Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О социальной защите детей войны" (относительно выплаты повышения к пенсии и социального обеспечения)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.05.2011 № 8524
Дата рассмотрения: 08.12.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (щодо виплати підвищення до пенсії та соціального забезпечення)

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Прийняття запропонованого проекту закону викликане необхідністю врегулювання питання щодо розміру підвищення до пенсії громадянам, які відносяться до соціальної категорії "діти війни" та їх соціального захисту.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" було передбачено підвищення до пенсій дітям війни у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Розмір мінімальної пенсії за віком, який використовувався для розрахунку передбачених чинним законодавством надбавок та підвищень до пенсій, встановлювався постановами Кабінету Міністрів України і на час прийняття Закону України "Про соціальний захист дітей війни" складав 19,91 грн. Після скасування відповідної постанови Уряду, законодавча норма щодо нового розміру мінімальної пенсії так і не була прийнята.

Внаслідок законодавчої неврегульованості вказаного питання на даний час підвищення до пенсій дітям війни виплачується органами Пенсійного фонду України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 N 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка в цій частині формально суперечить статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Такі суперечності у чинних нормативно-правових актах дають підстави для звернень до суду з позовними вимогами.

При цьому, суди приймаючи рішення, автоматично прирівнюють розмір мінімальної пенсії за віком до прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, незважаючи на те, що відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" такий розмір мінімальної пенсії застосовується виключно для обчислення пенсій, призначених за цим Законом.

Внаслідок цього, громадяни з рівними соціальними правами опиняються в різних умовах. До того ж, такі рішення викликають непорозуміння у ветеранському середовищі, оскільки, виплати, які отримують діти війни за рішеннями судів, суттєво перевищують розмір підвищення до пенсій, встановлений для учасників бойових дій (25 % прожиткового мінімуму), учасників війни (10 % прожиткового мінімуму), в тому числі, нагороджених за самовіддану працю в роки війни (15 % прожиткового мінімуму).

2. Цілі і завдання прийняття акта

Проект розроблено з метою законодавчого забезпечення наданих державою гарантій щодо виплат дітям війни.

Прийняття закону дозволить усунути прогалини у законодавчому врегулюванні, запровадити єдиний підхід до визначення розміру підвищення до пенсій дітям війни та посилити їх соціальну захищеність.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачається, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі, встановленому для інших учасників війни.

Ветеранам війни та особам, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.".

Також дітям війни пропонується встановити додаткові соціальні гарантії і пільги, зокрема: право на 25-відсоткову знижку по оплаті за користування житлом та скрапленим балонним газом для побутових потреб; безплатне зубопротезування; одержання ліків та забезпечення санаторно-курортним лікуванням на пільгових умовах; щорічне медичне обстеження і диспансеризація та деякі інші.

Водночас, слід зазначити, що більшість соціальної категорії "діти війни", в частині користування пільгами, підпадає під дію Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовою базою для прийняття даного проекту є Конституція України, Закони України "Про соціальний захист дітей війни", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Для реалізації положень поданого законопроекту змін до інших законів не потрібно.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту призведе до відповідного зростання бюджетних видатків, оскільки передбачає виплату підвищення до пенсії дітям війни з фіксованого розміру 49,80 гривень, встановленого відповідною постановою Кабінету Міністрів України, до 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, а також витрат, пов'язаних із фінансовим забезпеченням державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття акта

Прийняття законопроекту дасть змогу вирівняти розміри підвищень до пенсій, передбачених для дітей війни та учасників війни, нормалізувати процедуру виплати і зняти соціальну напругу навколо вказаного питання, а також сприятиме встановленню соціальної рівності та забезпеченню конституційного права на достатній життєвий рівень.

____________

Опрос