Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно усиления мероприятий противодействия экстремистской деятельности)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.05.2011 № 8537
Дата рассмотрения: 18.05.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до Кримінального кодексу України" (щодо посилення заходів протидії екстремістській діяльності)

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Необхідність прийняття законопроекту обумовлена актуальністю посилення заходів щодо протидії екстремістській діяльності.

Останні події в Україні та світі демонструють високу загрозу екстремістських проявів для стабільного функціонування суспільства і держави. Не останню роль у цьому відіграє мотив безкарності злочинців, які, здійснюючи грубі й масові порушення громадського порядку, застосовують маски та інші способи приховування обличчя, що ускладнює діяльність правоохоронних органів щодо ефективного протягування таких осіб до законної відповідальності.

Враховуючи таку ситуацію, багато провідних держав світу вже закріпили законодавчо заборону використовувати маски та інші засоби приховування обличчя під час проведення мітингів, акцій протесту, маніфестацій, інших громадських і політичних акцій з метою полегшення вчинення злочину шляхом перешкоджання ідентифікації особи.

Зокрема, в Сполучених Штатах Америки існують подібні норми. Для прикладу можна навести статтю 185 Кримінального кодексу штату Каліфорнія, в якій вказано, що будь-яке умисне маскування особи з наміром вчинити злочинне діяння в громадських місцях та місцях масового скупчення населення є незаконним. Стаття 876.13 Кримінального кодексу штату Флорида забороняє носити маски та інші засоби, що приховують обличчя особи, на всіх державних підприємствах, в державних установах та місцях масового скупчення населення з метою перешкоджання ідентифікації її особи. А стаття 268 загальних законів штату Масачусетс забороняє перешкоджання ідентифікації особи та встановлює відповідальність у вигляді позбавлення волі та штрафу у сумі п'ятисот доларів.

В липні 2010 року подібний закон прийнято і у Франції - закон "Про заборону приховувати своє обличчя в громадських місцях".

Серед низки країн, які на сьогодні рухаються у напрямку встановлення заборони приховувати своє обличчя в громадських місцях, можна виокремити також Хорватію, Італію, Велику Британію та ін.

Основна функція держави - захищати своїх громадян. Але вона не спроможна її виконати, якщо під час масових суспільних та громадських акцій самі ж громадяни будуть приховувати свої обличчя і тим самим перешкоджатимуть ідентифікації своєї особи та створюватимуть ілюзію вседозволеності та безкарності.

Наразі, відповідно до чинного законодавства України, особа може вільно виходити на акцію протесту, мітинг чи іншу політичну акцію, приховуючи своє обличчя, тим самим перешкоджаючи її ідентифікації.

Відповідно, така особа може скоїти злочин як проти правопорядку, так і проти інших учасників акції чи сторонніх громадян і залишитися невідомою, що значно ускладнює її затримання органами правопорядку. Результат такої ситуації - безкарність злочинця, що ми можемо часто спостерігати в українському суспільстві. Молодики в масках, які вчиняють протиправні дії, здійснюють напади на громадян, працівників правоохоронних органів, громлять крамниці та автомобілі, вже давно стали буденною картиною на екранах українського і європейського телебачення.

В той же час, на нашу думку, якщо особа, реалізуючи своє конституційне право, прийняла рішення взяти учать у мітингу, пікеті, маніфестації та інших громадських і політичних акціях, мирно і без порушення законодавства України, то вона вочевидь не має потреби в приховуванні свого обличчя.

Тому цим проектом закону встановлюється покарання у розмірі від п'ятдесяти до двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян або у вигляді арешту строком до одного року за умисне перешкоджання ідентифікації особи шляхом використання масок, капюшонів, чи інших способів приховування обличчя особи під час проведення мітингів, пікетів, маніфестацій та інших громадських і політичних акцій.

При цьому дія цієї норми не поширюється на працівників правоохоронних органів, медичних працівників, працівників служб подолання надзвичайних ситуацій, військовослужбовців збройних сил, державних службовців, осіб, що виконують службові обов'язки або які є учасниками театральних вистав, театралізованих та мистецьких акцій

Зазначений закон жодним чином не порушує права громадян на мирний протест, свободу слова та думки, адже стосується лише виключно осіб, що з метою вчинення злочинів проти громадського порядку і уникнення відповідальності приховують своє обличчя.

2. Цілі й завдання прийняття законопроекту

Основними завданнями проекту є встановлення відповідальності за умисне перешкоджання ідентифікації особи шляхом використання масок, капюшонів чи інших способів приховування обличчя особи під час проведення мітингів, пікетів, маніфестацій та інших громадських і політичних акцій.

Даний законопроект покликаний протидіяти екстремістським проявам, організатори та учасники яких вживають заході щодо унеможливлення їх ідентифікації шляхом приховування обличчя.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом закону пропонується внести зміни до розділу XII "Злочини проти громадського порядку та моральності" Кримінального кодексу України, доповнивши його новою статтею 2931 "Перешкоджання ідентифікації особи", якою встановлюється покарання у розмірі від п'ятдесяти до двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян або арешту строком до одного року за умисне перешкоджання ідентифікації особи шляхом використання масок, капюшонів, чи іншого способу приховування обличчя особи під час проведення мітингів, пікетів, маніфестацій та інших громадських і політичних акцій.

При цьому дія цієї норми не поширюється на працівників правоохоронних органів, медичних працівників, служб подолання надзвичайних ситуацій, військовослужбовців збройних сил, державних службовців, осіб що виконують службові обов'язки або які є учасниками театральних вистав, театралізованих та мистецьких акцій

Реалізація норм проекту Закону не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Запровадження норм законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття зазначеного проекту закону підвищить ефективність боротьби в Україні з екстремістським проявами, рівень державного захисту та забезпечення прав як учасників громадських та політичних акцій, так і всіх громадян України.

 

Народний депутат України  

В. В. Колесніченко 

Опрос