Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об электроэнергетике" (о гарантировании обязательств государства относительно стимулирования использования альтернативных источников энергии)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 30.05.2011 № 8575
Дата рассмотрения: 02.06.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про електроенергетику" (про гарантування зобов'язань держави щодо стимулювання використання альтернативних джерел енергії)

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Законом України "Про електроенергетику" передбачені державні гарантії стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії. Внесення змін до законодавства, що регулює порядок стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії, надає можливість суб'єктам господарювання - виробникам електроенергії обирати існуючий або новий порядок стимулювання.

Виробництво електроенергії з альтернативних джерел енергії стимулюється як застосуванням спеціального "зеленого" тарифу, за яким вона реалізується, так і забезпеченням сталого ринку збуту шляхом зобов'язання оптового ринку електричної енергії України купувати електроенергію, вироблену на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише малими гідроелектростанціями), і не продану за договірними цінами безпосередньо споживачам або енергопостачальним компаніям, які здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.

Термін дії "зеленого" тарифу Законом встановлений до 1 січня 2030 року, в той же час, в Україні задекларовано курс на перехід з існуючої моделі оптового ринку електроенергії до нової моделі ринку двосторонніх договорів та балансуючого ринку. Реформування ринку електроенергії призведе до посилення конкурентного середовища та застосування ринкових принципів ціноутворення та суттєвих змін у взаємовідносинах учасників ринку.

З метою збереження привабливості інвестицій в генеруючі потужності, що використовують альтернативні джерела енергії, необхідно закріпити чинні гарантії держави щодо збереження умов стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Проект Закону розроблено з метою забезпечення державної політики стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії, закріплення на весь термін дії "зеленого" тарифу гарантій закупівлі всієї електроенергії, виробленої на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії, створення передумов збільшення інвестицій у виробництво електроенергії з альтернативних джерел енергії, зменшення енергетичної залежності України.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом пропонується внести зміни до статей 12 та 171 Закону України "Про електроенергетику". Зміни до статті 12 передбачають розширення повноважень Національної комісії регулювання електроенергетики України щодо забезпечення реалізації державної політики стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії. Відповідно до змін статті 171 Закону України "Про електроенергетику" законодавчо закріплюються гарантії держави закупівлі та розрахунків грошовими коштами у повному обсязі, у встановлені строки за електроенергію реалізовану суб'єктом господарювання за "зеленим" тарифом.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання основним нормативно-правовим актом є Закон України "Про електроенергетику".

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших Законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація даного проекту Закону не вимагатиме додаткових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Запропоновані зміни до діючого Закону України "Про електроенергетику" є стимулюючим заходом до більш широкого використання альтернативних видів енергії, покращення екологічної ситуації в регіонах, зменшення викидів парникових газів в навколишнє середовище, створення нових робочих місць та зменшення енергетичної залежності нашої держави.

 

Народний депутат України 

М. В. Мартиненко  

Опрос