Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об автомобильном транспорте" относительно упрощения государственного регулирования деятельности автоперевозчиков

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.05.2011 № 8550
Дата рассмотрения: 19.05.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про автомобільний транспорт" щодо спрощення державного регулювання діяльності автоперевізників

Обгрунтування необхідності прийняття акта

Галузь автоперевезень в Україні є занадто зарегульованою чинним законодавством. Про це свідчить практика застосування норм Закону України "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон).

Так, зазначений Закон містить ряд положень, які не відповідають усталеній практиці вільного підприємництва, та дуже жорстко регулюють та обмежують діяльність автоперевізників.

Зокрема, Законом передбачено проведення трьох видів перевірок: планових, позапланових та рейдових. Причому проведення останніх можна проводити щоквартально. При цьому Законом не визначено поняття рейдових перевірок та не встановлено чітких правил їх проведення.

Крім того, Закон не містить вичерпного переліку документів, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення, що створює підгрунтя для корупційних діянь. Так, норма статті 39 Закону дозволяє контролюючим органам вимагати від автоперевізників пред'явлення, крім визначених самим Законом документів, також й інші документи, передбачені іншими нормативно-правовими актами. Тобто, контролюючим органам, які відповідно до закону мають право приймати регуляторні акти, надається можливість "придумувати" будь-яку кількість довідок, дозволів і т.д. Тому, необхідним є визначення чіткого переліку документів для здійснення автоперевезень.

Іншою можливістю здійснення корупційних діянь є надання довідок для участі у конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування. Отримання окремих довідок Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України, при наявності ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів та ліцензійних карток на автобуси, вдається необгрунтованим, і є зайвою бюрократичною перепоною для здійснення підприємницької діяльності.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою законопроекту є спрощення державного регулювання діяльності автоперевізників шляхом:

скасування рейдових перевірок;

визначенням вичерпного переліку документів, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення;

зменшенням переліку довідок, що необхідно подавати на розгляд конкурсного комітету;

зменшенням вимог до претендентів для допуску до участі в конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом Закону передбачено виключити проведення щоквартальних рейдових перевірок. Державний нагляд за діяльністю автомобільних перевізників має здійснюватися виключно шляхом проведення планових і позапланових перевірок, що відповідатиме Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Також, законопроектом пропонується встановити вичерпний перелік документів, на підставі яких виконуються регулярні та нерегулярні пасажирські перевезення, регулярні спеціальні пасажирські перевезення, перевезення легковими автомобілями, що здійснює на замовлення фізична особа.

Також передбачається скороти перелік документів, які автомобільний перевізник подає конкурсному комітету для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування. Так, законопроектом запропоновано скасувати необхідність подання:

довідки про відповідність технічного стану автобусів претендента умовам перевезень, що видається підрозділом Державтоінспекції МВС України;

висновку Державтоінспекції МВС України про відповідність претендента вимогам нормативно-правових актів у сфері безпеки дорожнього руху.

Подання вищезазначених документів є необгрунтованим та зайвим, у зв'язку з тим, що перевізник для участі в конкурсі має подати, в обов'язковому порядку, нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів та копії ліцензійних карток на автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті. Тобто, шляхом ліцензування держава уже здійснює належний контроль за діяльністю перевізників.

Крім того, проектом встановлюється п'ятирічний строк, на який укладається договір з переможцем конкурсу та видається дозвіл пасажирському перевізнику на обслуговування автобусних маршрутів.

Також пропонується удосконалити норми щодо організації та проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Сфера правого регулювання зазначеного питання базується на положеннях Закону України "Про автомобільний транспорт" та підзаконних актах, прийнятих для його реалізації.

Реалізація законопроекту не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обгрунтування

Реалізація проекту не потребує фінансових і матеріальних витрат за рахунок Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Реалізація проекту акта дозволить спростити діяльність автопревізників, скоротити кількість необгрунтованих перевірок, зменшить можливості для здійснення корупційних діянь посадовими особами контролюючих органів, що спонукатиме та сприятиме оновленню парку транспортних засобів суб'єктами господарювання, що надають послуги із перевезення пасажирів.

 

Народний депутат України 

Н. Ю. Королевська 

Опрос