернення знецінених заощаджень громадянам України у сумі 131,96 млрд. гривень.

Закон України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України" зобов'язав державу забезпечити збереження та відновлення реальної вартості заощаджень громадян і гарантував їх компенсацію у встановленому порядку у грошовій формі за рахунок Державного бюджету, починаючи з 1997 року.

Проте, вже 17 січня 1997 року Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України" було виключено положення про те, що втрачені заощадження відносяться на державний внутрішній борг України. З цього часу зобов'язання держави щодо погашення знецінених заощаджень громадян перестали включатися до складу структури державного внутрішнього боргу і не затверджуються Верховною Радою України.

Із зазначеного обсягу зобов'язань, починаючи з 1997 року, громадянам було виплачено 10,6 млрд. гривень, тобто лише 8 відсотків.

При цьому, невиважені дії попереднього Уряду спричинили значну соціальну напругу в суспільстві, про що свідчить той факт, що із 11,7 млн. громадян України, які були зареєстровані на отримання компенсації, кошти у розмірі 1000 гривень отримали лише 6,4 млн. осіб.

Відсутність зазначених зобов'язань держави у складі державного внутрішнього боргу надає можливість Кабінету Міністрів України здійснювати погашення боргових зобов'язань держави перед своїми громадянами за залишковим принципом, а в останні роки і повністю ігнорувати вказані видатки.

Так, наприклад, у 2010 році видатки за бюджетною програмою "Заходи щодо поступової компенсації громадянам втрат від знецінення грошових заощаджень", затверджені законом про Державний бюджет у сумі 250 млн. грн., впродовж року не проводилися, а наприкінці року були перерозподілені Урядом на збільшення видатків за бюджетними програмами, що спрямовані на обслуговування зовнішнього та внутрішнього державного боргу. Таким чином, навіть затверджена законом бюджетна програма щодо державних гарантій відновлення заощаджень взагалі не виконувалася, а обсяг її призначень став додатковим ресурсом для виконання інших програм.

Таким чином, для розв'язання проблеми повернення знецінених заощаджень необхідно шукати шляхи, які могли б забезпечити ефективне та справедливе використання бюджетних коштів на погашення знецінених заощаджень громадян.

2. Загальна характеристика та основні положення проекту акта

Законопроектом пропонується внести зміни у механізм компенсації знецінених грошових заощаджень громадян України. Зокрема, в ньому передбачено:

включити знецінені заощадження громадян до структури державного внутрішнього боргу, запропонувавши відповідні доповнення до частини першої статті 2 Закону України "Про державний внутрішній борг України";

віднести визначені статтею 1 Закону України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України" знецінені заощадження громадян у сумі 131,96 млрд. гривень станом на 1 жовтня 1996 року до державного внутрішнього боргу;

проводити компенсацію виключно в грошовій формі за рахунок Державного бюджету України (у розмірі не меншому розміру приросту внутрішнього валового продукту, отриманому за рік, що передує даному бюджетному року) за рахунок 50 % коштів, отриманих від приватизації, та золотовалютних резервів Національного банку України;

надати певні переваги при виплаті компенсацій інвалідам та пенсіонерам (за їх згодою компенсувати шляхом безготівкових розрахунків з проіндексованих вкладів оплату житлово-комунальних послуг, електричну енергію, тверде паливо, газ; придбання ліків, лікування, ортопедичне та стоматологічне протезування; встановлення телефону, оплату телекомунікаційних послуг; навчання дітей та онуків у навчальних закладах; ремонт та придбання житла; придбання автомобілів).

Метою та завданням законопроекту є законодавче забезпечення відносин, пов'язаних із поверненням населенню України втрачених коштів, вкладених в установи Ощадбанку України і колишнього Укрдержстраху, а також, у державні цінні папери.

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Питання компенсації втрат від знецінення грошових заощаджень, вкладених до 2 січня 1992 року в установи колишнього Ощадного банку СРСР та установи колишнього Укрдержстраху, що діяли на території України, регулюється Законом України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України".

Перелік складових, що входять до державного внутрішнього боргу України, визначається частиною 1 статті 2 Закону України "Про Державний внутрішній борг".

Прийняття законопроекту не потребуватиме змін до інших законів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Питання фінансування заходів щодо поступової компенсації громадянам втрат від знецінення грошових заощаджень у 2012 році та наступних роках завдяки взятими державою обтяжливими зобов'язаннями перед Міжнародним валютним фондом вбачається надзвичайно складним.

Виплату компенсації пропонується здійснювати в межах щорічно визначених Законом України про Державний бюджет України коштів, передбачених на виконання бюджетної програми КПКВК 3501160 "Заходи щодо поступової компенсації громадянам втрат від знецінення грошових заощаджень".

5. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття цього Закону

Прийняття змін до законів України створить умови для вирішення одного з найболючіших на сьогодні питань - погашення втрачених коштів населення України.

Разом з тим, зважаючи на гостроту питання подолання негативних соціально-економічних наслідків, спричинених надзвичайно низькими темпами виконання зобов'язань держави перед громадянами щодо повернення грошових заощаджень, прийняття закону відновить рівень довіри громадян України до держави.

 

Народні депутати України 

П. М. Симоненко

В. Г. Матвєєв

П. С. Цибенко

Опрос