Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об энергосбережении" (относительно оплаты государственной экспертизы по энергосбережению)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.05.2011 № 8554
Дата рассмотрения: 20.05.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про енергозбереження" (щодо оплати державної експертизи з енергозбереження)

1. Обґрунтування необхідності прийняття акту

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про енергозбереження" (щодо оплати державної експертизи з енергозбереження) розроблено з метою урегулювання питання проведення Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України (далі - Держенергоефективності) державної експертизи з енергозбереження.

До цього року платність проведення державної експертизи з енергозбереження визначалася постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.00 року N 1039, яка втратила чинність 26 квітня 2011 року. 100 % коштів за експертизу спрямовувалися на проведення експертизи.

На сьогодні висновок Державної експертизи з енергозбереження є одним із основних документів, на підставі якого надаються державні преференції, зокрема:

- звільнення від ввізного мита енергозберігаючого обладнання, устаткування та комплектуючих;

- звільнення від сплати ПДВ енергозберігаючого обладнання, устаткування та комплектуючих;

- звільняється від оподаткування 50 відсотків прибутку, отриманого від здійснення енергоефективних заходів та реалізації енергоефективних проектів підприємств, що включені до Державного реєстру підприємств, установ, організацій, які здійснюють розроблення, впровадження та використання енергоефективних заходів та енергоефективних проектів.

Документація, подана для проведення Державної експертизи з енергозбереження, може вважатися такою, що відповідає сучасним вимогам з енергозбереження, якщо відповідає 20 критеріям з енергозбереження. Здебільшого така документація містить у собі 2 - 3 томи аркушів. Для належної організації роботи з проведення експертизи на договірних засадах залучаються представники органів виконавчої влади, спеціалісти науково-дослідних, проектно-конструкторських, інших установ та організацій, вищих навчальних закладів, громадськості, експертів міжнародних організацій (оскільки власними силами фахівців територіальних управлінь такий обсяг роботи виконати фізично неможливо). Загальний термін проведення експертизи складає не більше 30 робочих днів, у виключних випадках - не більше 45 днів.

До врегулювання питання платності проведення експертизи на законодавчому рівні проведення останньої на безоплатній основі може призвести до нівелювання необхідності такої експертизи, неможливості виконати її за рахунок фахівців апарату територіальних управлінь Держенергоефективності без залучення представників органів виконавчої влади, спеціалістів науково-дослідних, проектно-конструкторських, інших установ та організацій, вищих навчальних закладів, громадськості, експертів міжнародних організацій.

Додатково у 2009 році за проведення Державної експертизи з енергозбереження до Державного бюджету надійшло 7090225,59 грн., у 2010 - 5261651,53 грн.

Крім того, необхідно статтю 26 Закону України "Про енергозбереження" привести у відповідність із Законом України "Про державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності" в частині визначення органу, що здійснює контроль у сфері енергоефективності та енергозбереження.

Постановою Уряду від 28 березня 2011 року N 346 прийнято рішення щодо ліквідації Державної інспекції з енергозбереження, яка відповідно до статті 26 Закону України "Про енергозбереження" здійснювала державний контроль у сфері енергоефективності. Разом з тим, відповідно до Указу Президента України від 13 квітня 2011 року N 462 одним із основних завдань Державного агентства енергоефективності та енергозбереження є здійснення державного контролю у сфері ефективного використання енергетичних ресурсів.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою прийняття даного законопроекту є створення належних умов для здійснення заходів з державного контролю у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, проведення державної експертизи з енергозбереження.

3. Правові аспекти

Нормативно-правову базу у даній сфері суспільних відносин складають:

- Закон України "Про енергозбереження";

- Указ Президента України від 09.12.2010 р. N 1085 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади";

- Указ Президента України від 13.04.2011 N 462 "Про Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження";

- постанова Кабінету Міністрів України від 15.07.1998 N 1094 "Про державну експертизу з енергозбереження";

- постанова Кабінету Міністрів України від 28.03.2011 N 346 "Про ліквідацію урядових органів".

Змін до інших законів України не потребує.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного Закону не потребує додаткових видатків з Державного бюджету та інших витрат.

Надходження до Державного бюджету за проведення Державної експертизи з енергозбереження за 2009 рік склали 7090225,6 грн., за 2010 рік - 5261651,5 грн.

5. Прогноз результатів

Прийняття зазначеного Закону врегулює питання щодо платності проведення державної експертизи з енергозбереження, висновок якої є одним з основних документів при наданні державних преференцій.

Крім того, відповідно до Закону України "Про державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності" здійснювати заходи з контролю може орган, який визначено відповідним законом. Оскільки Законом України "Про енергозбереження" таким органом визначено Державну інспекцію з енергозбереження, яка ліквідовується, а відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 N 462 завдання щодо здійснення державного контролю у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів покладено на Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України, такі зміни забезпечать належну реалізацію Агентством державної політики у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів.

 

Народний депутат України  

І. М. Глущенко 

Опрос