Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 13 Закона Украины "О государственной регистрации актов гражданского состояния" (относительно государственной регистрации рождения)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.05.2011 № 8544
Дата рассмотрения: 19.05.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Метою розробки Міністерством юстиції проекту Закону є забезпечення належної реалізації прав дитини відразу після її народження.

Підставою для розробки законопроекту є законодавчі акти - Сімейний кодекс України (статті 122, 125), Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (стаття 13), якими передбачено, що походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини, та у разі його відсутності - на підставі рішення суду.

Водночас дані свідчать про те, що щорічно органи державної реєстрації актів цивільного стану реєструють в середньому понад 500 тис. народжень дітей, з яких біля 900 (0,18 %) народжуються поза закладом охорони здоров'я.

Проект Закону направлений на вирішення нагальної на даний час проблеми встановлення механізму підтвердження факту народження дитини, яка народилася поза закладом охорони здоров'я.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект Закону спрямований на вдосконалення регулювання відносин, пов'язаних з проведенням державної реєстрації народження.

Врегулювання питання підтвердження закладом охорони здоров'я факту народження дитини, народженої без надання медичної допомоги, позбавить батьків необхідності звернення до суду для встановлення факту народження у такому випадку. Виключно у разі неможливості медичною консультаційною комісією при закладі охорони здоров'я встановити факт народження дитини певною жінкою, дане питання буде предметом розгляду суду.

Прийняття Закону забезпечить своєчасність державної реєстрації народження та отримання батьками допомоги у зв'язку з народженням дитини, а також запобігання випадків шахрайства, викрадення та торгівлі дітьми.

3. Правові аспекти

На даний час у сфері державної реєстрації народження діють такі законодавчі акти:

1) Цивільний кодекс України;

2) Сімейний кодекс України;

3) Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".

Проект постанови розроблено на виконання пункту 1 § 42 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 р. N 950 (зі змінами).

Виходячи зі змісту проекту акта, його реалізація передбачає прийняття нормативно-правових актів, що регламентуватимуть порядок видачі закладом охорони здоров'я медичного документа у разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я за умови обстеження матері та дитини, а також медичною консультаційною комісією при закладі охорони здоров'я якщо огляд матері та дитини попередньо не здійснювався.

4. Фінансове-економічне обґрунтування

Реалізація акта не потребує додаткових коштів із Державного бюджету.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону погоджено з Міністерством охорони здоров'я, Міністерством фінансів, Міністерством економічного розвитку і торгівлі без зауважень.

5. Регіональний аспект

Проект акта не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць, потреб регіонів і не впливає на регіональний розвиток.

7. Запобігання корупції

У проекті акта відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект акта не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект акта не стосується соціально-трудової сфери.

10. Прогноз результатів

Прийняття Закону забезпечить належну реалізацію прав дитини та допоможе врегулювати питання підтвердження факту народження дитини, народженої жінкою без надання медичної допомоги у позасудовому порядку. Закон сприятиме своєчасності державної реєстрації народження та отримання сім'ями з дітьми допомоги у зв'язку з народженням дитини, а також запобіганню випадків шахрайства, викрадення та торгівлі дітьми.

 

Міністр  

О. Лавринович 

Опрос