Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 2 Закона Украины "Об осуществлении государственных закупок" (относительно бытовых отходов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.05.2011 № 8557
Дата рассмотрения: 20.05.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект акта розроблено з метою впорядкування конкурсних процедур у сфері надання послуг із вивезення побутових відходів, які визначаються одночасно Законами України "Про відходи", "Про житлово-комунальні послуги" і Законом України "Про здійснення державних закупівель", а також забезпечення належного, зокрема вчасного, надання цих послуг споживачам.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" послуги вивезення побутових відходів відносяться до комунальних послуг, як і централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення.

Разом із тим, визначення виконавця з надання послуг з вивезення побутових відходів підпадає під процедуру проведення закупівель відповідно до Закону України "Про здійснення державних закупівель", що суперечить ч. 2 ст. 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", згідно з якою розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України "Про відходи" суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.

Чинною редакцією ч. 3 ст. 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель" передбачено, що дія цього Закону не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є, зокрема, надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення; електричної енергії, послуг з її передачі та розподілу; централізованого постачання теплової енергії (тобто комунальних послуг, перелічених у п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги"), натомість послуги з вивезення побутових відходів, які теж є комунальними, не зазначено у ч. 3 ст. 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель", що зумовлює суперечності при застосуванні цих законів.

Так наприклад, житлово-експлуатаційна організація комунальної форми власності, кошти якої відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про здійснення державних закупівель" належать до державних коштів, зобов'язана здійснювати закупівлю товарів, робіт і послуг, які повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 100 тисяч гривень, а робіт - 300 тисяч гривень, відповідно до цього Закону.

При середній річній нормі споживання послуг з вивезення побутових відходів 1,6 м куб. на людину, і тарифі - 30 грн./м куб, вартість вивезення норми відходів на рік для однієї людини становитиме 30 x 1,6 = 48 грн. У середньому житлово-експлуатаційна організація обслуговує 30 000 людей, то вартість послуг із вивезення побутових відходів, яку ця житлово-експлуатаційна організація має сплатити перевізнику становитиме 48 x 30000 = 1440000 грн., що підпадає під дію Закону України "Про здійснення державних закупівель", не зважаючи на те, що виконавця послуг на певній території вже визначено за рішенням органу місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про відходи".

Зважаючи на положення ч. 2 ст. 17 Закону України "Про відходи", житлово-експлуатаційна організація не має права укладати договір із їх перевізником, якого не визначено виконавцем послуг на певній території органом місцевого самоврядування. Невиконання Закону України "Про відходи" тягне адміністративну відповідальність, передбачену ст. ст. 82, 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно з ч. 3 ст. 351 Закону України "Про відходи" збирання та перевезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами. Одночасно відповідно до Закону України "Про здійснення державних закупівель" перевізник побутових відходів визначається на конкурсних засадах житлово-експлуатаційною організацією, що зумовлює неузгодженості та створює загрозу безперебійному наданню послуг із вивезення побутових відходів.

Також слід звернути увагу, що фактичний стан реалізації Закону України "Про здійснення державних закупівель" свідчить, що процедура здійснення державних закупівель може тривати до 3-х місяців, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 4 цього Закону закупівля здійснюється відповідно до річного плану (затвердження якого залежить від прийняття державного/місцевого бюджету). Протягом цього часу договорів на вивезення побутових відходів зі споживачами не укладається, побутові відходи не вивозяться, що зумовлює неналежний стан благоустрою населених пунктів та загрозу санітарно-епідеміологічній та екологічній безпеці.

Враховуючи зазначене, пропонується доповнити ч. 3 ст. 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель" абзацом щодо послуг з вивезення побутових відходів, оскільки особливості здійснення закупівлі цих послуг вже визначено іншими законами України.

2. Цілі і завдання законопроекту

Метою прийняття акта є:

ліквідація суперечностей при застосуванні законів (приведення Закону України "Про здійснення державних закупівель" у відповідність до ч. 2 ст. 17 Закону України "Про відходи" та Закону України "Про житлово-комунальні послуги");

забезпечення належного, зокрема вчасного, надання послуг із вивезення побутових відходів, підвищення ефективності роботи підприємств - учасників відповідних відносин.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується встановити відповідну правову норму щодо доповнення ч. 3 ст. 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель" абзацом щодо послуг з вивезення побутових відходів, на які не поширюватиметься дія цього закону.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють: Цивільний кодекс України, Господарський кодекс України, Закони України "Про житлово-комунальні послуги", "Про відходи", "Про місцеве самоврядування в Україні".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту акта не потребує додаткових матеріальних та інших витрат з державного та місцевих бюджетів.

6. Обгрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття документа сприятиме: забезпеченню належного, зокрема вчасного, надання послуг із вивезення побутових відходів, підвищенню ефективності роботи підприємств - учасників відповідних відносин.

____________

Опрос