Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно налогообложения доходов самозанятых лиц)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.04.2011 № 8424
Дата рассмотрения: 21.04.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування доходів самозайнятих осіб)

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України" (щодо оподаткування доходів самозайнятих осіб) розроблено з метою врегулювання проблемних питань, що виникають під час застосування положень Податкового кодексу України та негативно впливають на діяльність платників податків - самозайнятих осіб.

Так, положення Податкового кодексу України щодо оподаткування доходу самозайнятих осіб не відповідають встановленим цим Кодексом основним засадам податкового законодавства в частині дотримання принципів рівності усіх платників перед законом та визначення єдиного підходу до встановлення податків і зборів, зокрема щодо визначення бази оподаткування, законодавчо встановленого переліку витрат, пов'язаних з отриманням оподаткованого доходу, можливості використання податкових пільг, які розповсюджуються на інші категорії платників податків - фізичних осіб.

Відповідно, законопроектом пропонується уточнити редакцію деяких суперечливих положень Кодексу, або таких, що входять у протиріччя з іншими нормами Кодексу чи викладені з неоднозначним застосуванням вживаних термінів.

2. Цілі і завдання законопроекту

Головною метою цього законопроекту є усунення законодавчої невідповідності визначення прав та обов'язків платників податків - самозайнятих осіб в частині визначення бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб та витрат, пов'язаних із здійсненням професійної діяльності, дотримання законодавчо визначених принципів рівності усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації та забезпечення єдиного підходу до встановлення податків та зборів, визначення на законодавчому рівні усіх обов'язкових елементів податку.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується встановити єдиний підхід до визначення бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб шляхом вилучення дискримінаційних положень щодо неможливості зменшення оподаткованого доходу самозайнятої особи на суму страхових платежів до Пенсійного фонду України, внесків до фондів обов'язкового державного страхування, у зв'язку з цим пропонується викласти у новій редакції пункт 164.6 статті 164 Податкового кодексу України.

Крім того, з метою усунення дискримінаційного положення щодо неможливості користування податковою знижкою (стаття 166 Податкового кодексу України) у вигляді витрат на оплату послуг закладів охорони здоров'я, закладів освіти, здійснення благодійних внесків та пожертвувань та інших документально підтверджених витрат, передбачених п. 166.2 Кодексу самозайнятою особою пропонується нова редакція пункту 166.4.2 статті 166 Податкового кодексу України.

Також, на виконання вимог статті 4 Податкового кодексу України пропонується удосконалити редакцію статті 178 в частині визначення складу витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням оподаткованого доходу самозайнятої особи. Запропонована редакція є аналогічною до визначення складу витрат для фізичних осіб-підприємців, визначених у статті 177 Податкового Кодексу України шляхом застосування положень розділу III цього Кодексу.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Законопроект стосується сфери податкового законодавства. Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання, є Конституція України і Податковий кодекс України.

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту під час його практичного застосування після його прийняття та набрання чинності не впливатиме на видаткову та доходну частини державного або місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття Закону України про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування доходів самозайнятих осіб) дозволить привести положення Податкового кодексу України в частині оподаткування доходів само зайнятих осіб до визначених принципів системи оподаткування та встановити єдиний підхід до оподаткування доходів фізичних осіб, отриманих в результаті здійснення систематичної професійної діяльності самозайнятими особами, що в свою чергу дозволить врегулювати проблемні питання, що виникають під час застосування положень Податкового кодексу України.

 

Народний депутат України

В. В. Забарський 

Опрос