Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно установления уголовной ответственности за препятствование деятельности органов государственной контрольно-ревизионной службы Украины)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.05.2011 № 8540
Дата рассмотрения: 19.05.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо встановлення кримінальної відповідальності за перешкоджання діяльності органів державної контрольно-ревізійної служби України)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Державна контрольно-ревізійна служба здійснює фінансовий контроль у державних органах, установах, державних підприємствах, а також на підприємствах, які отримують державні кошти або використовують державне чи комунальне майно.

Фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через

· проведення державного фінансового аудиту,

· перевірки державних закупівель

· та інспектування.

Контроль за дотриманням законодавства щодо закупівель здійснюється як у порядку проведення перевірки державних закупівель, так і під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Така ревізія проводиться за місцем знаходження підконтрольної установи.

Порядок проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою встановлений Кабінетом Міністрів України у постанові N 550 від 20 квітня 2006 року.

На сьогоднішній день в Україні створилась загрозлива ситуація у сфері державного фінансового контролю за використанням бюджетних коштів. Далеко непоодинокими э випадки, коли з метою приховування порушень в даній сфері, підконтрольні установи щодо яких проводяться перевірки не допускають представників контрольно-ревізійної служби для проведення необхідних дій. Так, за даними Головного контрольно-ревізійного управління України кількість не допусків представників контрольно-ревізійної служби становить більше 100 випадків за період з 2010 року по теперішній час.

Закон України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" передбачає встановлення відповідальності за втручання в діяльність працівника державної контрольно-ревізійної служби (ст. 15). Але з моменту прийняття цього Закону у 1993 році відповідальність за такі дії так й не було встановлено. Відтак, жодного порушника цього закону не було покарано.

Даним законопроектом пропонується встановити кримінальну відповідальність за незаконне перешкоджання виконанню службових обов'язків працівником органів державної контрольно-ревізійної служби України, а також - кримінальну відповідальність за втручання в діяльність працівника органу державної контрольно-ревізійної служби.

2. Мета і завдання запропонованого проекту Закону

Метою законопроекту є встановлення відповідальності за недотримання чинного законодавства відповідальними працівниками органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, суб'єктів господарювання державного і комунального та будь-яких осіб, що перешкоджають виконанню службових обов'язків працівниками органів державної контрольно-ревізійної служби України.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо встановлення кримінальної відповідальності за перешкоджання діяльності органів державної контрольно-ревізійної служби України)" складається з двох розділів.

До розділу першого входять зміни до ст. 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні"; ст. ст. 3421, 343 Кримінального кодексу України; ст. 112 Кримінально-процесуального кодексу України.

Розділ другий встановлює порядок набрання чинності цим Законом.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними законодавчими актами, що регулюють суспільні відносини в даній сфері є:

- Кримінальний кодекс України;

- Кримінально-процесуальний кодекс України;

- Закон України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні".

Прийняття проекту Закону України не тягне за собою змін в інших законодавчих актах.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього законопроекту дозволить притягувати до кримінальної відповідальності осіб, які перешкоджають виконанню службових обов'язків працівниками органів державної контрольно-ревізійної служби України.

За результатами прийняття законопроекту слід очікувати зміцнення фінансово-бюджетної дисципліни та зменшення випадків неефективного, нераціонального та нецільового використання бюджетних коштів, порушень в сфері державних закупівель, порушень законодавства з фінансових питань, законодавства у сфері використання державного та комунального майна, управління об'єктами державної власності.

 

Народні депутати України  

О. Б. Фельдман

О. А. Гейман 

Опрос